Image00047

Predstavljena publikacija „Dobra večer i čestit vam Božić“

PETRINJA – „Dobra večer i čestit vam Božić“ naziv je publikacije  koja je predstavljena u Maloj dvorani Hrvatskog doma u sklopu manifestacije Dani Hrvatskog doma. Radi se o djelu autora Ivana Rizmaula u kojem govori o petrinjskim božićnim običajima te tradiciji Betlemaša.

Teatrologinja prof.dr.Sanja Nikčević s Umjetničke akademije u Osijeku je govorila o temi promjena vrijednosti u društvu i funkcije kazališta te u tom smislu približila važnost tradicije petrinjskih betlemaša. „Kazalište je za vrijeme Domovinskog rata bilo divno i krasno, pročišćavalo nas je, ostale su živjeti vrijednosti jer za vrijeme rata nisu vladali trendovi“, rekla je i dodala:

„Nakon rata opet su zavladali trendovi i opet se ono što je nama važno povuklo na rubove. Nakon Drugog svjetskog rata su se u Europi izbrisale religiozne teme i religiozne predstave, ali ih nisi mogao izbrisati do kraja. Mi smo imali komunizam, ali na rubovima, u župama ja sada otkrivam opuse pisaca koji su pisali pod pseudonimima i to izvodili.“

No, najtužnije je da smo mi i nakon promjene sustava pod svjetovnim svjetonazorom, ističe Nikčević i dodala kako se nada da će s vremenom doći na povratka na scenu „lijepog, dobrog i svetog kazališta.“

Prof.dr.sc.Tvrtko Zebec, ravnatelj Instituta za etnologiju i folkloristiku je govorio o tradiciji čestitara kao kulturnog dobra. Rekao je kako Petrinjski betlemaši nisu jedini čestitari u Hrvatskoj kulturi, ali je iznimno dostignuće činjenica da su se održali svo ovo vrijeme. Zato su oni upisani u Registar kulturnih dobara jer su prepoznati kao nešto jako vrijedno.

Osim toga ova tradicija se održala u gradu. „Održati betlemaše u gradu je doista nešto jedinstveno, nešto posebno. Po tome ste jedinstveni.“, rekao je Zebec te izrazio nadu da će betlemaši s vremenom biti upisani i u UNESCO-ov registar kulturnih dobara:

„Zato vam čestitam svima od srca, ponajviše profesoru Rizmaulu koji je to znao cijeniti. Čestitka i KUD-u „Petrinjčica“ koje je prošle godine odlučilo biti velika podrška da to ne bude samo obitelj Mioković koja ide po jednoj ulici nego da djeca Petrinje nauče što su to betlemaši. Bilo bi još ljepše kad bi se o tome učilo i u vrtiću i u školi i kad bi djeca učila o tome kao o svojoj tradiciji.“

Autor publikacije prof.Ivan Rizmaul je prvo govorio o povijesti Hrvatskog doma jer su u tijeku Dani Hrvatskog doma te na kraju predstavio publikaciju. Zanimanje za ovu temu kod njega je životno jer je Rizmaul petrinjske betlemaše prvo doživio u svojoj obitelji:

„Betlemaše sam doživio u svom roditeljskom domu i tu se može puno toga reći. Pokušao sam istraživati koliko ti betlemaši traju u našem gradu. Po prilici to je sto pedeset godina unazad i što je najvažnije nije bilo niti jedne godine da betlemaši nisu išli po gradu. Od božićnog ozračja u Petrinji su ostali petrinjski betlemaši te stare Božićne pjesme koje se u pjevaju u Petrinji.“

Nakon prigodnih govora svoj prvi nastup Petrinjskih betlemaša imao je Folklorni ansambl Petrinjčica u sklopu kojeg sada betlemaši djeluju. Dobili su velik pljesak publike. Ravnatelj Hrvatskog doma Milan Herceg se na kraju svima zahvalio na dolasku te okupljene pozvao da se odazovu do kraja na događanja organizirana u sklopu Dana Hrvatskog doma.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X