Izbornik
bacic53nja13320239

Radovi na Područnoj školi u Nebojanu napreduju punom parom, od jeseni učenici u svojim klupama

PETRINJA/NEBOJAN – U razornom potresu koji je pogodio naše područje prije sada već više od dvije godine, teško je bila oštećena i zgrada Osnovne škole Ivan Goran Kovačić Gora, Područna škola u Nebojanu. Sada, sredstvima Fonda solidarnosti koje je osigurala Sisačko-moslavačka županija, radovi na izgradnji nove škole su pri kraju.

Elementi za gradnju nove škole stigli su 1.ožujka ove godine, a sada je nova zgrada već pod krovom. Zadovoljstvo brzinom napretka radova i skorom povratku u nove školske klupe nije krila ravnateljica Osnovne škole Ivan Goran Kovačić Gora Klara Pereković.

„Cijela škola je smještena u Petrinji u Češkom selu, Područnoj školi Mate Lovraka. Radimo u dvije smijene. U jednoj smjeni su učenici viših razreda, u drugoj smjeni učenici nižih razreda i s njima su u smjeni i učenici iz Područne škole Nebojan. Jako je teško organizirati nastavu, obzirom da su svi učenici putnici. Neki se voze i više od 20 kilometara dnevno, ali ne gubimo nadu. Sve ovo što se događa ovdje nas zaista jako veseli i ne možemo dočekati tu jesen i da se vratimo svi skupa u Nebojan“, rekla je Pereković.

Sisačko-moslavački župan Ivan Celjak je istaknuo kako će učenici u ovu Područnu školu ponovno krenuti nove školske godine. „Nažalost i ovaj objekt je teško stradao u potresu, u potpunosti je razgrađen, napravljeni su armirano-betonski temelji, škola je postavljena. Rok završetka ovog objekta je peti mjesec. Spojeni su svi elementi, postavljena je stolarija, čeka nas unutarnje uređenje, fasada i očekujemo da će učenici ove područne škole u rujnu krenuti naravno na nastavu u svom objektu, u svom mjestu u Nebojanu. Vrijednost obnove ovog objekta je oko 850 tisuća eura“, rekao je Celjak.

U pratnji župana bila je i gradonačelnica Petrinje i saborska zastupnica Magdalena Komes. „Ovdje smo danas u Nebojanu kako bismo se uvjerili da radovi napreduju dobrim tempom, gradimo ispočetka kao što smo već u nekoliko navrata rekli i obrazovne ustanove, zdravstvene ustanove i sve ostale ustanove koje su potrebne za normalno funkcioniranje života nekog područja. Veseli me vidjeti da su radovi pri završetku kako bi se i naša dječica, koja su kao i ostali stradalnici privremeno smješteni u drugim zgradama, ustanovama, napokon vratili na svoje područje. Znamo da su u ovu školu išla djeca koja su naseljena u ovom mjestu i okolnim mjestima, njih 19, a možda se poveća taj broj kada se vrate na svoje područje“, rekla je Komes.

Uoči posjeta Nebojanu, Celjak i Komes održali su i radni sastanak s potpredsjednikom Vlade i ministrom prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Brankom Bačićem. Tema sastanka su bili razni segmenti obnove.

„Donijeli smo određene zaključke, vrlo konkretne, kako ćemo dalje nastaviti sa obnovom zgrada na području prije svega Petrinje, obzirom je iza nas Program stambenog zbrinjavanja naših sugrađana koji su u kontejnerima pored svojih kuća ili u kontejnerskim naseljima i to smatramo da smo u zakonodavnom, normativnom smislu riješili kroz 11 modela stambenog zbrinjavanja. Sada je pred nama onaj dio obnove, prije svega u Petrinji, koji se odnosi na rješavanje višestambenih zgrada, obnove centra Petrinje, inače obnove Petrinje koju ćemo obnovu također uspostaviti sukladno Programu obnove, a po prioritetima koje ćemo definirati zajedno sa gradonačelnicom i županom“, rekao je uvodno Bačić.

Prije dolaska u Nebojan, posjetili su i Kontejnersko naselje na Sajmištu gdje su građani ministra i ostale dočekali s niz pitanja o obnovi. Dok su neki od sugrađana izrazili negodovanje zbog cijelog procesa obnove, bilo je i onih koji su pohvalili ministra na ispunjenim obećanjima od posljednjeg posjeta Petrinji.

„Mislim da je vrlo velika većina naših sugrađana koji žive u kontejnerskom naselju zadovoljna sa našim prijedlogom stambenog zbrinjavanja. Ono što sam ocijenio kao još uvijek među njima na određeni način nerazumijevanje, to se odnosi na njihov privremeni smještaj do konačnog rješavanja njihovog konačnog smještaja. Mi u ovom trenutku zajedno sa Gradom Petrinja i Sisačko-moslavačkom županijom utvrđujemo točne prioritete i prijelazna rješenja. Dio njih, kao što ste vidjeli, očekuje da bi oni i dalje bili u kontejnerskom naselju i da bi iselili tek onda kada bi bila dovršena njihova zgrada ili stanovi. Ako je država spremna, a jest, riješiti kvalitetniji, prikladniji i primjereniji smještaj, onda ćemo mi to riješiti jer je na nama odgovornost da to napravimo i nema nikakvog opravdanja da ljudi još jednu zimu ovdje u Petrinji i drugim kontejnerskim naseljima dočekaju u takvim kontejnerima“, rekao je Bačić.

Govoreći o programu APN-a koji otkupljuje kuće u koje bi smjestili stradalnike koji su ostali bez svojih domova u potresu, Bačić je kazao kako je APN u kontaktu s 209 vlasnika koji su spremni prodati kuće. Također, kazao je kako je na području naše županije od potresa do danas izgrađeno 11 kuća, dok bi do sredine travnja trebalo biti izgrađeno novih 30 kuća, a u izgradnji je 107 kuća koje će biti dovršene do kraja ljeta.

Izrazio je zadovoljstvo povlačenjem sredstava iz Fonda solidarnosti na području naše županije, kao što je zadovoljan dinamikom radova na projektima koji su financirani sredstvima iz tog Fonda. Što se tiče iskorištenja sredstava iz Fonda solidarnosti kazao je kako su trenutno na 546 milijuna eura iskorišteno, a na raspolaganju nam je nešto malo više od milijardu eura.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X