Izbornik
gradskokupaliste

Lani dva slučaja utapanja, ove godine jedan, policija ponovno savjetuje kupače

Osvježenje od ljetnih vrućina i sparina većina građana potražiti će kupajući se u rijekama, jezerima, bazenima ili moru, a isto tako i u malim bazenima kod kuće, pri čemu nerijetko zanemaruju opasnosti koje im prijete, zbog čega se nažalost događaju tragedije. Dario Kačmarčik, glasnogovornik Policijske uprave sisačko-moslavačke otkriva kako su lani imali dva slučaja utapanja, a ove godine je do sada zabilježen jedan slučaj.

„Policija što može je uputiti apel i savjetovati građane je da ne plivaju na udaljenosti većoj od 100 metara od obale, da koriste uređene plaže na kojima postoji spasilačka služba, da ne skaču u vodu s mjesta koja nisu uređena za skakanje ili sa mjesta koja su zabranjena za skakanje, da ne ulaze u vodu pod utjecajem alkohola ili droga, da ne plivaju neposredno ili odmah nakon obroka, da se ne izlažu dugo suncu i onda tavi zagrijani ulaze u vodu te može doći do neželjenih posljedica. Djeca nikako ne bi smjela biti sama u vodi bez nadzora roditelja ili neke punoljetne osobe ili osobe u koju roditelji imaju povjerenje. Osobe koje nisu plivači da koriste pomagala ili da ne idu daleko duboko u vodu“, naveo je Kačmarčik.

Srećko Pejnović, policijski službenik za prevenciju Policijske uprave sisačko-moslavačke je također napomenuo kako preporučuju kupanje isključivo na uređenim kupalištima. „Ne preporučujemo divlje plaže. Na našim rijekama imamo puno neuređenih kupališta koje građani koriste. Tu nema većeg broja kupača i manja je vjerojatnost ukoliko se nešto dogodi da se ljude spasi. Druga stvar, rijeka je nepredviđena. To nije bazen, dubina nije označena. Rijeka sama sebi određuje tok i dubine. Problem je i taj da ljudi to ne shvaćaju. Ako niste plivači i ako plivate na mjestima koja nisu predviđena za kupanje to onda dovodi do tragedija“, kaže Pejnović.

Na samom kraju iz policije savjetuju, ako se nađete u kriznoj situaciji tijekom kupanja, ostanite smireni, plutajte na leđima i mašite jednom rukom za pomoć. Ako u vodi uočite nekoga u nevolji, odmah pružite ili potražite pomoć te pozovite nadležne službe na broj 192 ili 112.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X