Izbornik
dic03072020gore

Poslovne zone Petrinja preuzimaju upravljanje nad Ekološkim centrom „Vrata Zrinske gore“

PETRINJA – Na prošloj sjednici petrinjskog Gradskog vijeća, vijećnici su između ostaloga raspravljali o prijedlogu Odluke o usvajanju Programa rada i financijskog plana s Programom održavanja gradske imovine trgovačkog društva Poslovne zone Petrinja za 2021.godinu. Više je otkrila direktorica tvrtke Poslovne zone Petrinja Jasmina Robinić-Tkalčević.

„Prihodi će u 2021.godini iznositi 2,9 milijuna kuna te isto toliko i rashodi. Što se tiče sadržaja Plana održavanja, on je uglavnom jednak kao i proteklih godina, uz jedan dodatak, to su svlačionice u Češkom selu sa dječjim igralištem i pomoćnim nogometnim igralištem koji su u srpnju ove godine dodijeljeni na upravljanje trgovačkom društvu“, kazala je Robinić-Tkalčević.

Vijećnik Željko Tonković je kazao kako tvrtka Poslovne zone očito služe za nekakvo prestrojavanje ljudi iz jednih tvrtki u druge što je za njega neprihvatljivo. Također je istaknuo kako Poslovne zone preuzimaju održavanje gradske imovine od drugih tvrtki, a njihov glavni posao bi trebao biti razvoj grada i gradskog gospodarstva. Upitao je kada je to Grad nabavio električni tramvaj, odnosno vlakić. Također je spočitnuo trošak od 85 tisuća kuna za održavanje Gradskog kupališta i Gradskog rukometnog stadiona. „Ovo je napuhan financijski prijedlog i on je nerealan. Ovo je nerealno i neodgovorno. Ova bi se tvrtka trebala usmjeriti na nešto konkretnije“, kazao je Tonković.

Odgovorila mu je direktorica Poslovnih zona Jasmina Robinić-Tkalčević. „Ja bih htjela razjasniti neke nejasnoće koje su se pročitale, a nisu razumjele ili se nisu željele razumjeti. Ako već čitamo o trošku benzina, onda se moglo nastaviti i ostatak teksta pročitati da tu nije samo troška benzina, nego da tu piše i trošak ostalog potrošnog materijala i troškovi izvanrednih popravaka koje mi uistinu imamo, tako da ne trebamo dovoditi druge u zabludu da mi trošimo 85 tisuća kuna na benzin jer ne znam tko bi to mogao potrošiti. Što se tiče vlakića, to jest električnog tramvaja, on nije nikakva novina jer se proteže još od financijskog plana prošle godine, kupljen je u lipnju i ako se čitao prošlogodišnji plan tamo se mogao iščitati. U 2021.godini nastavljamo samo obročnu otplatu jer u 2020.nismo završili. Ne bih voljela da se ponovno dovodi javnost u zabludu da mi obavljamo neke kvazi poslove, da mi obavljamo poslove koji se isprepliću sa poslovima drugih tvrtki, jer to ne radimo. Znamo točno koji je naš plan, koji je plan drugih komunalnih društava u Petrinji, tako da po tom pitanju ovakve stvari stvarno odbacujem. Što se tiče novog zapošljavanja, zaposleno je pet spremačica, sva njihova plaća kako je navedeno nije direktni naš trošak nego to pokrivamo naplaćivanjem usluga čišćenja drugim društvima i ustanovama“, rekla je Robinić-Tkalčević.

U konačnici je prijedlog Odluke o usvajanju Programa rada i financijskog plana s Programom održavanja gradske imovine trgovačkog društva Poslovne zone Petrinja za 2021.godinu usvojen s 14 glasova za i šest protiv.

Tvrtka Poslovne zone tako u idućoj godini planira obnoviti WC i kabine na Gradskom kupalištu u Petrinji. Najavljena je i nova sezona klizanja od 1.prosinca 2020.do 17.siječnja 2021.godine, a Klizalište će i ove godine ponovno biti na Trgu hrvatskih branitelja u Petrinji. Na Vidikovcu na Hrastovačkoj gori u planu je postavljanje panoramske kamere.

Između ostaloga vijećnici su raspravljali i o prijedlogu Odluke o davanju na upravljanje i korištenje nekretnine Ekološki centar „Vrata Zrinske gore“ u vlasništvu Grada Petrinje trgovačkom društvu Poslovne zone Petrinja. Ante Marić, pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu i imovinu je istaknuo kako je Grad Petrinja vlasnik te nekretnine i nositelj tog projekta koji je sufinanciran sredstva Europske unije.

„Obveze Grada Petrinje su pet godina nakon izgradnje provoditi aktivnosti koje su zamišljene u tom Centru, a to su zaštita Zrinske gore, edukacija djece, studenata, ekološki turizam. Samim projektom je predviđeno zapošljavanje tri osobe koje će voditi te aktivnosti. Te aktivnosti nisu mala stvar. Treba voditi te ljude, treba ih educirati, treba voditi evidencije posjetitelja. Ovo je jedan održivi projekt. Centar je opremljen svim sadržajima za samoodrživost. Tu će biti i škole u prirodi. Netko s njim mora upravljati. Mi kao Gradska uprava nismo za upravljanje takvim projektima i vođenjem biznisa, naš prijedlog je da time upravlja trgovačko društvo Poslovne zone. Vlasništvo i dalje ostaje na Gradu Petrinji, a njime upravlja Poslovne zone“, pojasnio je Marić.

Vijećnik Miroslav Petračić je kazao kako DIC ima dobru priču te ističe kako taj Centar ima smisao, dok vijećnik Anton Tadić smatra kako niti ovaj projekt, kao niti projekt Centra za šljivu i kesten ne može biti održiv. Ističe kako će DIC biti teret Gradu kao i Centar za šljivu i kesten.

Navedeni prijedlog Odluke je u konačnici usvojen sa 17 glasova za i jednim suzdržanim.

Foto:Arhiva

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X