pcelari020320246

Pčelarska udruga Petrinja lani imala 92 člana koji su imali više od pet tisuća registriranih košnica

PETRINJA – U prostorijama Udruge ratnih veterana – veterana Domovinskog rata Grada Petrinje održana je Izvještajna skupština Pčelarske udruge „Petrinja“. Nakon izbora radnog Predsjedništva, predsjednik Pčelarske udruge „Petrinja“ Predrag Đurđević podnio je Izvješće o radu Upravnog odbora Udruge i realizaciji Programa rada u 2023.godini.

„Udruga je u 2023.godini imala 92 člana koji su imali više od pet tisuća registriranih košnica. Rad Pčelarske udruge u proteklih godinu dana, koji obuhvaća dio 2023.i 2024.godine, do održavanja ove Skupštine, obilježila su brojna događanja i aktivnosti. Upravni odbor sastao se devet puta i to tri puta u starom sastavu i šest puta u novoizabranom sastavu. Na sjednici Upravnog odbora održane 29.rujna 2023.godine imenovano je Povjerenstvo za provedbu postupka zaštite izvornosti Banskog kestenovog meda čija je zadaća pomoć i koordinacija s profesorom Bubalom s Agronomskog fakulteta na prikupljanju i izradi dokumentacije za oznaku zaštite izvornosti Banskog kestenovog meda“, rekao je uvodno Đurđević.

Potom je pobrojao aktivnosti koje su provodili tijekom prošle godine, a posebno je izdvojio organizaciju manifestacije kojom su htjeli popularizirati Banski kestenov med koja je održana na petrinjskoj Gradskoj tržnici. Pohvalio je suradnju njihove udruge s ostalim pčelarskim udrugama na području Sisačko-moslavačke županije, te udrugama s područja cijele Hrvatske.

„Imamo izvrsnu suradnju sa Sisačko-moslavačkom županijom koja nas je podržala i financijski poduprla u provođenju projekta zaštite izvornosti Banskog kestenovog meda, sufinancira nam nabavku nacionalnih staklenki za med i daje poticaje za očuvanje pčelinjeg fonda. Suradnja s Gradom Petrinja je isto tako na visokoj razini te se u tom smislu održavaju konzultacije s Upravnim odjelom za poljoprivredu, a uputili smo i niz prijedloga na javno savjetovanje koje je Grad objavio u vezi Programa razvoja poljoprivrede na području Petrinje. Osim postojećih poticaja koje Grad nudi svojim Programima, u narednom razdoblju planiramo započeti pregovore u Gradu za poticanje kupnje šećera za prihranu pčelinjih zajednica, nabave satnih osnova, sadnje medonosnog bilja i slično“, dodaje Đurđević.

Prijedlog Programa rada i financijski plan za 2024.godinu predstavio je tajnik Udruge Srećko Panežić. „Programske aktivnosti koje su planirane za 2024.godinu obuhvaćaju : održavanje i stalno ažuriranje Facebook stranice Pčelarske udruge Petrinja gdje se objavljuju važne obavijesti za članove, slikovni zapisi sa značajnih događanja i razmjenjuju iskustva pčelara; Održavanje i stalno ažuriranje Facebook stranice Banski med; Izrada promotivnih postera za sve sudionike na manifestacijama, a u cilju prepoznatljivosti članova Pčelarske udruge Petrinja te promoviranju iste; Izrada naljepnica i promotivnih letaka za Banski med, organiziranje promotivnih događanja za popularizaciju Banskog meda te širenje brenda Banski med na ostale udruge i pčelare s područja Banovine; Provođenje ostalih aktivnosti kojima se doprinosi osnaživanju identiteta Udruge i pčelarstva općenito; Vođenje evidencije pčelinjaka koji uključuje upis novih pčelara i pčelinjaka te koordinacija s pčelarima na terenu, posebno u vrijeme kestenove paše kao stalna aktivnost Povjerenika; prikupljanje informacija i informiranje članova Udruge; organizacija predavanja za pčelare u zimsko vrijeme; aktivno sudjelovanje na manifestacijama koje doprinose razvoju i promociji i poticanju pčelarstva; sudjelovanje na natječajima i javnim pozivima na kojima možemo aplicirati za financijska sredstva za ostvarivanje ciljeva Udruge i korist članova Udruge; nastavak provođenja aktivnosti usmjerenih na zaštitu izvornosti Banskog kestenovog meda; realizacija projekta zaštite izvornosti Banskog kestenovog meda; suradnja sa zainteresiranim udrugama i institucijama na zaštiti pitomog kestena na području Zrinske gore koja obuhvaća i inicijativu za proglašenje Zrinske gore Regionalnim parkom“, naveo je između ostaloga Panežić.

Izvješća su usvojena jednoglasno, kao i Izvješće o financijskom poslovanju za 2023.godinu te Izvješće Povjerenika za katastar pčelinjaka u kojem stoji kako je lani na području Petrinje bilo 96 pčelara s 5320 pčelinjih zajednica, što je u odnosu na godinu prije 10 posto košnica manje.

Profesor Matija Bučar je najavio izradu Peludnog atlasa Banovine, dok je profesor Dragan Bubalo s Agronomskog fakulteta u Zagrebu više otkrio o trenutnom postupku zaštite Banskog kestenovog meda za što je prikupljeno 85 uzoraka. Igor Petrović je upoznao članove Udruge o novostima i promjenama u zakonskoj regulativi koja se tiče pčelara i pčelarstva.

Počasnim članom Udruge proglašen je Rade Trbojević, dugogodišnji član Udruge, ujedno i jedan od predsjednika Pčelarske udruge „Petrinja“. Članovi su također većinom glasova podržali i prijedlog o novom iznosu članarine koja će od iduće godine iznositi 60 eura, a do sada je iznosila 50 eura godišnje.

Na Skupštini Pčelarske udruge „Petrinja“ prisutnima su se obratili predstavnici ostalih pčelarskih udruga s područja naše županije, kao što je njihov rad pozdravila i privremena pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu i razvoj Grada Petrinje Kata Rupčić koja je istaknula kako je ponosna na rad Udruge i njihove aktivnosti. Kazala je kako je Udruga aktivna, što je pohvalno, a dodaje kako su uvažili neke primjedbe Pčelarske udruge na ovogodišnji Program za ovu godinu.

Dražen Kocet, predsjednik Hrvatskog pčelarskog saveza čestitao je pčelarima ove udruge na uspješnom radu. „Mogu reći s ponosom da Sisačko-moslavačka županija po pitanju legitimiteta i zastupanja u Savezu, naša županija konačno ima ono što zaslužuje. Naša županija je vodeća županija po svim elementima i po broju pčelara, onih pravih pčelara, mi smo srce meda Republike Hrvatske. Svi znamo jako dobro da u našu županiju dolaze svih po paše koje nemaju na svojim terenima. Mi sigurno u našoj županiji na tržište Hrvatske isporučimo najviše meda“, rekao je Kocet. Na samom kraju Skupštine, svim zainteresiranim članovima podijeljene su sadnice pitomog kestena.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X