Izbornik
mir

U Petrinji obilježen UN-ov Međunarodni dan mira

PETRINJA – Desetu godinu za redom „Škola nenasilja“ Savjetovališta za djecu, adolescente i obitelj, koje djeluje u Hrvatskom domu Petrinja obilježava UN-ov Međunarodni dan mira.

Kako je proveden pojasnio je Armin Hadžić, voditelj Savjetovališta: „Ove godine obilježavamo pod motom koji su zadali Ujedinjeni narodi – „Akcija za klimatske promjene“, odnosno klimatske promjene za mir, znači ekologija i održivi razvoj. Klimatske promjene su postale toliko nam relevantan i ključni čimbenik da čak i Međunarodni dan mira posvećujemo toj temi. Upravo je António Guterres, glavni tajnik UN-a, ove godine pozvao djecu i mlade da se uključe u obilježavanje različitih programa koji osvještavaju našu ulogu u očuvanju planeta Zemlja, resursa i sprečavanju daljnjeg širenja klimatskih promjena, tako da i ove godine imamo veliki program.“

Dalje je naglasio: „Moram se zahvaliti Dječjem vrtiću Petrinjčica koji cjelogodišnje rade upravo ekološki i ove godine je sudjelovao sa svojim skupinama „Sovice“ i „Pčelice“, odnosno ekološkim vjetrenjačama, te porukama ekologije i mira i ekološkim vrećicama koje su napravili. Također, na radionici su personalizirali, crtali i oslikavali platnene vrećice s natpisom „Reci NE plastici“ i ono što mi drago te vrećice su dobili na dar da ih stalno mogu nositi i ne moraju kupovati plastične vrećice, jer nekako nam je interni podmoto ovogodišnjeg obilježavanja „Reci NE plastici“, a to je nešto što konkretno možemo napraviti. Isto tako, kao i proteklih deset godina, sudjelovala su i djeca iz Odjela s teškoćama u razvoju iz Osnovne škole Dragutina Tadijanovića. Oni su nam darovali i goluba mira kojeg su sami napravili, također oslikavali su i platnene vrećice, a moram se zahvaliti i svim osnovnim školama koje sudjeluju deset godina vrlo aktivno svojim doprinosima, kao i Srednja škola Petrinja koja se predstavila izložbom „17 godina GLOBE programa“, kao i cvjećarima koji svake godine, u više navrata, održavaju naše „Stablo mira“ estetski i funkcionalno.“

Inače, Međunarodni dan mira obilježava se 21. rujna, a u sjedištu Ujedinjenih naroda dan ranije održan je i susret s djecom i mladima, a oglasilo se i zvono mira, dok su u Petrinji, kao i u cijelom svijetu, upalili i svjetlo mira.

Na taj način, uključili su se i u akciju „Fridays For Future“, zatim će se također uključiti u „Global week for Future“, a to znači kako ima puno aktivnosti i u Petrinji se može biti ponosan da se to obilježava, što je i pokušaj da se razvije kao grad održivog razvoja, energetske učinkovitosti, ekološke osviještenosti i tako s mladima nastavljaju u tom smjeru.

Na koji način je predstavljen „GLOBE program“ Srednje škole Petrinja pojasnila je prof. Šeherzada Šaini Talić: „Mi smo se predstavili izložbom za koju smo izabrali fotografije da se vide različitosti naših aktivnosti koje provodimo, od mjerenja, natjecanja, raznih ekoloških akcija, sakupljanje sekundarnih sirovina, održavanje naših hidroloških postaja, posjeta Državnom hidrometeorološkom zavodu, zatim radionice, predavanja i sve ono gdje smo mi bili organizatori, ali i s nekim u gradu ili van grada.

U ime Grada Petrinje na obilježavanju je bila i zamjenica petrinjskog gradonačelnika Viktorija Kaleb, te je naglasila: „Dan mira je manifestacija koju obilježava cijeli svijet od 1981. godine i Opće skupštine Ujedinjenih naroda kada su donijeli tu Odluku. U New Yorku zvone zvona cijeli dan zbog japanskog naroda i stradanja u Hirošimi i naravno suosjećamo svi koji smo prošli ratove, a nažalost mi ne živimo u eri mira, mi živimo samo u razdoblju od rata do rata. Mir je bogatstvo i odraz, najprije pravde, a druga komponenta je čovjek koji sam sa sobom nije u miru ne može taj mir prenijeti drugima. Bez osobne sabranosti i koncentriranosti čovjek može oko sebe širiti samo nemir i onda na koncu toga dolaze ostala zla i na kraju se javljaju ratovi. Jedan od najvećih mirotvoraca je bio Mahatma Gandi, a riječ „Mahatma“ znači „velika duša“  i svi mi trebamo postati „Mahatma“ Ivan, Zoran, Ivica ili Josip i onda je taj mir moguće prenijeti na druge.“

Na kraju, u sklopu programa, klinci iz vrtića izveli su „Eko himnu“, a održana je i multimedijalna prezentacija „Škole nenasilja“ o štetnosti plastike u našim životima.

 
Google Photos Refresh Token invalid. Please authenticate from Photonic → Authentication.
Error encountered during authentication:
{
  "error": "deleted_client",
  "error_description": "The OAuth client was deleted."
}
See here for documentation.

 

Ivica Mioković

Ivica Mioković

Urednik, novinar i radijski voditelj na Petrinjskom radiju i Portalu 53. Novinarstvom se bavi više od 30 godina, a bogatu novinarsku karijeru ispunio je brojnim člancima i emisijama. Danas, osim novinarskog posla i izvještavanja sa brojnih terena, je glavni urednik sportske redakcije Petrinjskog radija i Portala 53, te vodi i uređuje sportsku emisiju Treće poluvrijeme.

NAJNOVIJE VIJESTI

SISAK – Treću godinu za redom dobrom suradnjom Sisačko-moslavačke i Splitsko-dalmatinske županije osigurano je besplatno ljetovanje za sve učenike četvrtih razreda osnovnih škola s područja naše županije, neovisno o osnivaču. „Već tradicionalno treće ljetovanje svih učenika svih četvrtih razreda s područja Sisačko-moslavačke županije u gradu Splitu, zahvaljujući Splitsko-dalmatinskoj županiji i županu Bobanu. Učenici se vraćaju s divnim iskustvima, s uspomenama koje će pamtiti do kraja života. I ove godine će biti prigoda da se učenici četvrtih razreda druže sa svojim vršnjacima s područja cijele županije u Splitu, da uživaju u svemu onome što Split i ljeto pružaju, uz naravno brojni i kvalitetni sadržaj kao što je to bilo do sada. Razgovarali smo o terminu ljetovanja i termin ljetovanja će biti u drugoj polovici srpnja, otprilike od 15.srpnja do 1.kolovoza“, rekao je uvodno sisačko-moslavački župan Ivan Celjak. Zadovoljstvo potpisivanjem ovog sporazuma po treći put izrazio je i Blaženko Boban, župan Splitsko-dalmatinske županije. „Bog nam je dao mogućnost da usrećimo, obzirom na poziciju na kojoj jesmo, usrećimo nekoga kome je to potrebno. Ja sam u protekle dvije godine i osobno sudjelovao i vidio koliko su ta djeca sretna, koliko su njihovi roditelji, učitelji, ravnatelji sretni i ponosni. Prije svega da barem na kratko promjene sredinu u kojoj jesu, a s druge strane da upoznaju neke nove kulturne vrijednosti, neke nove prirodne vrijednosti, a isto tako što je najvažnije za njih u ovom vremenu, a to je druženje prijateljima iz nekog drugog područja Hrvatske. Zato ćemo tu tradiciju nastaviti po treći put i ove godine“, kazao je Boban. Zahvalio se svima koji vode brigu o organizaciji cijelog ovog ljetovanja, obzirom će i ove godine učenici naših škola, njih više od 700, boraviti u Splitu u srcu sezone. Boban napominje kako do sada, po pitanju naših učenika nisu imali niti jedan incident. Na pitanje može li ovakva ideja biti realizirana i za učenike srednjih škola, župan Celjak je kazao: „Kada smo dogovarali ljetovanje u Splitsko-dalmatinskoj županiji, odnosno u Splitu, uključili smo i pedagoge koji su procijenili da je najbolja dob za ljetovanje upravo dob učenika četvrtog razreda osnovnih škola. Međutim i naši učenici iz srednjih škola odlaze na izlete, isto tako osiguravamo našim učenicima putovanje u Mađarsku svake godine, u Švicarsku, ljetovanje u Splitu, naravno u suradnji sa Splitsko-dalmatinskom županijom koja preuzima teret gostoprimstva na čemu smo zahvalni i zadovoljni takvim gostoprimstvom, međutim, razgovarali smo i o drugim modelima zamjene učenika s područja kontinentalne Hrvatske i s područja morske Hrvatske i to je sigurno projekt o kojem ćemo u budućnosti razgovarati s budućim ministrom znanosti i obrazovanja“. S njim se složio i župan Boban koji je dodao kako bi se i ostale morske županije u Hrvatskoj također mogle uključiti u ovakve projekte.

SISAK – Treću godinu za

X