Izbornik
potresnastucka1

Kreirana „Potresna stucka“…“Ne može potres toliko stucki razbiti, koliko mi možemo zavrtjeti novih…“

PETRINJA – „Ne može potres toliko stucki razbiti, koliko mi možemo zavrtjeti novih“, zajednička je poruka petrinjskih lončara Mate Stanešića i Valentina Valenta. Naime, nakon razornog potresa, rodila se ideja o kreiranju „Potresne stucke“, a više o tome nam je ispričao upravo Valentino Valent.

„Moja praksa je uvijek do sada bila da stucke niti ne radim, naučio ih jesam raditi, ali ih nikada nisam želio raditi čisto iz poštovanja prema učitelju, to je njegov dio i on je u tome bio super i dan danas je super. Vrijeme je malo drugačije, Mato nam sve manje i manje radi, trenutno je nešto malo i boležljiv, pa je onda on rekao zašto ja ne bih sada počeo, jer je potražnja za stuckama, ljudi se žele zahvaliti svojim donatorima. I onda naravno, tu je nama Petrinjcima, nama najvažniji suvenir ta petrinjska glinena stucka. Pa smo se dosjetili da stucka, nažalost, podsjeća nas na taj 29.prosinca, na način da smo napravili pukotinu na njoj i povezali je s jednim srcem, čisto da simboliziramo taj nesretni potres, ali da simboliziramo ljubav koja drži tu pukotinu da se ne raširi dalje, da damo do znanja da mi vjerujemo u naš grad, našu tradiciju i da mi lončari nastavljamo priču dalje“, rekao nam je Valent.

Podsjeća kako je prije nekoliko dana započeo i projekt „Gradimo Petrinju – ne damo da život stane“. „Dva dana nakon potresa javili su mi se ljudi, poduzetnici iz Rijeke, koji su predložili da oni sufinanciraju izgradnju, odnosno obnovu jednog obrta, obnovu jedne zanimljive priče. Ja sam im ispričao našu priču, naravno oni su je čuli i prije. Obzirom da smo imali neku štetu u radionici koju ćemo nadomjestiti vrlo brzo i peći su nam oštećene, onda smo zaključili da bi najbolje bilo da ulažemo u novi prostor. Mi smo još prije tri godine krenuli sa pričom izgradnje lončarskog muzeja, i to na nagovor mojih prijatelja iz Udruge GRAK i onog cijelog projekta kojeg gradimo o revitalizaciji lončarstva, i onda smo odlučili izgraditi objekt gdje bi se to nastavilo gdje bi mi revitalizirali to lončarstvo, odnosno gdje bi neki novi klinci učili raditi na toj našoj glini. Dogodilo se to što se dogodilo, javili su se novi ljudi. Mi smo se malo zaustavili jer financijski smo trenutno nestabilni da bi takvo nešto radili i sada je krenuo kotačić jedne humanosti iz Rijeke koja će nam pomoći izgraditi taj centar“, rekao je Valent.

Poručuje kako lonačarstvo u Petrinji ima svoju budućnost. „Zahvaljujući ljudima koji su se javili postoji nova nada. Malo nas je ovo sve skupa stopiralo. Čak smo i razmišljali o tome koliko ima smisla uopće nastaviti proizvodnju u Petrinji i kome ćemo mi prodavati naše proizvode kada nemamo niti peć da ponovno pokrenemo proizvodnju. Ali, stvari se razvijaju tako da u ovih 10 godina smo imali jako puno zadovoljnih klijenata koji su se već drugi-treći dan javili sa idejom da bi nam kupili novu peć, da bi mi to njima vratili kroz naše proizvode. Što se tiče samog lončarskog obrta, ja se ne mogu žaliti. Nikada i nisam baš bio pesimista, siguran sam da ima ovo sve skupa smisla, pa čak i biti obrtnik u Petrinji“, rekao nam je Valent.

Na samom kraju dodaje kako su Potresne stucke još uvijek u sirovom stanju te se tek proizvode, a sve one koji možda žele svoj primjerak Potresne stucke, pravovremeno će biti obaviješteni putem društvenih mreža.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X