Izbornik
uosiskupštnaslov

Skupština UOSI SMŽ: „Iz godine u godinu rastemo. Mi nismo više samo udruga, mi postajemo institucija“

HRASTOVICA – Na Inkluzivnoj farmi u Hrastovici, Udruga osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije održala je svoju redovnu izvještajnu Skupštinu.

Izvješće o radu u prošloj godini podnijela je izvršna direktorica Udruge, Snježana Tomašević.

„U odnosu na godinu ranije imamo veće prihode, što nas je iskreno iznenadilo, jer nismo imali prilike za prijavu projekata na neke natječaje, obzirom da natječaji nisu baš bili raspisivani od strane resornih tijela koja su trebala raspisivati EU natječaje. Međutim, unatoč tome, mi smo nastojali nekim svojim aktivnostima osigurati prihode da budu dovoljni, dostatni za sve aktivnosti koje Udruga provodi. Tako da, iskreno, na kraju godine smo bili poprilično iznenađeni, s obzirom na to da smo se malo više fokusirali na veći broj terapija u Maloj kući, na privlačenje novih kupaca u našoj Šećernici gdje se povećao broj kafića koji nabavljaju ugostiteljski šećer, a nastojali smo zadržati i aktivnosti u Hrastovici. Iako nismo imali stalni izvor prihoda, opet smo nastojali da plastenici svejedno budu u funkciji i da se proizvede nešto od povrća. Sve je to u konačnici pridonijelo, u cijelom tom mozaiku, da 2023. završimo sa zapravo 16 posto većim prihodima nego godinu ranije, dok su rashodi bili povećani svega 2 posto, tako da smo zapravo vrlo zadovoljni kako je cijeli tim zaposlenika i članova i volontera doprinio jednom uspješnom izvješću za 2023.godinu“, rekla je, među ostalim, Tomašević.

Na kraju prošle godine Udruga osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije imala je 253 člana. U Maloj kući u Petrinji pružili su ukupno 5605 terapija (radna terapija, socijalna integracija, fizioterapija, neurofeedback). Otprilike trećinu tih terapija financiralo je Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike s kojim su ponovno potpisali ugovor o pružanju socijalnih usluga. Ipak, većinu potreba financirali su iz projektnih aktivnosti, iako kažu da je, što se projekata tiče, prošla godina za udruge civilnog društva bila godina „bez prilika“, obzirom da i nije bilo previše natječaja na koje su se mogle javljati.

Dobra vijest je da su nedavno potpisali ugovor za projekt „Ruka ruci“ kroz program „Zaželi – prevencija institucionalizacije“ s čijom provedbom kreću u ovoj 2024. godini. Riječ je o velikom, ali i prilično zahtjevnom projektu.

„Od zadnje Skupštine bilo je puno novina što se tiče EU projekata, tako da smo potpisali ugovor za zaista najveći po vrijednosti projekt za našu Udrugu do sada. On iznosi 1.440.000,00 eura kroz program „Zaželi – prevencija institucionalizacije“. Potpisan je s Ministarstvom rada, obitelji i socijalne politike, tako da uskoro krećemo s provedbom, zapošljavanjem 30 osoba koje će pomagati minimalno 180 korisnika na terenu, na području cijele županije, tijekom 32 mjeseca. Projekt je i financijski velik, ali je zapravo i vrlo zahtjevan. Tijekom potpisivanja ugovora i sam ministar Piletić je rekao kako je svjestan koliko takvi projekti znače u depriviranim područjima gdje zapravo starije osobe nemaju apsolutno nikakvu pomoć, pa onda u tom smislu, ovakav projekt jako puno znači“, kazala je Tomašević.

Velik posao očekuje ih i u području osobne asistencije osobama s invaliditetom, s obzirom na to da su uspjeli ishoditi licencu za pružanje ove usluge.

„Osim projekta „Zaželi“ mi smo se, s obzirom na to da smo Udruga osoba s invaliditetom, licencirali za pružanje osobne asistencije i jedna smo od rijetkih udruga na području županije koja ima licencu kao pružatelj usluge, tako da smo sada u fazi da nam Zavodi za socijalni rad upućuju rješenja kojima osobe s invaliditetom imaju određeni broj sati odobren za osobnu asistenciju. Na temelju tih rješenja mi zapošljavamo osobne asistente i na taj način zapravo svojim članovima pružamo i osiguravamo pomoć koja im je potrebna u svakodnevnom životu“, rekla je Tomašević, objasnivši kako se usluga osobnog asistenta do sada financirala projektno, što je i za korisnike i za pružatelje usluge značilo prekide i neizvjesnost od projekta do projekta. Projektno financiranje te usluge završava 30.travnja, a po novom Zakonu o osobnoj asistenciji koji je na snagu stupio 1. siječnja ove godine, ona bi sada trebala postati trajna socijalna usluga koju redovito financira država.

Izvješće o radu u prošloj godini koje je podnijela Tomašević, na Skupštini je usvojeno jednoglasno, kao i financijsko izvješće koje je podnijela Manda Šalić te izvješće Nadzornog odbora koje je iznijela Aneta Radoš.

Članovima Skupštine UOSI SMŽ obratili su se i njihovi gosti: u ime Sisačko-moslavačke županije Alenka Ljubešić, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje, u ime Grada Petrinje gradonačelnica Magdalena Komes te u ime Grada Siska, Goran Grgurač, pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu, sport, branitelje i civilno društvo. Redom su pohvalili dosadašnje napore Udruge te iskazali otvorenost za suradnju i podršku njezinom budućem radu.

 

 

Slađana Marković

Slađana Marković

Dugogodišnja novinarka i radijska voditeljica s bogatim iskustvom u ovom poslu, što potvrđuju i brojne nagrade struke. Osim što je u novoj redakciji zadužena za novinarski dio posla, uskoro će slušatelji Petrinjskog radija moći uživati i u njezinom glasu u našem radijskom eteru.

NAJNOVIJE VIJESTI

X