Izbornik
dom-sisak

U Domu za starije i nemoćne osobe Sisak otvoreni novi prostori Odjela za fizioterapiju i Odjela za Alzheimerovu i ostale demencije

SISAK – U Domu za starije i nemoćne osobe Sisak otvoreni su novi prostori Odjela za fizioterapiju i Odjela za Alzheimerovu i ostale demencije.

Nove prostore obišao je i sisačko-moslavački župan Ivan Celjak, te je tom prigodom kazao: „Nakon potresa koji nas je snašao prije skoro godinu dana oštećen je i objekt Doma za starije i nemoćne osobe Sisak. Na sreću konstruktivni elementi su bili dobri tako da su se korisnici odmah vratili u svoje sobe nakon potresa. Međutim, bilo je potrebno obnoviti neke nekonstruktivne elemente i vlasnik Doma, Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje izdvojio je za nekonstrukcijsku obnovu 330 tisuća kuna, ali nismo se zaustavili na tome, željeli smo osigurati svim korisnicima Doma još bolje uvjete i još kvalitetnije usluge i uredili smo Odjel za fizikalnu terapiju, to je novouređeni odjel s novom opremom, u novim krevetima, parafinske kupke, laser, jer naša je zadaća i zadatak da našim roditeljima, djedovima i bakama omogućimo što kvalitetnije uvjete u njihovim „zlatnim godinama“.

Još je dodao: „Osim ovog projekta, isto tako, Dom ima Odjel za Alzheimerove i ostale demencije i po tome smo tek druga županija u Republici Hrvatskoj i što se tiče samih radova na ovom objektu očekujemo i obnovu fasade i drugih nekonstruktivnih elemenata i taj projekt će biti u vrijednosti oko 8,5 milijuna kuna. Također, i dalje ćemo proširivati kapacitete Doma, a iduće godine krećemo natječajem za  prenamjenu zgrade Doma zdravlja  Sisak u Dom za starije i nemoćne osobe Sisak – Ispostava Kutina, dakle u Kutini ćemo osigurati kapacitete za smještaj naših starijih sugrađana. Osim toga idemo na proširenje kapaciteta i u Sisku i u Petrinji i te procese smo već pokrenuli.“

O novim sadržajima Doma govorila je i ravnateljica Ružica Čakširan: „Mogu reći da sam danas zaista sretna što možemo otvoriti ovakav jedan prostor u našem Domu, zato što je to jedan značajan nadstandard u pružanju usluga koje mi ovoga trenutka imamo. Dakle, mi smo do sada imali jednu malu prostoriju za pružanje usluga fizioterapije, a gotovo svih 240 korisnika Doma i 50 korisnika Dnevnog boravka treba takvu vrstu usluge. U toj maloj prostoriji bila su svega tri ležaja tako da je naša zaposlenica mogla pružiti usluga samo za tri korisnika. Sada je ovdje osam ležajeva i puno toga više, dakle kupili smo posve nove uređaje,  novu aparaturu, uredili prostor prema zadanim minimalnim standardima i zaista ćemo moći u svakom trenutku pružati ljudima onu uslugu koja im je potrebna.“

Dalje je istaknula: „Moram reći da osim što će naši korisnici dolaziti u ovaj prostor, gdje imamo i lasere i sve ostalo što je nužno, mi fizikalnu terapiju pružamo i našim korisnicima koji leže u sobama, osobito u stacionaru i polustacionaru, dakle operiranim korisnicima kojima je to nužno kada dođu iz bolnice. Također, Sisačko-moslavačka županija nam financira dolazak specijaliste-fizijatra i onda znamo kazati kako naši korisnici u spavačici i natikačama čekaju pregled fizijatra koji odredi dijagnozu i onda naša fizioterapeutkinja Snježana Glavan te vježbe provodi. To je strašno velika pomoć, jer nekada su naši korisnici išli na „Jodno“ i čekali satima ili smo ih dovozili kombijem, međutim sada Sisačko-moslavačka županija financira i taj dio što nam je velika, velika pomoć.“

O novom prostoru, gdje koristi usluge fizioterapije, svoje dojmove kazala je i korisnica Doma Ivana Čopković: „Nakon teške operacije bila sam potpuno nepokretna, morala sam imati tuđu pomoć, međutim ove terapije, Snježana, doktorica i svi su mi pomogli, ja sam danas pokretna i mogu se brinuti o sebi potpuno. Sada kada su dobili ovakav lijepi prostor jako mi je drago, a i inače ovdje nam je jako lijepo, ali ovo je jedan dodatak koji je nama starima s osteoporozom, sa svim bolestima, jako potreban. Sada nas je Corona malo „pobrkala“, jer se ne smijemo puno družiti i to nam nedostaje, ali nama je lijepo pogotovo kada je lijepo vrijeme, mi puno šećemo, možemo ići van, a bilo  nam je teško dok smo bili zatvoreni. Sada nismo, možemo izlaziti uz pridržavanje svih mjera, a inače nam je prekrasno, pogotovo nama koji više nismo u mogućnosti brinuti se o nečemu drugom, nego samo o sebi. Ovdje imamo čisto, fino uredno, hranu, sve imamo i ne znam tko bi se požalio na takvo nešto.“

Na kraju je ravnateljica Ružica Čakširan pojasnila i kako je došlo do realizacije Odjela za Alzheimerovu i ostale demencije: „Prije otprilike dvije godine mi smo se javili na natječaj za ovaj projekt koji se zove „Živimo s Alzheimerom“ i to je projekt širenja mreže socijalnih usluga, a to je bilo važno s toga što je naša Županija četvrta po broju oboljelih od demencije u Hrvatskoj, jer smo nažalost i starija Županija, pa to ipak ide s godinama. Demencija, odnosno „Alzheimer“ je jedna progresivna neizlječiva bolest i pogađa ne samo bolesnike, već naravno i njihove obitelji i uvijek volim reći, zapravo kako bolesniku oduzima neovisnost i dostojanstvo, tako nama oduzima osobe koje smo poznavali pa ih više ne poznamo jer se jako mijenjaju. Mi smo željeli zaista ovdje takvim osobama pružiti najbolju moguću skrb, a to znači da je trebalo prilagoditi prostorni kapacitet koji nismo imali prilagođen minimalnim standardima za takve korisnike, a osim toga i educurati osoblje, što je definitivno i najvažnije, jer vrlo je važan pristup takvim osobama. Edukaciju provodi Neuropsihijatrijska bolnica „Dr. Ivan Barbot“ iz Popovače, odnosno prim. dr. Marina Kovač i njezin tim, a moram reći da smo mi za godinu i pol dana, koliko traje projekt EU, dobili 1,5 milijun kuna bespovratnih sredstava za uređenje prostora, educiranje naših zaposlenika, ne samo koordinatora dnevnih aktivnosti koji  trenutno s njima rade, nego i svih zaposlenika u Domu, jer svatko, od naše Recepcije pa na dalje, mora zapravo znati na koji način se odnositi s takvim osobama. Ovog trenutka na Odjelu imamo 14 kreveta, naravno da su potrebe puno veće i moram reći da smo jedina županija izvan Zagreba koja ima takav Odjel kada govorimo o državnom Domu. Kada  počnemo smještati Odjel to će biti na kraju projekta, odnosno 23. lipnja 2022. godine i već sada je popunjen.“

  • foto00001
  • foto00002
  • foto00003
  • foto00004
  • foto00005
  • foto00006
  • foto00007
  • foto00008
  • foto00009
  • foto00010
  • foto00011
  • foto00012
  • foto00013
  • foto00014
  • foto00015
  • foto00016
  • foto00017
  • foto00018
  • foto00019

Ivica Mioković

Ivica Mioković

Urednik, novinar i radijski voditelj na Petrinjskom radiju i Portalu 53. Novinarstvom se bavi više od 30 godina, a bogatu novinarsku karijeru ispunio je brojnim člancima i emisijama. Danas, osim novinarskog posla i izvještavanja sa brojnih terena, je glavni urednik sportske redakcije Petrinjskog radija i Portala 53, te vodi i uređuje sportsku emisiju Treće poluvrijeme.

NAJNOVIJE VIJESTI

X