Izbornik
abrebric0610202222

Goran Brebrić održao predavanje za osnovnoškolce na temu „Domovinski rat“

PETRINJA – Goran Brebrić, pripadnik specijalnih postrojbi iz Domovinskog rata, održao je u Osnovnoj školi Dragutina Tadijanovića, predavanje učenicima osmih razreda na temu „Domovinski rat“. Brebrić ističe kako ovakva predavanja po petrinjskim osnovnim školama održava već tradicionalno.

„Ja im pričam svoju priču, ne davim ih brojkama, nego im pričam svoju priču kako sam kao 19-godišnjak otišao u rat. Kako je to počelo u Petrinji, kroz Specijalne postrojbe bojne Frankopan, to su kao prvi hrvatski komandosi, Specijalnu policiju, onda kao djelatnik Protueksplozijske zaštite radim očevide kod eksplozija gdje je bilo dosta suicida hrvatskih branitelja. U sklopu toga radim tri godine u vladinoj komisiji za ekshumacije i tu zatvaram svoj ratni put. Od početka kao klinac krećem u rat i na kraju iskopavam masovne grobnice“, rekao je Brebrić.

Dodaje kako je Domovinski rat bio jedna velika prekretnica u povijesti hrvatske države. „Njih to u stvari, koliko sam vidio, iz početka ne zanima kao što niti nas nisu zanimali Partizani koji su nam predavali, ali ja to nekako uvijek uobličim kao svoju životnu priču, da ispadne zanimljiva, što ustvari i je. Mi smo odrasli za jedan dan, a nismo odrasli za jedan dan jer smo i dalje bili djeca, taj rat smo gledali kroz igru. Iako, sam početak te oružane pobune kreće s političkim skupovima koje mi nismo doživljavali jer smo mi i dalje živjeli u nekakvom civilnom životu, dok je prekretnica bila kada su počeli masakri civila po Banovini i tada smo vidjeli da to nije zafrkancija, nego da je to okrutan rat“, dodaje Brebrić.

Na naše pitanje što ga mladi najčešće pitaju, Brebrić kaže: „Djeca su danas vrlo mudra i pitaju kako ste se osjećali kada je to počelo, neki pitaju te tehničke dijelove što se tiče naoružanja, opreme i slično. Isto tako pitaju da li bi opet krenuli u rat da se dogodi ista stvar. Spominjem im djevojke koje su bile kod nas u Bojni Frankopan. Ženska populacija uvijek pita kako su djevojke mogle biti komandosi. Pitaju također kako je to izgledalo kada je počeo napad na Petrinju, jesu li ljudi izašli na ulice poslije tog napada“, istaknuo je Brebrić.

Na samom kraju je istaknuo kako će ovakvih predavanja u petrinjskim osnovnim školama biti još, a osim u školama, predavanja će biti održana i na Učiteljskom fakultetu u Petrinji.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X