Izbornik
mokrice7320231

Poljoprivrednici poručili: „Ovdje se radi o apsolutnom gušenju poljoprivrede na ovom području“

SREDNJE MOKRICE – Na OPG-u Horvat Željka u Srednjim Mokricama održan je mirni prosvjed nezadovoljnih OPG-ovaca i poljoprivrednika zbog nove studije o područjima sa prirodnim ograničenjima. Naime, novim Pravilnikom o određivanju područja s prirodnim ili ostalim posebnim ograničenjima Petrinja istim više nije obuhvaćena zbog čega bi naši OPG-ovci mogli ostati bez niza poticaja.

„Skupili smo se ovdje svi mi koji smo nezadovoljni sa donošenjem ove nove studije, kojom je izbačeno 58 gradova i općina iz područja sa prirodnim ograničenjima. Slali smo upite i prema Hrvatskoj gospodarskoj komori, oni su nam okrenuli leđa, nitko se nije odazvao. Ostali smo prepušteni sami sebi. Ulažemo u poljoprivredu. Ovdje kod nas na području naše Petrinje bio je rat, sve je srušeno. Ljudi imaju kredite za štale, još se nismo oporavili od rata, a sada je došao i potres. Tu ćemo se oporavljati još 40 godina. Poplave nas muče, divlje svinje nas muče, sve nam unište. Imamo velike nagibe, imamo kiselost zemlje. Nismo zadovoljni s ovim što država nije stala iza nas“, naveo je samo neke od njihovih problema Željko Horvat, vlasnik OPG-a Horvat Željko. Dodaje kako dugoročno ne mogu gledati jer u poljoprivredi smatra, nema sigurnosti.

Ante Marić, vlasnik OPG-a Ante Marić je istaknuo kako prema Studiji Agronomskog fakulteta u Zagrebu iz 2005.godine na području Petrinje postoji više od 80 posto poljoprivrednog zemljišta koje se označava kao ograničeno sposobno za poljoprivrednu proizvodnju.

„Prema uredbama EU i prema kriterijima koji su propisani, da bi se pojedino području izbacilo iz područja značajnih prirodnih ograničenja je ta magična brojka od 60 posto. Ona područja gdje je preko 60 posto tala ograničeno iz nekog razloga, a to su nagib terena, kvaliteta tla i nepropusnost, po tim kriterijima Petrinja je prema našem mišljenju, prema ovoj studiji koja je sveobuhvatna za razliku od nekih studija koje su ciljano naručivane za to, nije nikako smjela biti izbačena iz prijedloga Pravilnika o područjima ograničenim za bilo kakve poljoprivredne proizvodnje“, rekao je Marić.

Ističe kako ne zna tko je radio novu studiju i koliko je novca plaćeno za tu studiju, ali ističe kako nitko tko je radio novu studiju nije bio na terenu u Petrinji.

„Ovdje se radi o vrlo velikom oštećenju, materijalnom smislu, OPG-ovaca na područjima svim koji su izbačeni iz ovog prijedloga Pravilnika i OPG-ovci s ovog područja spremni podnijeti kaznenu prijavu protiv odgovorne osobe ako se argumentirano dokaže da to nije točno, prema tim kriterijima koji su oni tako tumačili da bi područje grada Petrinje i ostala područja izbacili iz prijedloga Pravilnika o području sa značajnim prirodnim ograničenjima. Na području Petrinje ima više od tisuću OPG-ovaca. Radio sam grubu procjenu, samo za područje Petrinje to vam je više od pola milijuna eura godišnje manje u džep OPG-ovaca na području Petrinje. Kada to zbrojite u desetak godina, to vam je investicija u štale, kupnju. Ovdje se radi o apsolutnom gušenju poljoprivrede na ovom području“, zaključio je Marić.

Mirni prosvjed je okupio više od 50-tak poljoprivrednika i vlasnika OPG-a, a među njima bio je i Zoran Simić, vlasnik OPG-a Perun iz Dvora na Uni. „Ono što je bitno, što mi ne znamo, a bilo je pitanje, koliko je plaćena ta studija. Studija je plaćena šest milijuna kuna. Kome je konkretno plaćena i na osnovu kojih parametara je taj netko odredio da mi više ne spadamo u značajna ograničenja poljoprivredna jer kao što je rečeno, nitko nije primijetio da je netko bio na terenu, da je uzimao uzorke tla, da je netko kontaktirao lokalne udruge poljoprivrednika koje postoje i donesena je ta odluka. Ako je generalna politika ove Vlade da se razvija poljoprivreda u cijeloj Hrvatskoj, što je vjerojatno jedna od grana dvije uz turizam, na koji način oni to misle sprovesti u djelo ako nas koji smo praktički motor cijelog tog sustava, ograničavaju i oduzimaju nam mogućnost da ulažemo u novac u razvoj“, rekao je između ostaloga Simić.

Također je najavio da su spremni poduzeti daljnje korake ukoliko se ovakav jedan propust novim pravilnikom ne ispravi. Upravo o ovom problemu poljoprivrednika s petrinjskog područja na prošloj sjednici Gradskog vijeća upozorio je vijećnik Jasenko Krovinović, inače i predsjednik gradskog Odbora za gospodarstvo i poljoprivredu, koji je došao dati podršku poljoprivrednicima na ovom mirnom prosvjedu.

„Kao gradski vijećnik i predsjednik Odbora za poljoprivredu sam na zadnjoj sjednici Gradskog vijeća bio primoran reagirati i uputiti upit nadležnim tijelima Grada što se zbiva, što je poduzeto interaktivno i posljedično po pitanju prijetnje da OPG-ovci grada Petrinje potencijalno izgube više od pola milijuna eura, gdje svaka lipa itekako znači. Odgovor se sveo na to da je tek zadnji dan, čudnovatog kratkog javnog savjetovanja od 12 dana, govorimo za razinu cijele Hrvatske, radi se o nekoliko milijardi eura, savjetovanje traje 12 dana, što je po tome napravljeno. Vidljivo je da po svim razinama, ekonomsko-političkog upravljanja nedostaje i kohezija i smislenost donošenja odluke koja se na kraju lome na ljudima koji rade 24 sata“, rekao je između ostaloga Krovinović.

Prema starom Pravilniku o određivanju područja s prirodnim ili ostalim posebnim ograničenjima, Petrinja je bila obuhvaćena istim kao područje sa značajnim prirodnim ograničenjima. Novim Pravilnikom, Petrinja više nije obuhvaćena istim, kao što su iz Pravilnika ispali i Donji Kukuruzari, Dvor, Hrvatska Kostajnica i Jasenovac, dok su Pravilnikom i dalje primjerice obuhvaćeni Lekenik, Glina, Sisak i Novska.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X