Izbornik
gimgsizbjeglice21062021t2

Svjetski dan izbjeglica obilježen aktivno u Sisku

SISAK – Povodom 8. tjedna izbjeglica i Svjetskog dana izbjeglica koji se u svijetu obilježava 20. lipnja u Sisku je održan susret pod nazivom „Ovdje živimo – ovdje ostajemo“. Susret je organiziran u sklopu radne aktivnosti 1.4. Rad Centra za integraciju stranaca – druženje u Centru uz edukaciju o pravnim problemima i poboljšanju integracije u društvo. Organizatori ovog susreta bili su Projekt građanskih prava Sisak i Građanska inicijativa „Moj grad Sisak“, a isti je održan ispred samog Centra, te kao takav polučio zanimanje uzvanika, ali i građana u prolazu.

Na početku susreta nazočne je pozdravila predsjednica PGP-a Milana Kreća koja je nazočne informirala o radu Centra, aktualnim postignućima i budućim aktivnostima. Potom su pravnice PGP-a Josipa Kovačević i Danijela Žmukić imale izlaganje o diskriminacije putem kojeg su nazočne informirale o vrstama diskriminacije, njezinim pojavnim oblicima u društvu, načinima suprotstavljanja istoj, a sudionici su imali priliku iznositi svoja iskustva kada su u raznim životnim situacijama bili izloženi diskriminaciji. PGP je antidiskriminacijska kontakt točka Ureda pučke pravobraniteljice i svoje djelovanje usmjerava na upoznavanje korisnika s politikom suzbijanja diskriminacije što ima za cilj upoznavanje korisnika o tome kako prepoznati diskriminatorno postupanje i uz podršku stručnjaka primijeniti primjerene mjere za suzbijanje diskriminacije.

U drugom dijelu susreta dr. sc. Daša Poredoš Lavor govorila je o kvaliteti života i sigurnosti života u sadašnjosti, a zatim je moderirala interaktivni razgovor sa sudionicima o kvaliteti življenja iz kojeg posljedično je bilo vidljivo što nam je sve potrebno da smo zadovoljni životom, a što se reflektira na odluku ostajemo li tu gdje jesmo ili idemo dalje. Cilj je ovog interaktivnog razgovora unaprijediti naša cjelokupna znanja i dosadašnje zaključke o razlozima iseljavanja naših korisnika iz našeg okruženja – pojasnila je Poredoš Lavor. Za prigodu daljnjeg prikupljanja informacija i spoznaja o stvarnim potrebama korisnika Centra za integraciju stranaca dr. sc. Daša Poredoš Lavor i pravnik Salam Ibrahim Kadhim Al-Nidawi – prevoditelj na arapski jezik, napravili su Upitnik o kvaliteti života koji je uz hrvatski, napisan na engleskom i arapskom jeziku, a isti je predočen svim sudionicima ovog susreta, koji su potvrdili da je isti zanimljiv i kao takav pokriva razne značajne segmente života koji su važni za sigurnost i opstanak.

Uočeno je da postoje razna društvena pitanja koja zahtijevaju značajan angažman intersektorske i multidisciplinarne suradnje na otkrivanju prioritetnih potreba osoba pod međunarodnom zaštitom u Hrvatskoj, ali i domicilnog stanovništva jer se samo na temelju poznavanja stvarnog realnog stanja može djelovati na smislenom povezivanju, suživotu, toleranciji i stvaranju društva u kojem svi imaju primjerenu kvalitetu života,  razvijaju stabilne osjećaje sigurnosti i socijalnog povjerenja u zajednicu.

Na kraju je uslijedilo neformalno druženje, međusobni razgovori sudionika i predstavnika raznih institucija koji su podržali ovaj susret – uz okrjepu i osvježenje.

PGP Sisak projekt provodi uz pomoć partnerskih organizacija. Norveško vijeće za izbjeglice uz čiju pomoć je PGP Sisak i osnovan, a projekt će omogućiti nastavak bilateralne suradnje Hrvatske i Norveške. Partner Građanska inicijativa „Moj grad Sisak“ pruža psihosocijalnu pomoć i sudjeluje u aktivnostima socijalnog uključenja korisnika u lokalnu zajednicu, a Grad Sisak će omogućuje održivost projekta, jer isti planira izgradnju Centra za podršku ranjivim skupinama u Sisku, koji će se nadovezati na rezultate ovog projekta. Projekt je podržan sa 135.000,00 € financijske podrške Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru EGP i Norveških grantova.

  • gimgsizbjeglice21062021t1
  • gimgsizbjeglice21062021t2
  • gimgsizbjeglice21062021t3
  • gimgsizbjeglice21062021t4
  • gimgsizbjeglice21062021t5
  • gimgsizbjeglice21062021t7
  • gimgsizbjeglice21062021t8
Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X