Izbornik
GP ; foto: mup.hr

Podsjetnik na putnike – carinska pravila i uvoz robe

Iako je od ulaska Hrvatske u Europsku uniju prošlo više od 8 godina, nije naodmet podsjetiti na jedinstvena carinska pravila pri nadzoru robe u putničkom prometu koje je Hrvatska dužna primjenjivati kao dio Carinske unije koju čine državna područja 27 država članica EU-a.

Roba u osobnoj prtljazi putnika podrazumijeva osobne stvari opravdano potrebne za putovanje i izbivanja izvan mjesta stalnoga boravišta kao što su obuća, odjeća, higijenske potrepštine, prijenosni elektronički uređaji i sl., za osobnu uporabu putnika ili članova njegove obitelji, u razumnoj količini. Za ove stvari koje uvoze putnici s boravištem izvan carinskog područja Unije odobrava se privremeni uvoz uz potpuno oslobođenje od uvozne carine i drugih javnih davanja.

Ostala roba nekomercijalne naravi koja se nalazi u osobnoj prtljazi putnika koji putuju iz trećih zemalja oslobođena je od plaćanja uvozne carine, PDV-a i trošarine pod uvjetom da je namijenjena za osobne potrebe putnika i članova njegove obitelji (tj. da nema komercijalnu namjenu) i da ne premašuje ukupnu vrijednost ili količinu mjerodavne za primjenu oslobođenja (vidjeti Vrijednosni limiti za unos robe nekomercijalne naravi u osobnoj prtljazi putnika).

Robom nekomercijalne naravi smatra se povremeni uvoz roba isključivo namijenjenih za osobnu uporabu putnika ili njihovih obitelji te predmeta namijenjenih za poklone, pri čemu vrsta i količina ne ukazuju da se radi o uvozu ili izvozu iz komercijalnih razloga.

Uvoz ostale robe u osobnoj prtljazi putnika, koja ne ispunjava naprijed navedene uvjete, podliježe obračunu i naplati uvoznih davanja.

Vrijednosni limiti za unos robe nekomercijalne naravi u osobnoj prtljazi putnika

Oslobođenje od plaćanja carine, PDV-a i trošarine odnosi se na uvoz robe čija ukupna vrijednost ne premašuje:

  • 3.200,00 kuna za putnike u pomorskom i zračnom prometu,
  • 2.200,00 kuna po putniku za ostale vrste prijevoza,
  • 1.100,00 kuna za putnike mlađe od 15 godina, bez obzira na vrstu prijevoza.
    Premašuje li vrijednost pojedinog predmeta navedene vrijednosne limite, podjela vrijednosti takvog predmeta nije dozvoljena, već se naplaćuju propisana davanja na ukupnu vrijednost tog predmeta. Isto tako nije dopuštena kumulacija oslobođenja više osoba za pojedini predmet.

Oslobođenje za trošarinsku robu

Neovisno o naprijed navedenim vrijednosnim ograničenjima pri uvozu se oslobođenje od carine, PDV-a i trošarina odnosi i na sljedeće količine trošarinskih proizvoda, a ujedno se njihova vrijednost ne uključuje u vrijednost ostale robe nekomercijalne naravi.

Za putnike u drugim oblicima prometa (cestovni, željeznički itd.):

1. duhanske prerađevine:
– 40 cigareta
– 20 cigarilosa (pri čemu se cigarilosom smatraju cigare neto težine do 3 grama po komadu)
– 10 cigara
– 50 grama duhana za pušenje
2. alkohol i alkoholna pića, osim mirnog vina i piva:
– alkohol i alkoholna pića s udjelom alkohola većim od 22% vol. ili nedenaturirani etilni  alkohol s udjelom alkohola od 80% vol. i više: 1 litra
– alkohol i alkoholna pića s udjelom alkohola 22% vol. i manje: do 2 litre
3. mirno vino: 4 litre
4. pivo: 16 litara
5. duhanski proizvodi iz članka 94. Zakona o trošarinama:
– 50 grama grijanog duhanskog proizvoda
– 10 mililitara e-tekućine
– 50 grama novih duhanskih proizvoda iz članka 94. stavka 2. Zakona o trošarinama.

Oslobođenje na gore navedene trošarinske proizvode ne može se primijeniti na putnike mlađe od 17 godina.

Od plaćanja uvoznih davanja oslobođeno je gorivo u standardnim spremnicima svakog prijevoznog sredstva, kao i do 10 litara identične vrste goriva u prikladnim prenosivim spremnicima za rezervno gorivo.

Uvoz hrane životinjskog podrijetla u osobnoj prtljazi putnika i malim pošiljkama koje se šalju fizičkim osobama

Carinski službenici vrše službene kontrole proizvoda životinjskog podrijetla koji čine dio osobne prtljage putnika iz trećih zemalja i u malim pošiljkama koje se šalju fizičkim osobama poštom ili kurirskim uslugama.

Količinska ograničenja i zabrane uvoza hrane životinjskog podrijetla koju putnici u osobnoj prtljazi mogu unositi bez pregleda graničnog veterinarskog inspektora navedena su u tablici, uz napomenu da je uvoz iz Andore, Lihtenštajna, Norveške, San Marina i Švicarske slobodan i ne primjenjuju se ograničenja navedena u tablici. Navedena ograničenja i zabrane odnose se i na i na male pošiljke robe koje se šalju fizičkim osobama (poštom ili kurirskom uslugom) i nisu namijenjene stavljanju na tržište.

Količine koje premašuju količine navedene u tablici podliježu veterinarskom pregledu i mora ih pratiti veterinarski certifikat te se mogu unositi u RH/EU samo preko graničnih prijelaza na kojima djeluje Granična veterinarska inspekcija (granični prijelazi Bajakovo, Stara Gradiška, Nova Sela, Karasovići, Luka Rijeka, Luka Ploče, Zračna luka Zagreb) uz obveznu prethodnu prijavu za službenu kontrolu koja se podnosi nadležnoj graničnoj veterinarskoj inspekciji.

Proizvodi životinjskog podrijetla koji ne ispunjavaju naprijed navedene uvjete smatraju se nesukladnima te se obvezno oduzimaju od putnika radi njihovog uništavanja. Također, propust da ih se izričito prijavi carinskim službenicima predstavlja kažnjivu radnju za koju je propisana novčana kazna.


*izvor: carinska uprava

Monika Perlic

Monika Perlic

Monika Perlić, novo je mlado lice u programu Petrinjskog radija. Radijsko iskustvo stjecala je na drugim radio postajama, a od sada ju svakodnevno možete slušati u našem programu. Zguštati će s vama prvu jutarnju kavu ili vam poslijepodnevne sate učiniti opuštenijima, nasmijavati vas te podijeliti s vama i zanimljivosti i sve važne informacije.

NAJNOVIJE VIJESTI

X