Izbornik
nasipnaslov

Petrinja po prvi puta dobila Plan djelovanja u području prirodnih nepogoda

PETRINJA – Na prošloj sjednici Gradskog vijeća Grada Petrinje vijećnici su između ostaloga raspravljali o prijedlogu Odluke o donošenju Plana djelovanja Grada Petrinje u području prirodnih nepogoda za 2023.godinu, o čemu je više rekao Antonio Štefan, predsjednik Gradskog povjerenstva za procjenu šteta od prirodnih nepogoda.

„Inače Grad Petrinja do sada nije imao ovaj Plan, a budući da temeljem članka Zakona o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda obaveza donošenja takvog plana za iduću kalendarsku godinu, na inicijativu je napravljen nacrt toga Plana. Sam nacrt Plana je poslan na analizu Stožeru civilne zaštite i zapovjedniku Javne vatrogasne postrojbe. Napravili smo analizu i zaključeno je da taj Plan sa stručnog aspekta zadovoljava“, rekao je Štefan.

Inače, prirodna nepogoda proglašava se ako je vrijednost ukupne izravne štete najmanje 20 posto vrijednosti izvornih prihoda jedinice lokalne samouprave za prethodnu godinu ili ako je prirod umanjen najmanje 30 posto prethodnog trogodišnjeg prosjeka na području jedinica lokalne samouprave ili ako je nepogoda umanjila vrijednost imovine na području jedinice lokalne samouprave najmanje 30 posto.

Planom su definirani kriteriji i ovlasti za proglašenje prirodne nepogode, procjena štete od prirodne nepogode, dodjela pomoći za ublažavanje i djelomično uklanjanje posljedica prirodnih nepogoda nastalih na području grada, upis u Registar šteta od prirodnih nepogoda te druga pitanja uvezi s dodjelom pomoći za ublažavanje i djelomično uklanjanje posljedica prirodnih nepogoda.

U posljednjih 10 godina na području Grada Petrinje proglašeno je nekoliko prirodnih nepogoda, tuča, poplava, odron zemljišta, mraz, suša, tuča te kiša koja se smrzava u dodiru s podlogom, a procijenjena šteta je viša od 132 milijuna kuna.

Svrha ovog Plana je prikaz specifičnosti prirodnih nepogoda na području Petrinje, prijašnjih šteta te posljedica istih kako bi se stanovništvo uputilo na primjene mjera sprječavanja nepogoda ili ublažavanja njihovih posljedica u slučaju kada su one nepredvidive te se stanovništvo ne može pravovremeno pripremiti.

Navedena Odluka o donošenju Plana djelovanja Grada Petrinje u području prirodnih nepogoda za 2023.godinu je podržan jednoglasno. Raspravljalo se i o analizi stanja sustava civilne zaštite na području Grada Petrinje za 2021.godinu o čemu je više rekla gradonačelnica Petrinje Magdalena Komes.

„Znamo da je Grad Petrinja kao jedinica lokalne samouprave zadužena za sustav civilne zaštite. Ovo je jedna projekcija učinjenog, odnosno stanja sustava civilne zaštite u 2021.godini“, rekla je Komes. Na području Petrinje mjere i aktivnosti u sustavu civilne zaštite provode Stožer civilne zaštite Grada Petrinje, Javna vatrogasna postrojba Grada Petrinje, Vatrogasna zajednica Grada Petrinje s pripadajućim DVD-ima, Gradsko društvo Crvenog križa Petrinja, Hrvatska gorska služba spašavanja – stanica Novska te pravne osobe od interesa za sustav civilne zaštite (Privreda i Komunalac).

Navedena analiza stanja sustava civilne zaštite na području Grada Petrinje za 2021.godinu je podržana jednoglasno.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X