Izbornik
osenaslov

Obilježena 32. obljetnica osnutka Specijalne jedinice policije „OSA“

SISAK – U Sisku je u srijedu, 15. ožujka 2023. obilježena 32. obljetnica osnivanja Specijalne jedinice policije „OSA“ te 20. obljetnica osnutka Udruge SJP “OSA” Sisak.

Na svečanosti održanoj u sisačkom hotelu „Panonija“, na ratni put ove postrojbe podsjetio je Eduard Blagaj, jedan od ratnih zapovjednika ove jedinice tijekom Domovinskog rata, a danas predsjednik Udruge SJP „OSA“.

„Danas obilježavamo 32. obljetnicu osnutka Specijalne jedinice policije OSA i prisjećamo se heroja koji su usadili svoj život u temelj samostalne, nezavisne, suverene Republike Hrvatske, a to su: Đuro Lovreković, Ivan Malinac, Marijan Dražetić, Žarko Raf, Mario Kolić, Predrag Kozar, Marinko Sesar i Ivo Križanac Dido, kao i 44 pripadnika koji su izgubili život do danas“, rekao je Blagaj.

Istaknuo je kako je Specijalna jedinica policije „OSA“ imala značajnu ulogu te dala velik doprinos u obrani suvereniteta Republike Hrvatske.

„Početkom Domovinskog rata, jedinica je djelovala na području Topuskog, Viduševca, Petrinje, Gora, Gračenice, Šišinca, Komareva, Blinjskog Kuta i Međurača. Od svibnja 1992. godine, u sastavu skupnih snaga Specijalne policije MUP-a prolazi terene širom hrvatskog bojišta i to: Gospića, Velebita,  Dubrovnika, Cavtata, Papuka, Voćina, Požege, Daruvara i Karlovca. Sudjeluje u svim obrambenim i osloboditeljskim vojno-redarstvenim akcijama: Maslenica, Medački džep, Bljesak i Oluja. Zadane zadaće odradila je časno i ponosno. U vrijeme Domovinskog rata kroz jedinicu je prošlo više od 500 pripadnika djelatnog i pričuvnog sastava i hvala im na doprinosu stvaranja slobodne, samostalne i nezavisne Republike Hrvatske“, kazao je Blagaj.

Pripadnicima „OSA“, obljetnicu su čestitali i gosti njihove svečanosti. Izaslanik ministra obrane Marija Banožića, brigadni general Perica Turajlija, savjetnik ministra za vojna pitanja, kazao je kako su pripadnici ove jedinice odigrali jednu od ključnih uloga u oslobađanju okupiranih dijelova Republike Hrvatske, uspješno obavljajući brojne zadaće od Cavtata preko Velebita do zapadne Slavonije.

„Sudjelovali ste u svim brojnim zadaćama: pretragama terena, izviđačkim akcijama, zaposjedanju crta razgraničenja i oslobađanju privremeno okupiranih teritorija. Imali ste pobjednički duh i jasan cilj. Odigrali ste jednu od ključnih uloga u oslobađanju okupiranih dijelova Republike Hrvatske i dali ste nemjerljivi doprinos u vojno-redarstvenim operacijama, kako u „Bljesku“, tako i u „Oluji“ i obrani i u stvaranju naše domovine. To je taj pobjednički duh koji i danas, s ponosom prenosite na mlade naraštaje i na tome vam hvala. Danas s poštovanjem čuvamo uspomenu na 8 vaših pripadnika koji su položili živote za slobodu i neovisnu Hrvatsku. Budite ponosni na vaš doprinos slobodi, vaš dio u mozaiku hrvatske pobjede“, rekao je Turajlija.

Izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda, državni tajnik Špiro Janović, rekao je kako Domovinski rat koji je bio pravedan i oslobodilački, predstavlja temelj hrvatske državnosti.

„Sve ovo danas što imamo, možemo zahvaliti upravo pobjedi u Domovinskom ratu i hrvatskim braniteljima. Uloga „OSA“ bila je neprocjenjiva. Radi se o ljudima koji su dali sve do sebe u vrlo teškim okolnostima. Nije se radilo o vojnicima koji su obavljali nekakve sporedne zadaće, nego o onima koji su bili uvijek prvi kada je trebalo“, kazao je među ostalim Janović.

„Osama“ je zahvalio i sisačko-moslavački župan Ivan Celjak. Kazao je kako se danas možda ne promišlja dovoljno o okolnostima u kojima su se hrvatski branitelji suprotstavili daleko nadmoćnijem agresoru.

„U to vrijeme JNA je bila nadmoćnija brojčano, oružano, međutim srbo-četnički agresor nije imao ono što ste vi imali, a to je veliko srce puno ljubavi prema domovini u nastajanju. Nisu imali motiv obrane svojih domova, svoje djece, svojih obitelji. I uspjeli ste. Omogućili ste nam slobodu, neovisnost i samostalnost. To je san koji su sanjali mnogi velikani hrvatske povijesti kroz mnogo stoljeća i upravo ste ga vi pretvorili u javu. I zato ste vi, hrvatski branitelji najveći junaci u hrvatskoj povijesti. I zato, poštovani hrvatski branitelji, pripadnici Specijalne jedinice policije „OSA“ hvala vam za domovinu, a vašim prijateljima, suborcima koji su izgubili svoje živote na putu ostvarenja naše slobode, neka je vječna hvala i slava“, rekao je Celjak.

Potpredsjednik Vlade RH, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović istaknuo je kako se u Domovinskom ratu prva „kalila“ upravo policija iz koje je onda iznikla i Hrvatska vojska.

„Veliko mi je zadovoljstvo i čast da se mogu obratiti vama koji ste stvorili državu, vama koji ste obranili državu onda kad je bilo najteže, vama koji ste obranu Hrvatske ostvarivali kroz postrojbe Ministarstva unutarnjih poslova iz kojih je proizašla pobjednička Hrvatska vojska. Mi to često na ovim našim obljetnicama ističemo, jer ne samo da se radi o povijesnoj istini, već se radi o raritetu u svjetskim razmjerima. Malo je primjera, ja ih iskreno ni ne znam, gdje su u obrani zemlje prve, naravno stjecajem svih onih i političkih i pravnih okolnosti, ulogu preuzele policijske snage koje su svoju zadaću i prve policijske poslove zapravo uvježbavale u stvarnoj, realnoj ratnoj situaciji. Zato mi je velika čast pozdraviti sve vas večeras ovdje na čelu s onima koji su vas vodili kroz ratno razdoblje“, rekao je Božinović.

Osvrnuo se i na izazove i zadaće koje ulaskom u schengenski prostor, danas stoje pred hrvatskom policijom: „Danas je Ministarstvo unutarnjih poslova, kazao bih, jedno od najprepoznatljivijih i hrvatska policija jedna od najprepoznatljivijih europskih policija. Pokazujemo kapacitete koje je malo tko očekivao od policije jedne manje države. Hrvatska nažalost ne spada u brojem velike države Europe, ali spada u zemlje i policije koje su u stanju preuzeti i izvršiti svaku zadaću. Hrvatska policija je najzaslužnija što je Hrvatska ušla u šengenski prostor. Ja to odgovorno tvrdim, jer sve ono što je trebalo napraviti ili najveći dio onoga što je trebalo napraviti, trebalo je napraviti na hrvatskim granicama. A to znači zaštititi, ne dopustiti da Hrvatska postane tzv. „hot spot“ ilegalnih migranata, izdržati sve one napade koji su dolazili iz raznih centara iz zemlje, ali i iz inozemstva i uspravno, odgovorno, ustrajno, disciplinirano odgovarati na sva pitanja. Zato zahvaljujem i Luki Pešutu, također jednom specijalcu koji danas vodi ovu Policijsku upravu i koji zajedno sa svojim timom odrađuje ogroman posao na granici. Ogroman posao. U početku je to bilo isključivo područje Karlovačke i Ličko-senjske županije. Sisačko-moslavačka nam je danas županija gdje moramo ulagati dodatne napore i radimo to na jedan vrlo sofisticiran, pametan način“, kazao je Božinović, ističući zanavljanje kadra mladim ljudima kao još jedan važan zadatak njegova Ministarstva.

„Želim vas uvjeriti da ste stvorili policiju koja nam danas, kao i u vaše doba, svima može biti na ponos“, rekao je na kraju. „Mi znamo koja je tajna. To je policija koja je nastala u ratu. To nije policija koja vodi samo računa o tome kako izgleda i o tome kako se prezentirati kroz različite kampanje. To je policija koja je 24 sata na terenu. Mi nikada nismo i nećemo tvrditi da hrvatski policajac ne može pogriješiti. Vidjeli ste i danas – to je moguće. Ali, takvima neće biti mjesta u hrvatskoj policiji, kao što takvima nije bilo mjesta ni onda kad ste vi kretali u obranu Hrvatske“, poručio je Božinović.

U obilježavanju obljetnice osnutka njihove postrojbe te obljetnice njihove poslijeratne udruge, „Osama“ i članovima obitelji njihovih poginulih pripadnika, pridružili su se i umirovljeni general pukovnik Mladen Markač, ratni zapovjednik specijalnih redarstvenih jedinica MUP-a RH, general pukovnik Drago Matanović, glavni inspektor Hrvatske vojske, saborski zastupnik Željko Sačić, ratni načelnik Sektora specijalne policije MUP-a RH, savjetnik ministra unutarnjih poslova Josip Mihaljević, ratni načelnik saniteta u sektoru specijalne policije, Vedran Augustinović, zapovjednik specijalne policije MUP-a RH, Mato Bilobrk, zapovjednik AT Lučko, Luka Pešut, načelnik Policijske uprave sisačko-moslavačke, Stjepan Borić, zapovjednik interventne jedinice policije, Darko Lutring, predsjednik Udruge AT Lučko te predstavnici brojnih braniteljskih udruga proisteklih iz Domovinskog rata.

Iz ratnog puta SJP „OSA“ Sisak:

Pri Policijskoj upravi Sisak 15. ožujka 1991. osnovana je Posebna jedinica policije Sisak. Tijekom prve godine djelovanja, jedinica je dala velik doprinos u obrani Banovine. (U razdoblju od rujna ’91. do svibnja ’92. godine, jedinica djeluje isključivo lokalno i to u Topuskom, Viduševcu, Petrinji, Gori, Gračenici, Šišincu, Komarevu, Blinjskom Kutu i Međuraču. U tim akcijama pogibaju 4 pripadnika ove jedinice, a 9 ih je teže ili lakše ozlijeđeno).

Naredbom ministra unutarnjih poslova Ivana Vekića, od 15. studenog 1991. naziv dotadašnjih postrojbi posebnih jedinica policije mijenja se i glasi: Specijalne jedinice policije te se one formiraju pri svim policijskim upravama. U Policijskoj upravi Sisak, Posebna jedinica policije postaje Specijalna jedinica policije naziva „OSA“. Ustrojem je određeno da će jedinica biti jačine 150 djelatnika, plus isti broj rezervnog sastava. Uz zapovjednika, predviđena su i dva pomoćnika zapovjednika.

Od svibnja 1992. Sektor specijalne policije uključuje jedinicu u terene širom Republike Hrvatske. Obavljajući zadaće od Cavtata preko Velebita do Zapadne Slavonije jedinica je u sudjelovala u brojnim pretragama terena, izviđačkim akcijama, zaposjedanju crta razgraničenja i oslobađanju privremeno okupiranog teritorija. Usporedno s obavljanjem vojnih i policijskih zadaća jedinica kontinuirano provodi obuku koja je bila jedan od ključnih čimbenika koji su utjecali na uspješnost pripadnika jedinice. Kruna njihovog ratnog puta bile su operacije „Bljesak“ i „Oluja“ u kojima je SJP „Osa“ kao dio Skupnih snaga MUP-a odigrala jednu od ključnih uloga u oslobađanju okupiranih dijelova Republike Hrvatske.

U to vrijeme Domovinskog rata, dužnost zapovjednika ili pomoćnika zapovjednika u Specijalnoj jedinici policije „OSA“ obnašali su Srećko Telar, Saša Smiljanić, Mario Božić, Slavko Muža, Vlado Prvonožec, Stjepan Lugarić, Milko Prpić i Eduard Blagaj. Preustrojem unutar Ministarstva unutarnjih poslova, 30.svibnja 2001. godine, od Specijalne jedinice policije „OSA“ formira se Interventna jedinica policije.

Visoka tehnička obučenost i fizička pripremljenost pomogla je jedinici u izvršavanju najtežih zadaća kroz teške ratne godine i kroz bezbroj, gotovo bezizlaznih situacija. Profesionalni pristup pomogao je da među više od 500 pripadnika djelatnog i pričuvnog sastava koji su prošli kroz postrojbu, imaju relativno malo žrtava, uzevši u obzir ukupan broj dana terena i akcija u kojima su sudjelovali. Tijekom Domovinskog rata poginulo je 8, a ranjeno 16 pripadnika Specijalne jedinice policije „OSA“.

Slađana Marković

Slađana Marković

Dugogodišnja novinarka i radijska voditeljica s bogatim iskustvom u ovom poslu, što potvrđuju i brojne nagrade struke. Osim što je u novoj redakciji zadužena za novinarski dio posla, uskoro će slušatelji Petrinjskog radija moći uživati i u njezinom glasu u našem radijskom eteru.

NAJNOVIJE VIJESTI

X