pcelauniverzalna

U tijeku izrada Peludnog atlasa Banovine, izdavanje u planu ove godine

PETRINJA – Profesor Matija Bučar je na Skupštini Pčelarske udruge Petrinja najavio izdavanje Peludnog atlasa Banovine. Bučar ističe kako je pelud najvažnija komponenta kvalitete meda, a u prilog tome ide i postupak brendiranja Banskog kestenovog meda što je pohvalio. Podsjeća kako je Udruga Zrinska gora uspjela postići da je na našem području zaštićeno 1250 hektara kestenove šume.

„Naše pčelice na području Banovine obiđu oko 420 biljaka. To je ono što je zabilježeno kamerom, iako je taj broj vjerojatno veći. Dva su osnovna razloga zašto obilaze tako veliki broj biljaka. One moraju za optimalan razvoj skupiti u godinu dana nevjerojatnih 20 do 25 kilograma peludi, a drugo, kvaliteta. Sav pelud nije jednake kvalitete i to one nastoje nedomjestiti i nadopuniti što raznovrsnijom peludi kako bi dobili kvalitetu“, rekao je uvodno Bučar.

Sve više oprašivače ugrožavaju klimatske promjene kao i sve veća upotreba pesticida, te napominje da ako nestane oprašivača, sve više će biti ugrožena svjetska proizvodnja hrane.  „Kada se obrade ti podaci od 420 biljaka, onda će se dobiti rendgenska snimka vegetacije Banovine, odnosno pašnik prilika. Osim toga, u Peludnom atlasu će biti dvije karte, karta šuma Banovine, imamo 10 vrsta šuma i bit će karta zaštićenog područja kestena. Niti jedna regija u Hrvatskoj nema takve karte“, nastavio je Bučar.

Kako pčele skupljaju nektar i pelud, to je znanstvena fantastika, ističe Bučar te dodaje kako će Peludni atlas Banovine sadržavati i niz fotografija, više od 500. „Bez peludi nema ni razvoja, a nema ni meda. Kada je u pitanju razvoj, to je složen ciklus godišnji, vrlo složen i on se preklapa sa ciklusom vegetacije, ciklusom razvoja bolest i slično, povezan je jako sa fiziologijom i anatomijom i tu je ključ pčelarenja, u tom dijelu. To je najteži dio i traži dosta znanja. Tu je ključ uspjeha zašto je netko uspješniji, netko manje uspješan“.

Na kraju dodaje kako je pelud dosta deficitaran resurs te ističe kako je pelud važan za pčele. Također je napomenuo kako će Peludni atlas sadržavati i podatke o tome kako se pelud uspješno primjenjuje u apiterapiji.

Nakladnik Peludnog atlasa Banovine bit će Udruga Zrinska gora, a vjeruje kako bi isti svjetlo dana mogao ugledati tijekom ove godine. Osim u tiskanom obliku, Peludni atlas Banovine bit će objavljen i u digitalnom obliku.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X