Izbornik
zgradazupanijesmz

Županijska oporba negoduje zbog nedavne sjednice Županijske skupštine

SISAK – Oporbeni županijski vijećnici negoduju zbog načina nedavno održane sjednice Županijske skupštine, koja je po prvi puta održana elektroničkim putem. Karmela Gajdek iz Kluba vijećnika SDP-a ističe kako je Dnevni red imao 18 točaka, od kojih više od polovice nije zahtijevala žurnost, a pogotovo ne točke koje se odnose na dodjelu nagrada.

„Ali zato na Dnevnom redu nema primjerice donošenja odluke o visini plaće župana i njegovih zamjenika. Župan Žinić je u svom nedavnom obraćanju izjavio da je sam sebi i svojim zamjenicima umanjio plaću za 20 posto. Međutim, sukladno Zakonu o plaćama u lokalnoj i područnoj samoupravi, odluku o visini plaće župana i njegovih zamjenika može donijeti samo i isključivo Županijska skupština“, ističe Gajdek.

Govoreći o rebalansu Proračuna, istaknula je kako je SDP imao dva amandmana koja su odbijena. Prvim amandmanom su tražili dodatnih 30 tisuća kuna za Sigurnu kuću, dok su drugim amandmanom tražili dodatnih 67 600 kuna za socijalno ugrožene obitelji. „Možemo reći da je ovo što radi vladajuća HDZ-ova većina u Županijskoj skupštini na čelu sa županom Ivom Žinićem sumrak demokracije. Za njih je demokracija stvar percepcije. Koristiti situaciju kada su cijela država i svijet u problemu zbog pandemije da bi bez znanja javnosti kroz Proračun i točke koje se ne mogu podvesti pod nužne i žurne i odluke Skupštine provodio HDZ-ovu politiku sumraka je poznati scenarij lova u mutnom“, zaključila je Gajdek u svom priopćenju.

Oporbeni MOST, HSS i HSP u svom priopćenju ističu kako na sjednici nitko ništa nije mogao reći već se moglo samo glasati. Također ističu kako su na Dnevnom redu bile samo neke točke važne. „U prvoj točki rebalansa Proračuna, velika većina promjena je bacanje prašine u oči. Naime, povećana su sredstva za saniranje štete u gospodarstvu od COVID-a 19 za milijun kuna, bez poznatih kriterija podjele, ali su na drugim stavkama gospodarstvu sredstva smanjena. Gospodarstvo je u stvari oštećeno za 2,5 milijuna kuna. Mnoge planirane subvencije su ukinute“, stoji u priopćenju MOST-a, HSS-a i HSP-a te dodaju kako će ovakvom preraspodjelom, razvoj biti zaustavljen. Također dodaju kako je oštećena i poljoprivreda koja je prema njihovim informacijama ovim rebalansom ostala bez dva milijuna kuna.

„Ovaj rebalans je opsjena i prelijevanje iz šupljega u prazno. Isto tako i druga točka o izvršenju prošlogodišnjeg Proračuna pokazuje kako je župan napuhao prošlogodišnji proračun, a realizacija je bila više od 218 milijuna kuna manja. Unatoč smanjenoj potrošnji i nezakonitim isplatama poslije fiskalne godine iz novog proračuna, rezultat je manjak od 66,3 milijuna kuna, što pokazuje da je naša županija financijski propala. Župan je jedva dočekao krizu da je može okriviti za rezanje proračunskih stavki i prikrivanje već ranije nastalih gubitaka i opravdavanje nerada, loših odluka i sumnjivih radnji kojima je županija dovedena u ovakvo stanje“, zaključuju u svom priopćenju iz MOST-a, HSS-a i HSP-a.

„Ništa novo. Dakle uobičajeno. Naravno da će oporba uvijek kritizirati sve ono što napravimo. Što se tiče Županijske skupštine, ona je odrađena na jedini mogući način. Svi koji su htjeli, sudjelovali su i nije bilo problema. Gotovo apsolutnom većinom su donesene sve odluke. Bila su tu amandmana potpuno nespretna koja nisu odlučivala o ničemu. Jedan evo, spomenut ću ga, oko financiranja Male kuće u Petrinji koju mi financiramo redovitim sredstvima. Također, htjelo se uzeti i iz nekih projekata koji su trenutni, radi se o projektu Natura u Petrinji gdje se htjelo skinuti 75 tisuća kuna i prenamijeniti na nešto drugo. Amandmani nisu prihvaćeni. Skupština je odrađena u ovom vremenu na jedan kvalitetan način“, komentirao je kritike oporbe sisačko-moslavački župan Ivo Žinić.

Na kraju se još jednom osvrnuo na usvojen rebalans Proračuna. „Rebalansom su smanjeni troškovi na određenim pozicijama i upravo povećane stavke za pomoć gospodarstvu milijun kuna, nova pozicija i 500 tisuća za razvoj turizma.  Upravo kako bi pomogli našim obrtnicima, jer ovog trena obrtnici su najviše stradali koji nisu gotovo dva mjeseca mogli raditi. Raspisat ćemo natječaj gdje ćemo omogućiti da bespovratno svaki obrtnik dobije 10 tisuća kuna za novo zapošljavanje radnika, pod uvjetom da će ga držati minimalno godinu dana i da plaća tog radnika neće biti ispod četiri tisuće kuna i da neće mijenjati broj radnika. Potičemo novo zapošljavanje i želimo onima koji su najviše stradali pomoći kroz rebalans Proračuna“, zaključio je Žinić.

Foto:Arhiva

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

Iz garaže ukrao radni alat

PETRINJA – Kako su priopćili iz Policijske uprave sisačko-moslavačke, traga se za nepoznatim počiniteljem koji

X