lipadic20102022253

Klonovi petrinjskih lipa uskoro bi mogli biti zasađeni i u Francuskoj

PETRINJA – Krajem listopada prošle godine u organizaciji Udruge Zrinska gora Petrinja, Turističke zajednice Grada Petrinje i Grada Petrinje obilježen je Dan europske baštine, a tim povodom veleposlanik Francuske u Hrvatskoj i gradonačelnica Petrinje posadili su u Ekološkom centru Vrata Zrinske gore u Prnjarovu Čuntikom u znak hrvatsko-francuskog prijateljstva, dvije lipe, klonove ilirskih lipa iz petrinjskog Gradskog parka.

Upravo na ovu temu, u našoj radijskoj emisiji „A sada Vi“ Petrinjskog radija, slušatelj je postavio pitanje postoji li mogućnost da u znak zahvale u nekom od francuskih parkova, posadimo jedan od klonova petrinjskih lipi Ilirki. Kako nam je potvrdila Kristina Suppe, direktorica Turističke zajednice Grada Petrinje, na navedenom se radi.

„Grad Petrinja je jedan od 51 člana europske kulturne rute Napoleonovih gradova. Mjesečno članovi održavaju sastanke putem zoom platforme. Sadnja kloniranih lipa povodom Dana europske baštine naišla je na izuzetno pozitivan odjek unutar Europske federacije Napoleonovih gradova. Stoga se na zoom sastanku u studenom 2022.godine rodila ideja o sadnji petrinjskih kloniranih lipa u ostalim gradovima članicama, a među njima je i Pariz“, rekla nam je uvodno Suppe.

Posljednji sastanak na kojem je razgovarano o tom projektu bio je održan 19.siječnja. „Na tom sastanku je predloženo da se petrinjske lipe, za početak, posade u francuskom gradu Autunu u kojem će biti održan godišnji Upravni odbor Europske federacije Napoleonovih gradova početkom lipnja 2023.godine. Podržavamo tu ideju, to jest projekt sadnje lipa u drugim europskim gradovima te ćemo uključiti sve sudionike u realizaciju projekta. Neka naše petrinjske lipe promiču naš Mali grad velikog srca“, zaključila je Suppe.

U Hrvatskoj postoje tri vrste lipe, a to su bijela ili srebrna lipa, velelisna lipa te sitnolisna lipa. Osim u petrinjskom Gradskom parku, lipe su posađene i uzduž Petrinjčice, kao što i okolica Petrinje obiluje lipama.

„Mnogo toga je u našem potresu stradalo, međutim lipe su ostale i sve drveno što je bilo, od drvenih kuća, tako i ta stabla, one su preživjele i odradile svoje. U vrijeme Ilira u prapovijesti u tom našem Gradskom parku, ono je i zaštićeni spomenik parkovne arhitekture od 1969.godine. Tamo se nalaze lipe koje brižno čuvamo, koje su dugi niz godina tamo. Ideja o kloniranju njihovom je nastala prije nekoliko godina u suradnji sa Šumarskim institutom iz Jastrebarskog“, izjavila je u listopadu prošle godine Suppe, prilikom sadnje kloniranih lipa u Prnjavoru Čuntićkom.

Najveća lipa danas ima promjer 2,3 metra i opseg 7 metara. Grad Petrinja u suradnji s Hrvatskim šumarskim institutom provodi projekt kloniranja zaštićenih ilirskih lipa kako bi se sačuvao njihov genofond, a s navedenim projektom će se i nastaviti.

Foto:Arhiva

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X