Izbornik
SAMSUNG CSC

Grad zaprimio 2665 zahtjeva za nekonstrukcijsku obnovu, od četvrtka nova regulacija prometa u gradu

PETRINJA – Na tiskovnoj konferenciji Stožera civilne zaštite Grada Petrinje, Danijel Dvorneković, načelnik Stožera je istaknuo kako je petrinjsko poduzeće Privreda od 29.prosinca do danas sanirao ukupno 508 kvarova na vodovodnoj infrastrukturi uzrokovano potresom.

„Izvedeno je 198 priključaka u vrijednosti od milijun kuna. Kompletni priključci izvedeni su na području grada i to Brest Pokupski 4, Dumače 32, Gore 5, Graberje 13, Bačuga 3, Križ 7, Mokrice 10, Međurače 11, Nebojan 20, Novi Farkašić 21, Nova Drenčina 8, Sibić 2, Strašnik 4, Župić 1, Luščani 1 i Mala Gorica 1. Ukupna vrijednost oslobađanja građana i pravnih osoba na području Petrinje za vodne usluge od 1.siječnja 2021.godine do 30.lipnja 2021.godine iznosi 7 milijuna kuna, a odnosi se na otprilike 390 tisuća kubika vode, na odvodnju, naknade poreza i drugo“, rekao je uvodno Dvorneković.

Dodaje kako je vrijednost novih besplatnih priključaka oko tri milijuna kuna. „Od strane operativne snage Komunalac u proteklih tjedan dana imamo nasipano 110 kubika kamenog materijala za postavljanje privremenih stambenih jedinica i za pristupe do samih kontejnera. Od prošlog stožera dodatno je spojeno na sve instalacije 20 kontejnera. Uz dosadašnju izgradnju 10 drvenih kućica, dodatno se izgrađuju dvije drvene kućice kao privremeni objekti za stambeno zbrinjavanje te se nastavlja s istim projektom u koje se planira postavljanje 100 takvih privremenih objekata. Do danas je zaprimljeno 2 665 zahtjeva za nekonstruktivnu obnovu stambenih objekata“, otkrio je Dvorneković.

Po traženju Središnjeg državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje do sada im je dostavljeno 280 obrađenih zahtjeva koji su krenuli s realizacijom izrade projektne dokumentacije. „U kontejnerskom naselju Mošćenica 1 zbrinute su 32 obitelji te su popunjeni kapaciteti smještaja u navedenom kontejnerskom naselju. Stožer civilne zaštite do danas je donio 21 odluku o uklanjanju objekata koji ugrožavaju život i zdravlje ljudi na području Petrinje, sve sukladno obrađenim elaboratima ocjene postojećeg stanja i suglasnosti vlasnika i suvlasnika uništenih objekata. Zaprimljena su dodatno 42 elaborata koji idu u daljnje pregledavanje i zajedno sa pregledom suglasnosti vlasnika i suvlasnika uništenog objekta“, rekao je Dvorneković.

Ujedno je odgovorio na pitanje kada b mogao biti uspostavljen promet kroz centar grada. „S obzirom na aktualnu problematiku vezano za preusmjeravanje prometa sa državnih cesta na nerazvrstane ceste, dosta smo ukazivali na problematiku iz razloga što se otežalo sa prometovanjem i došlo je do stradavanja i uništavanja nerazvrstanih cesta. Samim time potaknut je i sastanak u Stožer u kojem smo sugerirali na promjenu regulacije prometa i dogovoreno je da će Hrvatske ceste promijeniti regulaciju prometa vrlo brzo, napravit će prometni elaborat što ćemo svim građanima Petrinje prezentirati, a to se planira u četvrtak da se pušta u promet Gajeva ulica, Turkulinova i Nazorova. Ta nova regulacija od strane Hrvatskih cesta vrijedila bi sve dok se ne osiguraju uvjeti da se sve državne ceste na području Petrinje ne stave u punu funkciju“, zaključio je Dvorneković.

Ivana Lamza, zamjenica direktora petrinjskog poduzeća Komunalac je istaknula kako Komunalac redovno odvozi otpad. „Naizmjenice se i dalje svaki drugi tjedan odvozi miješani komunalni otpad i između jedan tjedan plastika i miješana ambalaža i drugi tjedan papir, i svaki tjedan biootpad na onom području gdje je usluga odvoza biootpada bila uspostavljena. Nastojat ćemo i dalje unaprjeđivati ove dvije usluge, nadamo se da ćemo se uskoro vratiti u normalu nakon potresa. Građevinski i glomazni otpad se također i dalje odvozi kontinuirano u dvije smjene, dva grajfera rade na odvozu građevinskog i glomaznog otpada. Osposobljeno je i privremeno reciklažno dvorište za prikupljanje građevinskog i glomaznog otpada u Mažuranićevoj ulici na području bivšeg Željezničko otpada. Pozivamo građane da zaista sav građevinski, glomazni otpad, azbest, tekstil, sve što sami ne znaju gdje zbrinuti, dovezu tamo kako bi se spriječilo nastajanje divljih odlagališta“, rekla je Lamza.

Osvrnula se i na zbrinjavanje azbestnog otpada. „Pojavila se velika količina azbestnih ploča i pojavio se veliki broj upita oko samog azbesta i njegove opasnosti. Na stranicama Komunalca objavili smo određene stručne članke koji su napisane u suradnji sa Inspekcijom zaštite okoliša i Fondom zaštite okoliša gdje smo pokušali objasniti štetnost azbesta, odnosno koliko je sam azbest štetan na zdravlje ljudi. Azbest nije štetan do onog trenutka dok se ne trga, lomi ili buši. Ako se s njim pravilno rukuje ne predstavlja opasnost za zdravlje ljudi. Građani koji sami uklanjaju azbestne ploče sa krovova, pomoćnih objekata ili slično, mogu te ploče ostaviti ispred svojih kuća. Molimo ih da ih slože ili na nekakvu paletu ili na neki način da se mogu lakše prikupiti i da ih omotaju plastičnom folijom ili da ih prekriju ceradom i da o tome obavijeste Komunalac. Mi ćemo doći i pokupiti ploče i odvesti dalje na zbrinjavanje“, zaključila je Lamza.

Reciklažno dvorište u Koloniji radi i dalje svakim radnim danom od 9 do 16 sati te subotom od 8 do 13 sati, dok privremeno Reciklažno dvorište u Mažuranićevoj ulici radi svakim radnim danom od 7:30 do 19 sati.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X