projekt - 1

„Slikaj, sviraj, stvaraj – antistresne kreativne radionice“ u OŠ Mate Lovraka

PETRINJA – Dobra vijest za Osnovnu školu „Mate Lovraka“ Petrinja stigla je početkom ove 2023. godine iz Ministarstva znanosti i obrazovanja koje im je odobrilo sredstva za projekt „Slikaj, sviraj, stvaraj – antistresne kreativne radionice za darovite učenike“.

O kakvom je projektu riječ, kome je namijenjen i kako će se provoditi, otkrile su nam Pina Žilić i Ivana Švragulja, učiteljice u OŠ Mate Lovraka koje su čitav projekt i osmislile.

„Kolegica Ivana Švragulja i ja osmislile smo projekt za darovite učenike koji će se sastojati od likovnih i glazbenih radionica, a namijenjen je darovitim učenicima iz umjetničkog područja, za njihovo poticanje na slobodno i samostalno izražavanje kroz te likovne i glazbene radionice, kako bi razvijali svoje potencijale učeći nove likovne tehnike ili svirajući glazbene instrumente. Projekt smo napisale ponukane natječajem Ministarstva znanosti i obrazovanja, s obzirom na to da smo obadvije učiteljice u školi, a u školi vam uvijek nedostaje raznih materijala za rad. Ovim projektom ćemo zaista moći kupiti i različite likovne materijale i digitalni pijano i sve što nam bude trebalo kako bi taj rad s nadarenim učenicima bio kvalitetan i kako bismo svi skupa uživali u tome“, kaže Pina Žilić, učiteljica glazbene kulture u OŠ Mate Lovraka.

Projekt će provoditi tijekom ovog drugog obrazovnog razdoblja u školskoj godini 2022./2023.

„Većina aktivnosti u sklopu projekta će se događati u našoj školi. Imale smo već i jedna i druga brojne upite mogu li se uključiti učenici i iz drugih osnovnih škola. Nažalost, ne. Ovaj put projekt je osmišljen samo za učenike Osnovne škole Mate Lovraka u Petrinji. Veselimo se sada prvom sastanku gdje ćemo primati slobodne, otvorene prijave djece koja su zainteresirana za likovne i glazbene radionice. Potom ćemo provesti prepoznavanje darovitih učenika uz pomoć naše stručne službe, naše pedagoginje Tatjane Malović. Mi već i znamo koja su nam djeca nadarena, ali znate kako to bude – neki put dijete možda i ne uživa u likovnom programu koji je redovan, koji je propisan od Ministarstva, već istražuje nešto svoje, zanima ga nešto drugačije. Recimo, sad su vam izrazito popularni ovi manga crteži, ima tih brojnih online radionica i djeca stvarno svašta istražuju, jer naravno, digitalni mediji nose i lakše usvajanje znanja. Mi bismo htjeli da je još više učenika uključeno u samostalno istraživanje likovnog i glazbenog stvaralaštva, a mi smo tu da prepoznamo nadarene, da ih lociramo i provedemo kroz ovih par radionica“, objasnila je Ivana Švragulja, učiteljica likovne kulture u OŠ Mate Lovraka.

U sklopu projekta, planirane su po 4 dvosatne likovne radionice, 4 dvosatne glazbene i jedna zajednička radionica.

„Peta, zajednička radionica bit će kao nekakva likovno – glazbena kolonija, igraonica – uglavnom da nam bude veselo. Po završetku radionica, uz naše vanjske suradnike, Martinu Mladenović iz Interpretacijskog centra baštine Banovine i Nataliju Antić Bjelac iz Poslovnih zona, organizirat ćemo i izložbe radova nastalih na radionicama. Martina će nam pomoći provesti učenike kroz protokol postavljanja izložbe, radit ćemo i plakatiće za izložbu, najave, da djeca vide kako to sve ide. Prva izložba će biti u prostorima naše škole, a druga u Ekološkom centru „Vrata Zrinske gore“. Tako da se jako, jako veselimo svemu tome“, dodala je Švragulja.

Aktivnosti koje će provoditi na glazbenim i likovnim radionicama, planiraju zabilježiti i kratkim video uratkom koji će na kraju biti prezentiran na službenim stranicama škole i u lokalnim medijima. Dobra stvar je da roditelji za ove radionice neće imati nikakvih dodatnih izdataka, napominje Pina Žilić.

„Mi upravo ovaj tjedan učenike obavještavamo o postojanju tog projekta i zaista je važno reći da je to za sve učenike besplatno i zaista im nije potreban nikakav dodatni materijal. Jedino zapravo što trebaju je odlučiti se i doći te pokazati svoju kreativnost, bilo glazbenu, bilo likovnu. Kao što je učiteljica Ivana već rekla, ponekad je teško prepoznati tu darovitu djecu u razredu, tako da mislim da će nam i ove radionice pomoći da što više tih potencijalno darovitih učenika otkrijemo, pristupimo im osvještenije i da bolje s njima radimo. Što se tiče likovnih radionica, učenici će raditi različitim tehnikama, upoznat će različite metode rada. Neke stvari će ostati i malo iznenađenje za same učenike. Na glazbenim radionicama, učenici će se uglavnom baviti sviranjem – sviranjem klavijatura, ukulelea, nekih drugih žičanih glazbala, udaraljki – zapravo svega što već imamo u učionici ili nešto po njihovom izboru, što će oni možda imati ideje što bi željeli raditi“.

Ministarstvo znanosti i obrazovanja odobrilo im je za ovaj projekt 29.974,60 kn, odnosno 3.978,31 €.

„Jako je bitno u ovom projektu i odlična je stvar, to se rijetko događa, da su nam odobrena puna sredstva koja smo tražili, što će nam omogućiti ostvarenje projekta baš onako kako smo i planirali. Dakle, da ja npr. mogu kupiti djeci za rad profesionalni materijal – znači odlična platna, odlične kistove, odlične akrilne boje. Bit će tu još puno toga, ali bilo što da radimo, ako nemamo dobar materijal i dobar alat, jako teško ćemo to izvesti da izgleda dobro. Ako imamo dobar materijal i dobar alat i još ako imamo dobre učitelje uz sebe koji će to provoditi, koji će nas potaknuti da nešto naučimo, da nešto sami ostvarimo, bit ćemo još više zainteresirani za razvijanje onog najboljeg u sebi, a to i je naš cilj. Meni je izrazito drago što je Ministarstvo konačno prepoznalo i pustilo nešto samo za nadarenu djecu. Nadarena djeca nisu isključivo nekakva super, u svim poljima izvanredna djeca. Često djeca nadarena za neko područje, možda u nečem drugom imaju izrazite, čak i velike poteškoće. Znači, ovo sad je usmjereno upravo na prepoznavanje, na pronalaženje u svakom od tih malih ljudi, onog najboljeg, onog za što su oni sami zainteresirani. Već imamo dosta veliki interes. Mislim da će najteže biti provesti tu selekciju, kad budemo morali podvući broj 15 i za likovne i za glazbene radionice. Ali nadamo se da će biti još takvih projekata koji će biti podržani od Ministarstva ili Grada ili Županije“, kaže učiteljica Ivana Švragulja.

„Zaista bismo htjeli uključiti što više učenika, ali opet više od 15 u svakoj grupi, ne bi bilo dobro za projekt niti za te učenike, jer onda se ne možete individualno posvetiti svakom učeniku“, pojasnila je Pina Žilić.

„Veselimo se kreativnom radu s malim – velikim umjetnicima“, poručile su na kraju Švragulja i Žilić, zahvalivši i ravnateljici škole Ankici Krnjajić Magdić na podršci u pripremi ovog projekta.

Slađana Marković

Slađana Marković

Dugogodišnja novinarka i radijska voditeljica s bogatim iskustvom u ovom poslu, što potvrđuju i brojne nagrade struke. Osim što je u novoj redakciji zadužena za novinarski dio posla, uskoro će slušatelji Petrinjskog radija moći uživati i u njezinom glasu u našem radijskom eteru.

NAJNOVIJE VIJESTI

X