Izbornik
orlićsajmištenaslov

U Petrinji održano javno predstavljanje projekta „Uklanjanje i izgradnja zamjenskih stambenih jedinica u vlasništvu RH na potresom pogođenim područjima“

PETRINJA – U Centru novog života u Petrinji ovog utorka održano je javno predstavljanje projekta „Uklanjanje i izgradnja zamjenskih stambenih jedinica u vlasništvu RH na potresom pogođenim područjima“. Ovo javno predstavljanje organiziralo je Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine RH kako bi javnost dodatno upoznalo sa samim projektom, njegovim rokovima te mogućim učincima na kvalitetu života građana potresom pogođenih područja.

„Mi smo se ovdje danas okupili kako bismo našim sugrađanima u Petrinji održali prezentaciju projekta „Uklanjanje i izgradnja zamjenskih stambenih jedinica u vlasništvu RH na potresom pogođenom području“. Vrijednost ovog projekta je 46,3 milijuna eura i financiran je iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija. Projekt obuhvaća gradnju 20 višestambenih zgrada na potpomognutim područjima u Sisačko-moslavačkoj županiji s ukupno 308 stambenih jedinica. Ovdje u Petrinji, pri kraju je završetak radova na 8 višestambenih zgrada s ukupno 128 stanova. Također, pri kraju su i radovi u Glini s ukupno 52 stambene jedinice u sklopu 4 višestambene zgrade. Ovih 12 zgrada planiramo useliti prije Božića, dakle kroz nekakvih mjesec-mjesec i pol. Izuzetno smo zadovoljni dinamikom radova. Trenutno su u tijeku radovi na komunalnoj infrastrukturi i okolišu. Preostale zgrade od ovih 20 – još dodatne 3 se grade u Glini, dvije na području Topuskog, dvije u Gvozdu i jedna u Dvoru. Ove preostale zgrade koje sam nabrojao biti će završene tijekom 2024. godine“, rekao je Domagoj Orlić, državni tajnik u Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine RH.

Objasnio je i kome su namijenjeni ovi stanovi: „Prioritet će imati naši sugrađani koji su stanarsko pravo već ostvarili temeljem Zakona o stambenom zbrinjavanju na potpomognutim područjima, odnosno koji su na dan potresa bili korisnici stambenog prava u nekretninama u vlasništvu Republike Hrvatske. U preostale, neraspoređene stanove planiramo privremeno smjestiti naše sugrađane koji su vlasnici nekretnina oštećenih u potresu i koji ostvaruju pravo na obnovu. Dakle, oni će biti privremeno smješteni u ovim zgradama dok se ne završi obnova na njihovim domovima. To smo prije par mjeseci omogućili izmjenom, odnosno dopunom Zakona o stambenom zbrinjavanju, koju je usvojio Hrvatski sabor.“

Orlić je podsjetio kako je uz izgradnju spomenutih 20 višestambenih zgrada, na području Sisačko-moslavačke županija u planu izgradnja i dodatnih stambenih kapaciteta:„Uz ovih 20 višestambenih zgrada s 308 stanova, u planu je i izgradnja dodatnih 36 višestambenih zgrada na području Sisačko-moslavačke županije s dodatnih, gotovo 700 stanova, što ukupno čini broj od gotovo 1000 novih stambenih jedinica na području Sisačko-moslavačke županije. Kako Sisak nije potpomognuto područje, najveći broj zgrada od ovih 36 gradit ćemo upravo u Sisku – njih 20 s ukupno 380 stambenih jedinica. Dodatnih 8 zgrada gradit ćemo ovdje u Petrinji. U tijeku je priprema sve potrebne dokumentacije za izvođenje radova. Odabrana lokacija je istočno od Lidla. Preostale zgrade će se graditi u Topuskom, Hrvatskoj Kostajnici, Lekeniku, Kutini i Jasenovcu.“

Osim gradilišta višestambenih zgrada, kaže, na području petrinjskog i zagrebačkog potresa trenutno je otvoreno i oko 1300 drugih gradilišta.

„Otprilike 1000 gradilišta obnove privatnih i obiteljskih kuća, te više od 300 gradilišta obnove javne infrastrukture, odnosno zgrada javne namjene. U nabavi trenutno imamo više od 900 lokacija, te u pripremi za nabavu gotovo 400 novih lokacija za izvođenja radova obnove obiteljskih kuća i javnih zgrada. Očekujem uskoro – ako sve prođe onako kako planiramo, povrh ovih 1300 gradilišta, otvaranje još otprilike 1300 novih gradilišta“, kazao je Orlić te dodao:

„U ovom trenutku, na području petrinjskog i zagrebačkog potresa završena je obnova na gotovo 11 tisuća lokacija – nekonstrukcijske, konstrukcijske obnove i gradnja zamjenskih obiteljskih kuća. Kroz organiziranu obnovu do sada smo završili izgradnju 44 zamjenske obiteljske kuće ovdje na području gdje je proglašena katastrofa, te je pri kraju gradnja 131 kuće u Glini i Petrinji, a koje će biti kasnije proširenje kapaciteta Domova za starije.“

Odgovarajući na novinarska pitanja o useljavanju u 128 stanova u  8 višestambenih zgrada u Petrinji i 52 stana u 4 zgrade u Glini – tko i na koji način može zatražiti smještaj u njima, koji su kriteriji, postoje li već liste zainteresiranih – Orlić je ponovio:

„Prioritet imaju naši sugrađani koji su na dan potresa bili korisnici nekretnina u vlasništvu Republike Hrvatske. Naravno, mi imamo te podatke s obzirom da je uprava nadležna za njihovo stambeno pravo Uprava za stambeno zbrinjavanje pri Ministarstvu. Također, zaprimamo zahtjeve zainteresiranih sugrađana koji su na dan potresa živjeli u nekretninama u svom vlasništvu te ostvaruju pravo na obnovu. Dakle, neraspoređeni stanovi koji ostanu nakon što zbrinemo sugrađane koji su bili u državnim nekretninama, u njih ćemo rasporediti naše sugrađane koji ostvaruju pravo na obnovu vlastitih domova. Otprilike imamo sada stotinjak stanova s korisnicima koji su bili u nekretninama u državnom vlasništvu, a preostale ćemo rasporedit za naše sugrađane koji čekaju obnovu vlastitih domova. Govorim o 128 stanova u Petrinji i 52 u Glini.“

Što je sa višestambenim zgradama koje nisu u državnom vlasništvu, a stradale su u potresu?

„Tu pričamo uglavnom o konstrukcijskoj obnovi višestambenih zgrada. Značajno smo ubrzali dinamiku. Otprilike, na području gdje je proglašena katastrofa – u Sisku imamo više od 130 takvih oštećenih zgrada, u Petrinji 40-ak. Prve konstrukcijske obnove višestambenih zgrada u Sisku su završene. Dakle, završena je obnova dvije višestambene zgrade u Sisku s 38 stanova. Trenutno u nabavi imamo još 6 višestambenih zgrada na području Siska. Završila je nabava za 3 višestambene zgrade ovdje u Petrinji – u postupku je ugovaranje i vjerujem da će i tu vrlo brzo započeti radovi obnove. S obzirom na to da smo novim zakonodavnim okvirom stavili veliki naglasak na samoobnovu, prvenstveno iz razloga što nemamo javnih nabava niti za projektante niti za izvođače radova, mi ćemo u petak održati u Sisku sastanak sa svim upraviteljima stanova na području gdje je proglašena katastrofa. Dakle, njih 12 – Sisak, Petrinja i Glina. S obzirom da u radu imamo ili je već dio gotov – otprilike 50 projekata konstrukcijske obnove višestambenih zgrada, mi ćemo upraviteljima ponuditi te projekte. Pozvat ćemo i zainteresirane izvođače radova na isti skup, pa ćemo pokušati spojiti naše upravitelje i zainteresirane izvođače kako bi odmah, na temelju tih završenih projekata konstrukcijske obnove mogli pristupiti radovima konstrukcijske obnove višestambenih zgrada“, odgovorio je državni tajnik Orlić.

Prezentaciju projekta „Uklanjanje i izgradnja zamjenskih stambenih jedinica u vlasništvu RH na potresom pogođenim područjima“, pratio je i Ivan Begić, pročelnik Upravnog odjela za prostorno uređenje, graditeljstvo i komunalne djelatnosti Grada Petrinje.

„Čuli smo danas dosta informacija od državnog tajnika. Iz perspektive predstavnika Grada, ali i građana grada Petrinje, mogu reći da mi izgradnjom ovih 8 višestambenih zgrada dobivamo ne samo to da će se naši raseljeni Petrinjci adekvatnije zbrinuti, nego dobivamo dugoročno jednu ozbiljnu perspektivu za demografsku obnovu i razvoj kroz povećanje stambenog fonda. Čuli smo, ne samo da će se do kraja godine useljavati u 8 višestambenih zgrada, nego da će se i graditi još dodatnih, novih 8 višestambenih zgrada. Mogu samo naglasiti da je ovo jedan primjer uspješnog projekta, jer čitavo ovo vrijeme od potresa naovamo, nekako je tih 8 zgrada u Turkulinovoj bilo simbol one dobre, brze i pozitivne strane obnove“, rekao je Begić.

Obnova obiteljskih kuća u vlasništvu RH

Nakon prezentacije održane u Centru novog života na petrinjskom Sajmištu, državni tajnik Domagoj Orlić sa suradnicima je obišao u Petrinji i dvije lokacije obnove obiteljskih kuća u vlasništvu RH, čija se obnova od potresa provodi s energetskom obnovom te se također financira u sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija, sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj. U Ulici Stjepana Radića, posjetili su gradilište obiteljske kuće u vlasništvu RH, u kojoj živi četveročlana obitelj Blažević.

„Dvadeset godina mi tu živimo. Prije nas je u kući živjelo sedmero, sada su četiri člana obitelji. U biti, krajem petog mjeseca su nas posjetili da nas obavijeste da smo prošli na natječaju i da će se raditi, a onda su počeli 13. 9. Ja sam zadovoljna. Nadam se da će to uskoro biti pri kraju i da će biti toplije i sigurnije nego prije“, rekla je članica ove obitelji, Biljana Blažević.

Radove na ovoj kući izvodi tvrtka KULIĆ – INVEST iz Vinkovaca.

„Mi smo glavni izvođač radova na ovom objektu. Radimo inače energetsku obnovu s pojačanjem konstrukcije – zavisno od kuće do kuće, s obzirom da na ovom projektu imamo 11 kuća. Konkretno ova kuća nije imala nikakvih, ajmo reći, konstruktivnih pojačanja, ali ide energetska obnova – znači promjena krovišta kompletno, izrada nove ovojnice, izmjena stolarije, izmjena instalacija, kupatila – sve što je potrebno, ovisno od kuće do kuće. Kad se očekuje završetak radova? Pa to vam je teško reći s obzirom na ovo vrijeme koje je sad trenutno. S obzirom na to da smo u jesenskom periodu, prvo smo išli sve krovove odraditi, pa sad ulazimo unutra. Sve zavisi što će biti od vremena. Nadamo se da bi svakako trebali unutar 120 dana koliko je rok za sve to završiti, možda i prije, ali kažem, ne ovisi sve samo o nama, nego i o višoj sili“, kazao je Davor Kulić, direktor tvrtke KULIĆ – INVEST.

Radovi su u tijeku i u Ulici Pukovnika Predraga Matanovića, na kući u kojoj živi peteročlana obitelj Galonja/Andrić.

„U kući živimo moja mama Ana Galonja, ona je nositelj kuće i ja sa suprugom Markom Andrićem i troje djece. Kod nas su počeli raditi u 9. mjesecu i do sada su nam napravili krov i gore na tavanu su stavljali novu deku. Stavljena je i stolarija. Ostali su znači ploča na jednom dijelu, odnosno ravni krov, fasada i unutarnji radovi. Nadamo se da će sve biti gotovo prije Božića, ali sretni smo da bude, kad god da bude“, rekla je Danijela Andrić. Njezina majka Ana dodaje: „Jedva čekamo da budemo u svom domu“.

Što skoriji povratak u njihove obnovljene domove, poželio im je i državni tajnik Domagoj Orlić.

„Danas smo obišli dva gradilišta obiteljskih kuća u vlasništvu Republike Hrvatske, čija se obnova energetska i nekonstrukcijska financira iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Ukupna visina, odnosno iznos cijelog projekta je 42,9 milijuna eura. Ovaj projekt obuhvaća nekonstrukcijsku i energetsku obnovu 509 obiteljskih kuća na potresom pogođenom području. Za 78 kuća imamo ugovorenog izvođača i kao što ste vidjeli, započeli su i radovi. Trenutno je 321 kuća u nabavi za izvođača radova i 110 kuća je trenutno u projektiranju. Danas smo obišli dva gradilišta – u Radićevoj ulici i ovdje u Ulici Pukovnika Predraga Matanovića. Na prvoj lokaciji u Radićevoj ulici radi se o četveročlanoj obitelji. Iznos vrijednosti radova nekonstrukcijske i energetske obnove je 85 tisuća eura. Ovdje, na ovoj lokaciji u Ulici Pukovnika Predraga Matanovića radi se o obitelji s 5 članova. Ukupna vrijednost radova je 63 tisuće eura. Radovi na tim lokacijama su započeli sredinom rujna i rok za završetak je 120 dana“, kazao je Orlić.

Slađana Marković

Slađana Marković

Dugogodišnja novinarka i radijska voditeljica s bogatim iskustvom u ovom poslu, što potvrđuju i brojne nagrade struke. Osim što je u novoj redakciji zadužena za novinarski dio posla, uskoro će slušatelji Petrinjskog radija moći uživati i u njezinom glasu u našem radijskom eteru.

NAJNOVIJE VIJESTI

X