Izbornik
markićnaslov

Na „Aktualcu“ Županijske skupštine bila su i pitanja o potporama studentima i poljoprivrednicima

SISAK – Na Aktualnom satu 12. sjednice Županijske skupštine Sisačko-moslavačke županije, vijećnik Mario Markić postavio je dva pitanja: „Proslavljena je 160. obljetnica učiteljstva u Petrinji. Županija je uređenjem zadnje etaže (u OŠ Dragutina Tadijanovića op.a.),vratila studente Učiteljskog fakulteta u Petrinju, a razvili ste i sustav potpora za novoupisane studente. Prošao je jesenski upisni rok – imate li povratne informacije jesu li mjere pomogle?“, pitao je vijećnik kojeg je zanimalo i „možemo li, s obzirom na to da smo poljoprivredno prepoznatljiva županija, očekivati nove potpore za naše poljoprivrednike?“.

Odgovarajući na prvo vijećnikovo pitanje, zamjenik župana Mihael Jurić podsjetio je kako je u petrinjskoj Osnovnoj školi Dragutina Tadijanovića, koju nakon potresa pohađaju i učenici Prve osnovne škole Petrinja, Županija uredila potkrovlje kamo su privremeno smješteni studenti Odsjeka Učiteljskog fakulteta u Petrinji čija je zgrada također pretrpjela znatna oštećenja u potresu.

„Dakle, oko 500 studenata se vratilo iz Lekenika, iz zgrade koja je također bila pod nadležnošću Sisačko-moslavačke županije, gdje smo poslije potresa osigurali smještaj za studente koji nisu otišli van naše županije. Nakon njihovog boravka u Lekeniku, u Osnovnoj školi Dragutina Tadijanovića ili kako mi Petrinjci znamo reći „Drugoj osnovnoj školi“, uređen je prostor potkrovlja koji je moderno opremljen sa svim sadržajima, gdje danas studenti pohađaju svoju studentsku nastavu. Kad nam mladi ljudi dođu u grad, osjeti se živost, osjeti se i novi polet, osjeti se novi duh i s tim smo uspjeli vratiti živost u Petrinju. Spomenuli ste i mjere. Dapače, mjere koje je provela Sisačko-moslavačka županija, a koje je najavio župan, evidentno već prve godine daju rezultata. Evo, samo na primjeru Učiteljskog fakulteta u Petrinji gdje smo imali situaciju da je u prošloj upisnoj godini bio upisan samo jedan student s područja Sisačko-moslavačke županije. Danas je to situacija gdje imamo povećanje za 30 posto, odnosno Učiteljski fakultet u Petrinji već ima 30-ak posto studenata koji su s područja Sisačko-moslavačke županije. Ne možemo ne podvući crtu uz zaključak da je to zbog mjere Sisačko-moslavačke županije koja s 5 tisuća kuna podupire sve studente koji su s područja Sisačko-moslavačke županije, a odlučili su upisati fakultet na području Sisačko-moslavačke županije. Stoga smo već u prvoj godini vrlo zadovoljni mjerom koja evidentno daje rezultate“, rekao je Jurić.

Na vijećnikovo pitanje o potporama poljoprivrednicima odgovorila je Anita Sinjeri Ibrišević, pročelnica županijskog Upravnog odjela za poljoprivredu, ruralni razvoj, zaštitu okoliša i prirode. Istaknula je dobru suradnju koju Županija ima s Ministarstvom poljoprivrede i ministricom Vučković, što se, kaže, vidjelo i na nedavnom primjeru bedrenice u Lonjskom polju.

„Što se tiče Županije i suradnje s Ministarstvom poljoprivrede mogu samo reći da nijedan ministar niti ministrica koji su do sada vodili resor poljoprivrede nisu ovoliko pažnje poklonili Sisačko-moslavačkoj županiji. Samo u posljednja četiri mjeseca ministrica poljoprivrede, gospođa Vučković bila je u Sisačko-moslavačkoj županiji sedam puta. Koristim priliku i s ovoga mjesta posebno pohvaliti i ministricu Vučković, ali i našeg župana Celjaka koji su pokazali izuzetno veliku odgovornost kada se pojavila bedrenica na području Sisačko-moslavačke županije. Budući da sam veterinar i budući da sam u svom profesionalnom životu prošla mnoge epidemije – od svinjske kuge preko raznih drugih zaraznih bolesti, mogu odgovorno reći da nije bilo ovakvog brzog i promptnog reagiranja da bi ova zarazna bolest imala puno veće razmjere i da bi vjerojatno bilo i štete po ljudske živote. Po pitanju bedrenice, gospođa Vučković bila je na području Sisačko-moslavačke županije tri puta, s tim da su naši poljoprivrednici, stočari – uzgajivači goveda i konja u Zagrebu bili na tri sastanka.Zahvaljujući Ministarstvu poljoprivrede, iznašla su se sredstva da se nadoknadi šteta, a jednako tako, na inicijativu župana, iznašla su se u suradnji s Ministarstvom i sredstva za prehranu životinja, za vrijeme kada nije moglo biti prometovanja stokom. Osim toga, vezano za bedrenicu, dogovoreno je i postupanje u budućem periodu i za sljedeći tjedan je dogovoren još jedan sastanak s Udrugom stočara s tog područja“, izvijestila je pročelnica Sinjeri Ibrišević.

S ministricom poljoprivrede, kazala je, razgovara se i o kapitalnim projektima na području poljoprivrede, poput sustava navodnjavanja u Velikoj Ludini: „Čekamo mišljenje Hrvatskih voda, budući da znate da je bila suša u ovom zadnjem periodu, da vidimo kakva je najnovija situacija s količinom vode i kakva će biti daljnja sudbina tog projekta“, napomenula je pročelnica.

Podsjetila je i na mjere ruralnog razvoja, istaknuvši kako je Mjera 5.2.1. – naknada štete u potresu, bila i formirana upravo radi pomoći obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima s područja Sisačko-moslavačke županije čiji su poljoprivredni objekti stradali u potresu. Izuzetno dobru suradnju s Ministarstvom, ističe i na projektima vezanim za mliječno govedarstvo.

„U razgovoru s ministricom ukazali smo na izuzetno tešku situaciju u području mljekarske proizvodnje na području Sisačko-moslavačke županije. Evo, moram se pohvaliti da su naš plan razvoja poljoprivrede i naše potpore poslužile Ministarstvu poljoprivrede kao jedan „draft“ da se naprave mjere za poticanje mliječnog govedarstva. Taj natječaj na koji se javila Sisačko-moslavačka županija je upravo sada u tijeku, tako da ćemo na naše mjere poticaja, moći našim poljoprivrednicima dati, od strane Ministarstva još 50, odnosno 70 posto na iznos koji daje Sisačko-moslavačka županija“, izvijestila je Sinjeri Ibrišević.

Dodala je na kraju kako su nepristupačnost terena i nedovoljno razvijena infrastruktura koji otežavaju poljoprivredni razvoj, također bili jedna od tema razgovora s ministricom poljoprivrede: „Zadnji put kad je bila, ministrica je vidjela da, što zbog potresa, a što i zbog konfiguracije terena na Sisačko-moslavačkoj županiji, veliku prepreku za razvoj poljoprivrednih gospodarstava stvara i nedovoljno razvijena infrastruktura. Tražila je da se snimi situacija na terenu, da se vidi koje su to lokacije koje su najnepristupačnije, pa će se probati razgovarati u tom smjeru da se pomogne i u rješavanju infrastrukture do velikih obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava i velikih farmi na području Sisačko-moslavačke županije“, rekla je na Aktualnom satu pročelnica Anita Sinjeri Ibrišević.

 

 

Slađana Marković

Slađana Marković

Dugogodišnja novinarka i radijska voditeljica s bogatim iskustvom u ovom poslu, što potvrđuju i brojne nagrade struke. Osim što je u novoj redakciji zadužena za novinarski dio posla, uskoro će slušatelji Petrinjskog radija moći uživati i u njezinom glasu u našem radijskom eteru.

NAJNOVIJE VIJESTI

X