minpoljugovorinaslov

Ministrica poljoprivrede u Petrinji uručila 19 ugovora o potporama iz Programa ruralnog razvoja, ukupne vrijednosti 3,3 milijuna kuna

PETRINJA – U Petrinji su ove srijede, u prostoru Vatrogasnog doma, uručeni ugovori o potporama Ministarstva poljoprivrede iz Programa ruralnog razvoja za područje Sisačko-moslavačke županije – tip operacije 5.2.1. – obnova proizvodnog potencijala u hrvatskoj poljoprivredi. Ugovore ukupno vrijedne oko 3,3 milijuna kuna, korisnicima potpora uručili su ministrica poljoprivrede Marija Vučković i Milan Tankosić, ravnatelj Uprave za financijske poslove i javnu nabavu u Ministarstvu poljoprivrede.

„Potvrđujem volju i želju ovog Ministarstva i cijele Vlade da u potpunosti odgovorimo svim izazovima koji su vezani za ovo područje, a koji se ne odnose samo na potrebnu obnovu nakon katastrofalnog potresa, nego i na potpunu revitalizaciju cijelog područja. Kako ne bismo govorili da su to sve samo riječi, a da nedostaju djela, ja ću ipak kratko reći da je ovo Ministarstvo poljoprivrede, putem Programa ruralnog razvoja dosada, u tekućem sedmogodišnjem razdoblju, uložilo u Sisačko-moslavačku županiju, prije svega u njezine poljoprivrednike te u društvenu i komunalnu infrastrukturu, nešto više od milijardu i 150 milijuna kuna, od čega je isplaćeno više od 900 milijuna kuna do današnjeg dana. Kad se tome pridodaju iznosi za izravna plaćanja, onda je taj iznos gotovo dvostruk“, rekla je prije samog uručivanja ugovora ministrica Marija Vučković.

Oko 190 milijuna kuna potpora u Sisačko-moslavačkoj županiji odnosilo se na mjeru ulaganja u fizičku imovinu. Osim toga, u sedmogodišnjem razdoblju ugovoreno je 485 projekata koji su se odnosili na razvoj malih gospodarstava, na potpore mladim poljoprivrednicima i na razvoj nepoljoprivrednih usluga na poljoprivrednom gospodarstvu. Kroz Mjeru 7 Programa ruralnog razvoja ugovoreni su i projekti manje lokalne infrastrukture u vrijednosti od oko 130 milijuna kuna. Riječ je o 8 sustava za vodoopskrbu i odvodnju, 6 nerazvrstanih cesta, 3 dječja vrtića, 3 vatrogasna doma i 6 društvenih domova ili kulturnih centara.

„Neki se pitaju zašto Ministarstvo poljoprivrede ulaže u ovu infrastrukturu i katkad se susrećemo s tezama da su to sredstva koja su oduzeta od poljoprivrednika i dodijeljena lokalnoj infrastrukturi. To nije tako. Iako bismo mi uvijek željeli povećati sredstva koja se odnose na financiranje investicijskih projekata hrvatskih poljoprivrednika i to je doista ono što najviše treba hrvatskoj poljoprivredi i hrvatskom selu, mi kod provođenja programa imamo obveze poštivanja prioriteta doprinosa određenim ciljevima, kao i sve druge zemlje, članice Europske unije. U okviru takvih pravila, manja lokalna infrastruktura se financira iz Programa ruralnog razvoja i ta manja lokalna infrastruktura itekako je potrebna hrvatskim selima, pa i tom hrvatskom poljoprivredniku kako bi mu omogućila barem jednake uvjete za život kao što imaju ljudi koji žive u urbanim sredinama i mi jesmo nadležni, osim za poljoprivredu, za jedan širi koncept ruralnog razvoja – zato se taj program tako i zove“, objasnila je Vučković.

Podsjetila je kako su na području grada Petrinje iz Programa ruralnog razvoja dosad ugovoreni projekti u vrijednosti od 97 milijuna kuna, pri čemu su gotovo 63 milijuna kuna i isplaćena: „Tu smo isto tako financirali 43 projekta malih i mladih poljoprivrednika, 9 velikih projekata vrijednih 38 milijuna kuna koji se odnose na investicije i ono što zauzima značajan udio u ukupnom financiranju je ekološka poljoprivreda, u koju je na području ove Županije, u posljednjih sedam godina, uloženo nešto više od 100 milijuna kuna“, rekla je Vučković istaknuvši kako je Sisačko-moslavačka županija „jedno od najpotentnijih, ako ne i najpotentnije područje za razvoj ekološke poljoprivrede koja može biti velika konkurentska prednost Hrvatske na tržištu“.

Uručujući danas 19 novih ugovora poljoprivrednicima OPG-ovcima i lokalnim trtkama, Vučković je podsjetila i na niz mjera koje su Ministarstvo poljoprivrede i hrvatska Vlada, zajedno sa Stožerom za otklanjanje posljedica katastrofe uzrokovane potresom, poduzeli na ovom području nakon katastrofalnog potresa 29. prosinca prošle godine: „Ministarstvo poljoprivrede je nastojalo održati gospodarsku aktivnost za koju je ono nadležno. Posebno svojim mjerama usmjereni smo bili na održavanje i opstanak stočarstva kao najranjivijeg i najizazovnijeg segmenta hrvatske poljoprivrede, te smo zajedno s vama, s hrvatskim poljoprivrednicima, s jedinicama lokalne samouprave, s područnom samoupravom i drugim kolegama u Vladi uspjeli održati taj fond, a u narednom razdoblju trebamo ga i razviti. Također smo osiguravali stočnu hranu, zahvaljujući i donatorima i odluci Vlade kojom smo proveli nabavu. Osiguravali smo smještaj životinja koje nisu više imale odgovarajuće objekte i pružali besplatnu veterinarsku pomoć, odnosno tu besplatnu veterinarsku pomoć su pružile veterinarske organizacije putem financiranja Ministarstva poljoprivrede. To su bile prve mjere koje su bile potrebne da se ne bi prekinula neophodna gospodarska aktivnost u takvoj jednoj  katastrofi.“

Jedan od koraka koji su poduzeli bilo je i pojednostavljenje prijava na Mjeru 5.2.1.: „Žurno smo ispregovarali sve što smo mogli ispregovarati da bi provođenje ove mjere bilo lako za hrvatske poljoprivrednike te smo objavili prvi natječaj na koji je pristiglo 89 zahtjeva. Danas, dva mjeseca nakon zatvaranja natječaja mi uručujemo prve ugovore. Prvih 19 korisnika će dobiti ugovore iz mjere 5.2.1. koji se odnose na obnovu proizvodnog potencijala. Ti su ugovori vrijedni gotovo 3,5 milijuna kuna – neće se činiti mnogo, no to je prvih dvadesetak. Dolaze pomalo i građevinski objekti i gospodarski objekti, a i među ovih 19 također se nalaze, koliko sam vidjela, dva objekta, što je također važno. Važna je naravno i svaka druga potpora“, rekla je Vučković.

Jedna od korisnica ove potpore bit će i gospođa Nena Kolak iz Bresta: „Bavim se proizvodnjom mlijeka – uzgajamo krave, tovimo junad. Imam 10 krava od čijeg mlijeka proizvodim sir u svom OPG-u i stavljam ga na tržište. Ovu potporu ću uložiti u mehanizaciju koja mi je oštećena u potresu, jer mi to puno znači. Sada ću moći obraditi više zemlje, spremiti hranu stoci za zimu koja dolazi i bit će mi lakše“, prokomentirala je kratko gospođa Kolak.

Osim ugovora koji su danas uručeni pojedinačnim korisnicima Mjere 5.2.1., uručeni su i ugovori Javnoj ustanovi „Park prirode Lonjsko polje“ (dva ugovora) i Općini Lekenik iz Mjere 8 Programa ruralnog razvoja (za uređenje vidikovaca, šetnica i sl.).

„Osim ovih 19 ugovora, mi danas ovdje uručujemo i redovite ugovore iz Mjere 8 – tzv. „šumske mjere“, gdje su korisnici lokalne samouprave, udruženja šumoposjednika ili javne ustanove. Naša potpora je vrijedna 2,5 milijuna kuna. Čestitam svim korisnicima i nastavljamo dalje. Drugi je natječaj u tijeku – vjerujem da će broj prijava biti veći i da će iznos financiranja koji ćemo odobriti biti također veći. Nećemo stati. Osiguravat ćemo obnovu koliko god bude moguće, a isto tako nastavljamo s novim mjerama za male, za mlade i za ekološku poljoprivredu te razvoj prerade“, poručila je u Petrinji ministrica poljoprivrede Marija Vučković.

 

Slađana Marković

Slađana Marković

Dugogodišnja novinarka i radijska voditeljica s bogatim iskustvom u ovom poslu, što potvrđuju i brojne nagrade struke. Osim što je u novoj redakciji zadužena za novinarski dio posla, uskoro će slušatelji Petrinjskog radija moći uživati i u njezinom glasu u našem radijskom eteru.

NAJNOVIJE VIJESTI

X