Izbornik
otpaduniverzalna

U Petrinji 33 posto građana razvrstava otpad, Komunalac lani prikupio više od pet tisuća tona raznog otpada

PETRINJA – Gostujući u Trenici Petrinjskog radija, direktor Komunalca Petrinja Željko Tonković je istaknuo kako su i tijekom 2022.godine prikupili znatne količine otpada, no ipak manje nego u godini prije.

„Ukupno smo prikupili 3570 tona miješanog komunalnog otpada ili kako ga mi popularno zove smeće, prikupili smo 639 tona biorazgradivog otpada, papira i kartona 269 tona, miješane ambalaže 287 tona, staklene ambalaže 37 tona, metalne ambalaže 2,30 tona, azbesta 53 tone, odjeće 39 tona, izolacijski materijal 16 tona i glomazni otpad 540 tona“, otkriva Tonković.

Dodaje kako zahvaljujući osviještenosti građana imamo dobre rezultate što se tiče odvajanja otpada. „To je i produkt zašto već sedmu godinu imam popularne četiri kante. Naši rezultati, i van županije, su vrlo kvalitetni, više od 33 posto od ukupnog otpada mi recikliramo, razdvajamo otpad što je pohvalno i bez obzira na sve teškoće koje su nastale kao posljedica potresa, mislim da možemo biti zadovoljni. Prostora ima za napredak i ja ovim putem apeliram na sve građane da još više razvrstavaju, da na neki način stvorimo sebi bolji okoliš, da čuvamo prirodu. Neki, jer postoje i oni neodgovorni, bacaju smeće u prirodu i samim time zagađuju okoliš, što nikako nije u redu“, ističe Tonković.

Miješani komunalni otpad Komunalac Petrinja odvozi na odlagalište u Taborištu, dok preostali otpad zbrinjava kod registriranih obrađivača otpada. Na pitanje ima li Komunalac ikakvu zaradu od razvrstanog otpada, Tonković ističe kako nažalost zarade nema, već samo troška.

„Tu je i odgovor kada ljudi često i s pravom pitaju zašto ja plaćam toliko i toliko, a imam tako malo miješanog komunalnog otpada,upravo je tu kvaka. Kvaka je da mi moramo plaćati zbrinjavanje otpada. Recimo, zbrinjavanje biorazgradivog otpada vam je 1300 kuna tona, što se tiče plastike cijena je 1500 kuna tona, papir ne plaćamo na svu sreću nego ide za nula kuna. Samo na biorazgradivom otpadi i zbrinjavanju plastike lani smo imali 950 tisuća kuna trošak. To je značajan trošak, recimo dva mjeseca plaćanja naknade svih građana grada Petrinje“, pojasnio je Tonković.

Na pitanje koliko još naše odlagalište otpada u Taborištu može izdržati, Tonković odgovara : „Naše Taborište je trebalo biti 2021.godine zatvoreno. To je projekt koji je trajao unazad 10-tak godina. Krenulo se u tu sanaciju. Nažalost, zbog potresa on je dobio produženje dozvole i on će biti u funkciji do iskorištenja maksimalnog korištenja na postojećoj parceli. Ne ide se u proširenje parcele, nego naprosto na postojećoj parceli postoji takozvana jedna laguna koja će se još koristiti za zbrinjavanje miješanog komunalnog otpada. S ovim pozitivnim intenzitetom smanjenja miješanog komunalnog otpada, koji proizlazi iz razdvajanja otpada, će to potrajati minimalno pet, šest, pa čak i do 10 godina. Ako nam svijest bude porasla, ako povećamo razdvajanje otpada, manje ćemo odvoziti otpada na odlagalište u Taborištu. Samim time produžujemo rok“, ističe Tonković.

Osim navedenog, velikih problema imaju i sa divljim odlagalištima na području Petrinje. „Mi smo trenutno u sanaciji koje sufinancira Fond za zaštitu okoliša. Imamo 17 lokacija, mi smo pri kraju čišćenja dobrog dijela tih lokacija. To je nažalost kontinuitet koji se ponavlja. Još jednom molim sve da ne rade to. Postoji način zbrinjavanja otpada, kroz kućno zbrinjavanje, kroz reciklažno dvorište, a što se tiče građevinskog materijala, sav građevinski materijal s područja Petrinje se može zbrinuti u Malu Goricu i tamo je prihvatljiv besplatno“, podsjeća Tonković.

Govoreći o reciklažnom dvorištu koje se trenutno nalazi u petrinjskom naselju Kolonija, Tonković je kazao kako ono tamo mora biti određeni broj godina sukladno projektu iz Intervencijskog plana, no u dogledno vrijeme planira se njegovo izmještanje i pronalazak adekvatnijeg prostora.

Naslovna fotografija: Ilustracija

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X