Izbornik
dronein73202338

(VIDEO) Predstavljen projekt „DRONE-IN, Centar za inovacije i umjetnu inteligenciju Petrinja“

PETRINJA – U Sportskoj dvorani Osnovne škole Mate Lovraka Petrinja održana je Svečana promocija i otvorenje projekta te edukacije za nezaposlene osobe za programere letjelica u Petrinji. Riječ je o projektu „DRONE-IN, Centar za inovacije i umjetnu inteligenciju Petrinja“. Nositelj ovog projekta je Petrinjska razvojna agencija PETRA čija je ravnateljica Katarina Ivančić kazala kako su u šest godina postojanja PETRA-e iz raznih fondova povukli 66 milijuna eura.

„Fokusirajući se na budućnost našeg grada pokrećemo ovaj projekt, novi projekt DRONE-IN Centar za inovacije i umjetnu inteligenciju. Zašto bespilotne letjelice? Upravo je Nikola Tesla udario temelje uređaja koji će letjeti zrakom, odnosno drona. Njegova vizija i dronovi kakve danas poznajemo u mnogočemu se razlikuju, ali njegova ideja poslužila je znanstvenicima da razviju moderne igračke zvane dron. Iako su dronovi u početku bili rezervirani isključivo za specijalizirane namjene, danas sve češće možemo vidjeti njihovu primjenu u različitim industrijskim namjenama, od poljoprivrede, nadzora, usluga dostave do misija traganja i spašavanja. Predviđanje Europske komisije da će do 2035.godine europski sektor bespilotnih letjelica zapošljavati više od 100 tisuća ljudi, a mi za to stvaramo temelje ovdje u Petrinji, ne samo za nas nego i čitavu Hrvatsku“, rekla je između ostaloga Ivančić.

Ističe kako se ovaj projekt temelji na inovativno-edukacijsko-poduzetničkom modelu za transformaciju grada Petrinje. „Naš program pružit će praktično iskustvo u dizajniranju i programiranju dronova kao i obuku u najnovijoj tehnologiji i softveru. Obuku će provoditi iskusni profesionalci, a program će biti dostupan svim nezaposlenim osobama iz cijele Hrvatske. Naredne faze projekta bit će prilagođene edukacije djece u vrtićima, radionice u osnovnim i srednjim školama, izgradnja poduzetničkog inkubatora-akceleratora kao centralno mjesto razvijanja start-upova, financijska podrška start-upovima, postavljanje temelja za razvoj i usvajanje novog srednjoškolskog zanimanja za programera umjetne inteligencije za bespilotne letjelice, kao i povezivanje s visokoškolskim ustanovama također su dio našeg plana“, dodala je Ivančić.

Voditelj Centra DRONE-IN je Karlo Dževerlija je kazao kako je umjetna inteligencija danas sveprisutna te se s istom susrećemo svakodnevno. „DRONE-IN za mene nije samo projekt koji je važan zbog tih naprednih rješenja, zbog umjetne inteligencije, strojnog učenja ili računalnog vida, za mene je DRONE-IN vrlo važan simbol u ovoj našoj Petrinji, budući rado vidim signal pomoću ovog projekta koji kaže da Petrinja pokazuje i nastavlja pokazivati otpornost. Osim toga, Petrinja očigledno želi, koliko god je u njenoj samostalnoj moći, želi utjecati na revitalizaciju ovog kraja. I treći važan signal kojeg vidim kroz pokretanje ovog projekta da se Petrinja želi dograditi jednom modernom dimenzijom, nešto što do sada nije bio slučaj ili je bio slučaj u manjoj mjeri“, rekao je Dževerlija.

DRONE-IN edukacija je tehnološki visoko vrijedna edukacija koja pruža značajnu priliku, početno za nezaposlene osobe, a program će se širiti i na druge ciljane skupine kao i širu primjenu novih tehnoloških dostignuća u programiraju, korištenju bespilotnih letjelica te području umjetne inteligencije. Edukacija je otvorena za sve nezaposlene osobe u evidenciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje u Hrvatskoj, a u planu je više od tisuću sati edukacije.

„Sami polaznici stjecat će teorijska i praktična znanja. Radit će se na aeronautici, učit će se o robotici, moguće je ostvariti status licenciranog pilota drona. Uz sve to, polaznici će imati priliku raditi na slavnom modelu, na modelu drona kojeg će programirati u Pythonu i na taj način mu dati određenu funkciju, radit će se u grupama ili pojedinačno. Taj dron s novom funkcijom će biti njihov završni rad. Osim spomenuti koristi koje sam naveo do sada, polaznici edukacije dobivat će i druge koristi koje možda nisu vidljive iz samog opisa projekta, a odnose se na važna saznanja za njihov put prema zapošljavanju“, dodaje Dževerlija.

Voditeljica edukacija u Centru DRONE-IN je Jelena Ćosić Lesičar izrazila je zadovoljstvo što konačno kreću s ovim projektom. „Kao i prethodni govornici, sigurna sam da se radi tek o prvom koraku projekta koji će biti nadaleko poznat, što će učiniti Petrinju centrom tehnologije kakav bi bilo koji drugi grad u Republici Hrvatskoj poželio. Edukacija koju pokrećemo i koja je od danas otvorena za sve nezaposlene osobe, šestomjesečno je osposobljavanje za programere bespilotnih letjelica i sastoji se od preko tisuću sati teorijske i praktične nastave na kojoj će polaznici uz mentorirani rad steći znanja i vještine u izradi, programiranju i upravljanju bespilotnim letjelicama. Tijekom edukacije polaznici će raditi na razvoju vlastitog proizvoda kojeg će na kraju edukacije predstaviti. Ujedno, nakon završene edukacije, polaznici će biti osposobljeni za polaganje ispita za udaljenog pilota pri Hrvatskoj agenciji za civilno zrakoplovstvo kako bi znanje stečeno kroz edukaciju mogli primjenjivati sukladno regulativama EU“, kazala je između ostaloga Ćosić Lesičar.

Polaznici ne plaćaju edukaciju jer će HZZ osigurati mjesečnu novčanu naknadu, kao što će im biti plaćeni putni troškovi ukoliko na edukaciju dolaze izvan Petrinje.

„Kada govorimo o ovom projektu HZZ će stati uz ovaj projekt kroz svoju mjeru osposobljavanja na radnom mjestu gdje ćemo kroz razdoblje od šest mjeseci sufinancirati rad i osposobljavanje, odnosno stjecanje novih vještina 20 polaznika, gdje ćemo za njih izdvajati mjesečno 300 eura po polazniku za dane provedene na edukaciji. Isto tako ćemo snositi troškove mentorstva, potrošnog materijala, sveukupno do iznosa 2400 eura. Svjesni smo da u budućnosti dolaze nove vještine koje traže tržište rada, tako ćemo uz ovaj i slične projekte koje provodite, promijeniti ljude za promjene na tržištu rada“, pojasnio je o ovom projektu Ante Lončar, ravnatelj Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.

Gradonačelnica Petrinje i saborska zastupnica Magdalena Komes izrazila je zadovoljstvo pokretanjem novog projekta. „Svim gostima želim dobrodošlicu u grad koji je teško ranjen, ali se uzdiže i pri tome ciljamo ne samo oporavljati se, nego i napredovati, nadoknaditi tehnološki zaostatak velikim skokovima, letom, dronovima, programiranjem. S nama ste na ovoj promociji koja pruža za početak nezaposlenima, edukaciju koju bi uvjerena sam brojni sugrađani i platili. Čini mi se kako je poruka kojom predstavljamo projekt zato i više nego prikladna, prilika za let života, od nezaposlene osobe do programera, pilota, samo u Petrinji. Nadam se kako će stoga za polaznike programa ovo doista biti ne samo let života, nego i prilika, a kada vam kažem kako će se polaznici omogućiti da pokrenu i vlastite poslove, tvrtke nakon završetka programa i to uz financijsku potporu i stručno vođenje, onda sam uvjerena kako je opis prilike života dobro pogođen. Stoga, neizmjerno sam ponosna danas. Ovaj dan će uvjerena sam biti upisan kao jedan od značajnijih datuma u kronologiji Petrinje, ali i cijele Hrvatske. Ovaj grad istinski je prijatelj i podupiratelj poduzetništva, inovacija i tehnologija“, rekla je između ostaloga Komes.

Za navedene edukacije prijaviti se mogu sve nezaposlene osobe s područja cijele Hrvatske koji su prijavljeni u evidenciju Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Edukacija traje šest mjeseci i provodit će se u prostorima Petrinjske razvojne agencije PETRA u Ulici Braće Hanžek 19 u Petrinji. Prijave su moguće putem elektroničke pošte na [email protected] kao i na broj telefona 044/400-603.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X