ivicapoljicak

Popisana šteta na 750 građevina unutar kulturno povijesnih cjelina

SISAK – Na prošloj sjednici Županijske skupštine, izvješće o učinjenom do sada na potresom pogođenom području podnijeli su brojni državni tajnici. Ivica Poljičak, državni tajnik u Ministarstvu kulture i medija je na samom početku podsjetio što je učinjeno u prvim danima nakon potresa.

„Zahvaljujući vama, ljudima koji rade na toj vrsti poslova inače, a posebice ovdje ću istaknuti ljude iz HGSS-a, u tom prvom razdoblju su napravili žurne mjere evakuacije i sve što je vrijedno u tom smislu je zbrinuto i nalazi se na sigurnom. To je taj prvi dio mjera koji se morao odmah poduzeti i koji se doista u najtežim okolnostima poduzeo, samim tim da ništa tu nije ostalo nezbrinuti, smatram da smo taj posao, naravno uz pomoć i drugih službi, uspjeli obaviti na jedan kvalitetan i zadovoljavajući način“, rekao je Poljičak.

Dodaje kako se potom krenulo u popisivanje štete na 750 građevina unutar kulturno povijesnih cjelina. „Od početka smo vodili računa da pristup sanaciji mora odmah sa sobom sadržavati pristup obnovi svakog od tih stradalih pojedinačnih objekata, a svaka ta kuća, bez obzira je li riječ o visoko povijesnoj valoriziranoj građevini, ili je riječ o pojedinačnom zaštićenom spomeniku, ne samo da ima svoju povijesnu priču, nego ima aktualnu životnu priču svojih današnjih vlasnika. Vjerujem da smo tu u tom dijelu položili test, još uvijek se stvari u tom dijelu rade“, dodaje je Poljičak.

Podsjetio je kako je pored 40 milijuna kuna koliko je do sada utrošeno na uklanjanje objekata koji su prijetili sigurnosti, Ministarstvo kulture i medija je uložilo dodatnih 27 milijuna kuna za mjere zaštite na građevinama.

„Te građevine naravno da su široke lepeze različitih svojih značenja, bez obzira je li riječ o pojedinačno zaštićenim kulturnim dobrima ili značajnim povijesnim građevinama unutar same cjeline. Tu je riječ o crkvama, kapelama, tu su zdravstvene i obrazovne institucije, tu su stambene građevine, obiteljske kuće, tu je najčešće jedna mješavina poslovnih i stambenih građevina. Sve je evidentirano, sve štete je pratila izrada fotografske, video i 3D dokumentacije kulturne baštine, tako da u postupku obnove imamo stvorene sve pretpostavke i sve preduvjete da se ta obnova može dogoditi na način koji ne samo da valorizira hrvatska struka, nego europska struka kada su ovakve situacije kada baština strada u pitanju“, napomenuo je Poljičak.

Također je istaknuo kako je do sada za žurne mjere sanacije izdvojeno 32,6 milijuna kuna. „Paralelno, i to želim ovdje posebice naglasiti, zajedno sa Središnjim državnim uredom za obnovu i stambeno zbrinjavanje potpisali smo sporazum gdje smo se obvezali na posebice u  najviše stradaloj Petrinji na obnovu 32 pojedinačna zaštićena objekta kulturna dobra, ali smo se i obvezali na daljnju suradnju jer nam je potpuno jasno da bez obzira što dio kuća ili građevina nisu pojedinačno zaštićeni spomenici, jednostavno predstavljaju neponovljivu vizuru, bilo da je riječ o Petrinji, Sisku ili Glini, da je neophodna njihova obnova“, rekao je Poljičak.

Na samom kraju je kazao kako će Ministarstvo kulture i medija i dalje biti prisutno na našem području te će svi u njima imati partnera. Dodaje kako su prepoznali sve probleme, dio istih su riješili, a ostale rješavaju.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X