Izbornik
otpaduniverzalna

Nije izglasana odluka o poskupljenju odvoza otpada, prekinuta sjednica Gradskog vijeća

PETRINJA – Dva sata vijećnici su raspravljali o prijedlogu Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada na području Grada Petrinje, nakon čega je zatražena stanka, a devet vijećnika je napustilo sjednicu Gradskog vijeća zbog čega je ista prekinuta jer više nije bilo potrebnog kvoruma te je u prostoru Vatrogasnog doma ostalo 10 vijećnika, od potrebnih 11.

No krenimo redom. Na samom početku Željko Tonković, direktor Komunalca Petrinja, pojasnio je prijedlog Odluke o povećanju cijena usluga odvoza otpada. „Cijene obavezne minimalne javne usluge iznose za kategoriju korisnika kućanstvo 10,69 eura bez PDV-a, za kategoriju korisnika koji nije kućanstvo 13,53. Po prvi puta Zakon jasno propisuje da treba napraviti dvije kategorije, to su kućanstva ili fizičke osobe te nekućanstva ili pravne osobe koji imaju drugačiju cijenu iz razloga što su veći korisnici usluge jer stvaraju i veći dio miješanog komunalnog otpada“, rekao je uvodno Tonković.

Još jednom je podsjetio kako Komunalac nije mijenjao svoje cijene od 2014.godine. „Osnova za promjenu cijene su troškovi nabave i održavanja opreme, troškovi prikupljanja, prijevoza i zbrinjavanja oporabnog otpada, troškovi razvrstavanja, troškovi zaposlenika. Zašto podižem cijenu, zato što smo također ostvarili gubitak u zbrinjavanju i prikupljanju miješanog komunalnog otpada u 2023.godini od 425 tisuća eura. Ono što je bila dvojba, kako je u drugim gradovima, Ivanec ima cijenu od 17,31, Varaždin19,18, Virovitica 13,64, Ogulin 12,74, Kutina 16,72, Sveti Ivan Zelina 14,37, Prelog 15,42 eura je zbrinjavanje na razini mjeseca“, naveo je Tonković te dodaje kako je svjestan toga da ovo nije popularna odluka, ali ukoliko ne dođe do rasta cijena, Komunalcu „klizi“ prema stečaju.

Upravo na Aktualnom satu Gradskog vijeća vijećnik Darko Lipovac zatražio je od gradonačelnice Petrinje Magdalene Komes da kaže svoje mišljenje o navedenom poskupljenju. „Sve što smo bili u mogućnosti ne povećavati, a da odgovorno i dalje poslujemo, nismo povećavali. Ono što je neodrživo i što sam odgađala dvije godine, usprkos potrebama da se poveća cijena odvoza komunalnog otpada dugi niz godina unazad, nažalost sada je trenutak. Ja sam svjesna da je to nepopularan potez, ali kada ste na čelu nečega kao što je Grad onda morate poslovati odgovorno, morate vrlo često donositi i nepopularne odluke. Imajte na umu da se cijene nisu povećavale 10 godina, da su narasle cijene energenata, da imamo poremećaj na tržištu. Cijene inputa o kojima ovisi poslovanje Komunalca su drastično narasle, isto tako narasla je cijena rada. Ali ponavljam, sve to iziskuje i porast cijene usluge u zbroju“, odgovorila je Komes.

Tonković je podsjetio je kako do 2025.godine moramo razvrstavati 50 posto otpada, a prema posljednjim podacima iz 2022.godine, mi smo na 35 posto. Također je podsjetio kako je porastao trošak zbrinjavanja razvrstanog otpada s dvije tisuće eura 2015.godine na više od 200 tisuća eura prošle godine. Također je istaknuo kako su u protekle dvije godine zanemarili nove investicije, upravo zbog ne podizanja cijena njihovih usluga. Bez obzira na gubitak po pitanju prikupljanja otpada, Komunalac posluje pozitivno s ostalih 14 usluga koje obavljaju, no Tonković ističe kako je to poslovanje pozitivno nauštrb opremanja.

Na temelju te odluke, novi korisnici usluga Komunalca po pitanju odvoza otpada, dobivaju četiri kante za zbrinjavanje otpada besplatno, dok su građani do sada morali sami platiti zelenu kantu. Odlukom su propisane i kazne za nesavjesne građane te pravne osobe, a iste se kreću od 30 do 160 eura.

Vijećnica Svjetlana Lazić je navela niz razloga zbog čega ne bi trebalo doći do rasta cijena odvoza otpada na području Petrinje, a kao razlog je navela i to da Komunalac nije gubitak. Vijećnik Robert Groza smatra kako usporedba s drugim gradovima koje je spominjao direktor Tonković ne stoje, jer građani u tim gradovima ne žive jednako kao naši građani, smatra Groza.

Vijećnik Darko Lipovac smatra kako nije trenutak za podizanje cijene stoga je mišljenja kako bi ovaj prijedlog trebalo povući s Dnevnog reda. Vijećnica Ivana Roksa je pak navela nekoliko razloga zbog čega treba doći do rasta cijena odvoza otpada, a razloge zašto bi trebalo doći do povećanja cijena naveo je i vijećnik Nenad Bužanić.

Vijećnika Danka Vuića zanima koliko će Komunalac više prihodovati rastom cijena usluge odvoza otpada i što planira učiniti s prihodovanim novcem. Također ga zanima što se poduzelo da do rasta cijena ne dođe. Vijećnik Pejo Trgovčević je kazao kako će umirovljenicima i nezaposlenima u gradu ovo biti veliki udar na kućne budžete, ali smatra da ukoliko Komunalac sada ne digne cijenu svoje usluge,u tom poduzeću će biti stvoren problem oko isplate plaća. Vijećnik Jasenko Krovinović smatra kako postajemo žrtve politike starog gradonačelnika i aktualne gradonačelnice te dodaje kako nisu dobili nikakve ekonomske pokazatelje opravdanosti ovakve odluke.

Nakon gotovo dva sata rasprave zatražena je stanka, nakon čega je devet vijećnika napustilo sjednicu Gradskog vijeća, čime sjednica nije mogla biti nastavljena zbog nedostatka kvoruma. Nastavak sjednice očekuje se u sljedećih osam dana.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X