savjetovaliste2019go

Vrlo aktivna godina iza petrinjskog Savjetovališta za djecu, adolescente i obitelj

PETRINJA – Savjetovalište za djecu, adolescente i obitelj, koje djeluje pri Pučkom otvorenom učilištu Hrvatski dom Petrinja, tijekom 2019. godine je, uključujući i zadnje predavanje za učenike osmih razreda Osnovne škole Dragutina Tadijanovića na temu „Reci Ne ovisnostima“, održalo i organiziralo 47 edukativno-obrazovnih aktivnosti: predavanja, radionica, edukacija, tribinu i stručni skup za djecu, mlade, nastavnike, odgojitelje, stručne suradnike i građane. Najveći dio (45) održao je psiholog Armin Hadžić, voditelj Savjetovališta. Prema procjeni, oko 2020 građana svih uzrasta sudjelovalo je u edukativno-obrazovnim programima  Savjetovališta.

Aktivnosti su tematski bile usmjerene na:

– mentalno zdravlje i poremećaje koji se javljaju kod djece i mladih (edukacije za nastavnike i stručne suradnike u Srednjoj školi Petrinja i Srednjoj školi Viktorovac).

Savjetovalište je 9. travnja organiziralo veliki multidisciplinarni stručni skup (za više od 200 sudionika iz Sisačko-moslavačke i susjednih županija) „Mentalno zdravlje djece i mladih“ povodom obilježavanja  Svjetskog dana zdravlja i desete  godišnjice  rada Savjetovališta na kojem su sudjelovali: prof.dr.sc. Gordana Buljan Flander, ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba, prof.dr.sc. Marina Ajduković iz Studijskog centra socijalnog rada Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, doc.dr.sc. Vlatka Boričević Maršanić iz Psihijatrijske bolnice za djecu i mladež Zagreb, dječji i adolescentni psihijatar Marko Tomičević, voditelj Poliklinike za dječju i adolescentnu psihijatriju Neuropsihijatrijske bolnice Dr. Ivan Barbot Popovača te Armin Hadžić.

–  medijsku pismenost djece te utjecaj interneta i ekrana na njihov razvoj (u Područnoj školi Češko selo u suradnji s Policijskom postajom Petrinja održano predavanje za roditelje „Sigurno odrastanje uz Internet i suvremene medije“, a u Osnovnoj školi Jabukovac i Osnovnoj školi Mate Lovraka „ Medijska pismenost djece“ te edukacija za nastavnike u Osnovnoj školi Jabukovac „Mediji i utjecaj na mentalno zdravlje djece i mladih“). Savjetovalište je organiziralo edukativnu predstavu „# Generacija“ Teatra Tirena iz Zagreba na temu odgovornog pristupa suvremenim medijima  povodom Dana obitelji 15. svibnja.

–  zdravo odrastanje kroz pubertet i adolescenciju (predavanja za roditelje na temu „Pubertet i adolescencija-neurološka perspektiva“ održana su u Osnovnoj školi Dragutina Tadijanovića i Područnoj školi Mošćenica).

– nenasilje, toleranciju i održivi razvoj (u Hrvatskom domu Savjetovalište je organiziralo tribinu „Mir, nenasilje i tolerancija – petrinjska perspektiva“ te tri radionice s glazbeno-scenskim programom „Klimatske promjene za mir“ povodom obilježavanja UN-ovog Međunarodnog dana mira 21.rujna. U Prvoj osnovnoj školi Petrinja psiholog je održao tri radionice za učenike na temu “Reci Ne nasilju“ povodom obilježavanja Svjetskog dana nenasilja 2. listopada. U sklopu programa „Škola nenasilja“ održano je ukupno 9 radionica s djecom i mladima.)

– poticanje cjelovitog psihofizičkog zdravlja (u sklopu programa „Škola zdravlja“ za građane je održano 12 radionica, a za djecu s teškoćama u razvoju 8 radionica). Psiholog Armin Hadžić održao je predavanje za studente na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu u Zagrebu o programu rada „Škole zdravlja“ za djecu s teškoćama u razvoju.

– prevencija ovisnosti i drugih disfunkcionalnih ponašanja (u okviru programa „Škola Ne-ovisnosti“ koji se provodi uz potporu Sisačko-moslavačke županije“ psiholog Armin Hadžić održao je dvadeset dva (22) predavanja-radionica.  Radionice na temu „Depresivnost, samoozljeđivanje i suicidalnost“ te „Kako biti sretan adolescent“ za učenike Ekonomske škole u Sisku. Po tri radionice „Droga nije cool“ na Strukovnoj školi Sisak, Industrijsko-obrtničkoj školi i sisačkoj Gimnaziji. Predavanje za roditelje na temu „Ovisnosti“ u suradnji s Policijskom upravom Sisačko-moslavačkom u Osnovnoj školi 22. lipanj. Šest predavanja „Zdrav bez alkohola i cigareta“ održano je u Osnovnoj školi Mate Lovraka, Osnovnoj školi Dragutina Tadijanovića, Područnoj školi Mošćenica, Osnovnoj školi Jabukovac povodom obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti (15.11.-15.12.). Četiri radionice „Zdrav za 5“ održane su 16. listopada u Strukovnoj školi Sisak. Kako rad na prevenciji i ovisnosti i drugih štetnih ponašanja započinje u najranijoj dobi, Savjetovalište je 4. prosinca organiziralo edukaciju za odgojitelje i roditelje u Dječjeg vrtića Petrinjčica koju je vodio psihijatar dr. Marko Tomičević, voditelj Poliklinike  za dječju i adolescentnu psihijatriju Neuropsihijatrijske bolnice dr. Ivan Barbot Popovača.

Voditelj Savjetovališta je uredio i izdao Brošuru „Savjetovalište za djecu, adolescente i obitelj“ povodom 10. godišnjice rada Savjetovališta.

Zajedno s gospođom Mirjanom Begić iz petrinjske Udruge Naš život obišli su u humanitarnoj i donacijskoj posjeti kao predstavnici Grada Petrinje – prijatelja djece te sudjelovali u radionici u Specijalnoj bolnici za djecu Gornja Bistra dana 29. svibnja.

Savjetovalište je aktivno sudjelovalo u obilježavanju sljedećih važnih nadnevaka: Dan mirovnih inicijativa 18.1.,Tjedan psihologije 18.-23.2., Dan sigurnijeg interneta 5.2., Tjedan mozga 11.-15.3., Svjetski dan zdravlja 8.4., Dan obitelji 15.5., Međunarodni dan mira 21.9., Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama 21.9., Svjetski dan nenasilja 2.10., Dječji tjedan 7.-12.10., Svjetski dan mentalnog zdravlja 10.10., Europski dan prevencije seksualnog nasilja nad djecom 18.11., Mjesec borbe protiv ovisnosti 15.11.-15.12.

Savjetovalište je ostvarilo uspješnu interdisciplinarnu suradnju s Poliklinikom za dječju i adolescentnu psihijatriju Neuropsihijatrijske bolnice dr. Ivan Barbot Popovača, Poliklinikom za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba, Psihijatrijskom bolnicom za djecu i mladež u Zagrebu, Savjetovalištem za mladež Zavoda za javno zdravstvo Sisačko-moslavačke županije, Ambulantom školske medicine u Petrinji, Dječjom pedijatrijskom ambulantom Glina, Centrom za socijalnu skrb Petrinja, Policijskom postajom Petrinja, Policijskom upravom sisačko-moslavačkom te svim odgojno-obrazovnim ustanovama na području Petrinje (od vrtića do Učiteljskog fakulteta). Potrebno je posebno istaknuti i pohvaliti izuzetno uspješnu timsku i konzilijarnu suradnju s Ambulantom za dječju i adolescentu psihijatriju NPB „Dr. Ivan Barbot“ Popovača koju dr. Marko Tomičević vodi u Petrinji.

Voditelj Savjetovališta pored navedenih i nabrojanih edukativnih djelatnosti provodi  psihološka savjetovanja i tretmane (individualne, grupne, obiteljske, bračne), psihološke procjene te vodi administrativno-projektne aktivnosti Savjetovališta. U svrhu pružanja najkvalitetnijeg psihološkog tretmana i usluge u skladu s najnovijim znanstvenim spoznajama psiholog Hadžić kontinuirano sudjeluje na stručnim usavršavanjima (devet ove godine).

Psiholog Armin Hadžić pružio je tijekom 2019. godine 676 psiholoških usluga u neposrednom radu s klijentima. Specificirano po vrsti usluga :

676 individualnih psiholoških savjetovanja i tretmana

392 obiteljskih savjetovanja

117 telefonskih i e-mail savjetovanja

20 bračnih/partnerskih savjetovanja

121 psihološka testiranja i procjene

Zbog velikog opsega edukativnih aktivnosti koje se provode van prostora Savjetovališta, „na terenu“, mole se korisnici da se za usluge psihologa prethodno naruče na: 099/ 731 2506,  044/ 812-880, [email protected]

Savjetovalište zahvaljuje svim korisnicima i suradnicima na podršci i uspješnoj suradnji te svima želi sretan Božić i svako dobro u novoj godini !

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X