sljivatzgpzonepetra

Na „popravni“ idu programi Centra za šljivu i kesten, Turističke zajednice i Poslovnih zona, prošla PETRA

PETRINJA – Na prošloj sjednici petrinjskog Gradskog vijeća, vijećnici su također raspravljali o prijedlogu Odluke o usvajanju Programa rada i Financijskog plana Javne ustanove Centar za šljivu i kesten za 2022.godinu. Ovakav prijedlog Odluke razmatrao je Odbor za gospodarstvo i poljoprivredu koji je dao negativno mišljenje, zbog čega, objasnio je predsjednik tog Odbora Jasenko Krovinović.

„Odbor je mišljenja da se predloženi akt ne usvoji. Odbor je pomno proučio dostavljenu dokumentaciju, u pola sata izlaganja saslušao gospodina ravnatelja, postavio pitanja i dobio odgovore. Iz dobivenih odgovora i navoda te dokumentacije vidljivo je da Javna ustanova ima važnu ulogu u poticanju razvoja u segmentu uzgoja kestena, kao i u obrazovanju i naukovanju, poglavito u segmentu poljoprivrede. Kako god, Odbor je mišljenja da dokument treba sadržavati objektivnije razrade aktivnosti. Ustanova je doživjela znatnija stradanja u razornom potresu prošle godine i Odbor nema jasnu sliku stanja ustanove, a čije je stanje logično za pretpostaviti, otežano. Planovi i programu nedostaje iskaz mjerljivosti realizacije, nadalje mišljenja smo da gradska uprava treba omogućiti i osigurati stabilizaciju programskog dokumenta“, naveo je između ostaloga Krovinović te dodao kako je preporuka Gradskom vijeću i Gradskoj upravi da planiranje i nadzor rada nad ustanovama treba ponuditi veću pozornost.

Vijećnik Daniel Jagić je postavio pitanje koliko zaposlenih ima u Centru za šljivu i kesten te je zatražio da se u plan uvrsti i točan broj sadnica koje se namjeravaju proizvesti iduće godine. Jagić je također zamjerao Centru slabu promociju njihova rada. Ravnatelj ove ustanove Josip Dolenec je kazao kako Centar zapošljava pet djelatnika, kao što je odgovorio da Centar nije proizvođač sadnica već su njima sadnice uzgredni proizvod. Dolenec se nije složio s konstatacijom da imaju slabu vidljivost njihova rada te je nabrojao sve njihove aktivnosti koje redovno objavljuju. Vijećnica Ivana Roksa je kazala kako taj Centar treba imati dugoročne ciljeve te se iz programa mora vidjeti čemu teži i što se od njega očekuje. Također je spočitnula medijsku vidljivost programa koje Centar provodi.

Program rada i Financijski plan Javne ustanove Centar za šljivu i kesten za 2022.godinu vrijedan 1,1 milijun kuna dobio je 1 glas za, 4 protiv te 12 suzdržanih. Nakon toga vijećnici su raspravljali o prijedlogu Odluke o usvajanju Plana i Programa rada te Financijskog plana Turističke zajednice Grada Petrinje za 2022.godinu o čemu je više rekla Ivanka Držaj, direktorica Turističke zajednice.

„U planu su brojni programi koji će povećati dolazak u destinaciju. Također u prijedlogu Plana i Programa nastavljamo s našim projektima kao što je muzealizacija, odnosno interpretacija kulturno povijesnih znamenitosti, no budući da nam je kulturno-povijesna cjelina uništena i u stanju kakvim je, planiramo druge aktivnosti koje ćemo zajedno s našim radnim tijelom koje je imenovalo Turističko vijeće, a jedan od mojih prijedloga je postavljanje makete starogradske jezgre na Strossmayerovo šetalište“, navela je između ostaloga Držaj.

No niti ovaj prijedlog Odluke nije podržao predsjednik Odbora za gospodarstvo i poljoprivredu čiji je predsjednik Jasenko Krovinović pojasnio zbog čega Plan i Program nisu prihvaćeni. „Odbor je mišljenja da se predloženi akt ne usvoji. Odbor jest pomno proučio dokumentaciju, u pola sata izlaganja saslušao direktoricu, postavio pitanja i dobio odgovore. Iz dobivenih odgovora i navoda u dokumentaciji vidljivo je da Turistička zajednica planira, zamišlja hvalevrijedne aktivnosti. Kako god, Odbor je definitivnog mišljenja da dokument treba sadržavati puno jasnije razrade aktivnosti, poglavito u korelaciji s financijskim stavkama. Planu i programu nedostaje iskaz mjerivosti realizacije. Nadalje, Odbor cijeni da bi se ukupni planirani iznos mogao i racionalnije iskazati, a dio sredstava moguće iskoristiti za druge društvene potrebe“, naveo je između ostaloga Krovinović.

Plan i Program rada i Financijski plan Turističke zajednice Grada Petrinje za 2022.godinu vrijedan 1,8 milijuna kuna dobio je 5 glasova za, 5 vijećnika je bilo protiv, a 7 vijećnika je bilo suzdržano. Nakon toga, vijećnici su raspravljali o prijedlogu Odluke o usvajanju Plana rada trgovačkog društva Poslovne zone Petrinja za 2022.godinu o čemu je više rekla Natalija Antić Bjelac, direktorica Poslovnih zona.

„Naš Plan i Program što rada, što Financijski plan se uvelike razlikuje od proteklih godina. Sama situacija, iako su neki rekli da se ne vraćamo na potres, ali potres je puno toga izmijenio. U samom gradu imamo novu gradsku imovinu, Centar novog života koji je nama dan na upravljanje plus prije dva mjeseca, odlukom Gradskog vijeća, dobili smo na upravljanje Ekološki centar Vrata Zrinske gore. Tu je devet točaka gradske imovine kojom upravljamo“, napomenula je Antić Bjelac.

Odbor za gospodarstvo i poljoprivredu i za ovaj prijedlog je dao negativnu odluku o čemu je više rekao predsjednik ovog Odbora Jasenko Krovinović. „Odbor je stvarno proučio dokumentaciju, saslušao direktoricu, imali smo raspravu, pitanja, dobili smo odgovore. Iz istoga je vidljivo da trgovačko društvo ima sada širok spektar djelatnosti, možda i preširok koji se proširuje na Centar novog života. Nadalje, Odbor nije stekao jasnu sliku projektne uloge Ekološkog centra Vrata Zrinske gore kao ni poslovne opravdanosti Zelene kuće. Kako god, Odbor je mišljenja da dokument treba sadržavati objektivnije, jasnije, preciznije razrade aktivnosti“, kazao je između ostaloga Krovinović.

Vijećnica Svjetlana Lazić je upozorila kako „problem“ Zelene kuće traje već godinama jer ista generira veći trošak, nego što ostvaruje prihode. „Mi imamo ugovore o komisijskoj prodaji, ono što se proda tako se i namiri našim OPG-ovcima koji s nama surađuju. Trenutna situacija je da dolazimo do pozitivne nule. Rebalans će doći s vremenom pa će se pokazati sve što i kako, situacija je skroz nova i ja sam uvjerena da ovim našim aktivnostima koje ćemo vam dostaviti naknadno razrađene u detalje, ćemo sigurno tu situaciju poboljšati. Mjesto Zelene kuće i svrha Zelene kuće je upravo promocija svih naših OPG-ovaca, a tih OPG-ovaca“, odgovorila je Antić Bjelac.

Lazić je također pitala gradonačelnicu hoće li nastaviti praksu svog prethodnika da je obveza djelatnika gradskih tvrtki i ustanova kao i same gradske uprave da svoje božićnice troše u Zelenoj kući. „Moram reći da me zapravo uvrijedilo to pitanje zato što mi zaista nije ni na kraj pameti inzistirati takvo nešto. Slažem se s vama da za te iznose, pogotovo kada govorimo o božićnici, zaista koliko koštaju proizvodi neki tamo, može jedno kućanstvo kupiti puno potrebnije stvari nego što je u tom paketu, općenito proizvodi koji se nalaze u Zelenoj kući zapravo više tamo ljudi dolaze i kupuju kao suvenir kada odlaze u goste, a ne nešto što im je svakodnevno potrebno. Tako da mi zaista ne pada na kraj pameti tražiti od direktora da se božićnice troše u Zelenoj kući, ali pozivam sve da troše općenito novce u Zelenoj kući i da na taj način pomažemo našim OPG-ovcima“, istaknula je petrinjska gradonačelnica Magdalena Komes.

Plan rada Poslovnih zona dobio je 4 glasa za, protiv 6 glasova te 7 suzdržanih. Program održavanja gradske imovine trgovačkog društva Poslovne zone za 2022.godinu dobio je pak 4 glasa za, 6 protiv te 7 suzdržanih.

Potom se prešlo na raspravu o prijedlog Odluke o usvajanju Plana rada i Financijskog plana Javne ustanove PETRA – Petrinjske razvojne agencije za 2022.godinu o čemu je više rekla Katarina Ivančić, ravnateljica ustanove.

„Od onoga što bih naglasila je to da je PETRA nositelj trenutačno dva EU projekta koji su u 100-postotnom iznosu sufinancirani od Europskog socijalnog fonda od čega je ukupno pet zaposlenika u određenom postotku financirana plaća kroz te EU projekte. Stalno radimo na poboljšanju našeg rada i naših usluga i tome ćemo težiti dalje“, kazala je između ostaloga Ivančić.

Odbor za gospodarstvo i poljoprivredu na navedeni Plan je dao pozitivno mišljenje. Vijećnik Daniel Jagić je istaknuo kako je u navedenom planu i programu planirano pripremanje malo projekata kako za grad, tako i za poduzetnike i obrtnike, a ravnateljica Ivančić je rekla kako se u konačnici ukupan broj prijava vidi iz njihovog izvješća za prethodnu godinu te dodaje kako ostvare puno veći broj prijava nego je navedeno.

U konačnici prijedlog Plana rada i Financijskog plana Javne ustanove PETRA- Petrinjska razvojna agencija usvojen je sa 16 glasova za i jednim suzdržanim.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X