skc230420242

Do kraja godine počinje gradnja Srpskog kulturnog centra u Petrinji

PETRINJA – Nakon što je Srpsko narodno vijeće do sada otvorilo Srpske kulturne centre u primjerice Kninu, Vukovaru, Slavonskom Brodu, Belom Manastiru i Udbini, najavljen je početka gradnje Srpskog kulturnog centra i u Petrinji i to tijekom ove godine.

„Ponukani specifičnim potrebama naše zajednice u Petrinji i manjkom društvenih sadržaja, odlučili smo izgraditi multifunkcionalni prostor od 1100 m2 za kulturna, društvena, politička, poslovna i ostala događanja“, poručili su iz Srpskog narodnog vijeća.

Najavljuju kako će budući Srpski kulturni centar Petrinja imati polivalentnu dvoranu, salu za sastanke, uredske prostore, galeriju, book caffe na krovnoj terasi kao i dnevni boravak za djecu. „To će biti zgrada koja spaja svjetovno i duhovno, objekt koji dijeli dah s pravoslavnim hramom Svetog Spiridona s jedne strane, dok se sa druge strane prepoznaje glavni gradski trg“, dodaju iz Srpskog narodnog vijeća.

„Srpski kulturni centar Petrinja je u fazi ishođenja arhitektonskih dozvola, a nalazit će se odmah uz već obnovljenu, nedavno otvorenu, pravoslavnu crkvu Svetog Spiridona. Optimistično se nadamo početku radova do kraja 2024.godine. Potreba za izgradnjom još jednog Srpskog kulturnog centra, ovoga u Petrinji, od njih 40-tak koji su već izgrađeni ili pred početkom gradnje, je prije svega zbog potreba i naše zajednice na prostoru Petrinje. Imamo jake i aktivne srpske organizacije, od manjinskih Vijeća, pododbora Prosvjete, našeg paroha Saše Umičevića, a na ovaj način želimo ojačati i revitalizirati ne samo srpske organizacije nego i doprinijeti kulturnom i društvenom životu grada Petrinje“, istaknuli su nam iz Srpskog narodnog vijeća.

Smatraju kako će navedeni centar biti urbanistički i kulturni iskorak za potresom porušenu Petrinju. „Srpski kulturni centri se otvaraju u velikom broju sredina u Republici Hrvatskoj, kao nastojanje samog Srpskog narodnog vijeća da u sredinama gdje stoljećima zajedno žive Hrvati i Srbi, postoje mjesta u kojima će se njegovati kultura i običaji koje spomenuti narodi zajednički dijele i baštine na ovim prostorima. Srpski kulturni centri prije svega žele biti inkluzivna mjesta vlastitih sredina, poveznica između manjinske i većinske zajednice, mjesta susreta i suživota“, dodaju iz Srpskog narodnog vijeća.

Moderan objekt društvene namjene prostirat će se na više od tisuću kvadrata i na dva kata, a kako dodaju iz SNV-a, sve u skladu s generalnim Urbanističkim planom Grada Petrinje i zakonima Republike Hrvatske.

„Objekt će sadržavati multifunkcionalnu dvoranu, manju konferencijsku salu, uredske prostorije, galeriju, book caffe i potrebne dodatne prostorije. Vanjski dio objekta, odnosno okoliš, biti će formiran u fragment amfiteatra koji gleda na glavni petrinjski trg i služi kao mjesto okupljanja, zadržavanja, druženja, predstava, performansa i slično, svih žitelja grada. Početak gradnje planira se po prikupljanju i određivanju svih predradnji nužnih za otvaranje gradilišta i početak gradnje očekuje se kroz nekoliko mjeseci. Predviđeni rok izgradnje, temeljem obima potrebnih radova i vremenskih uvjeta lokacije je godinu i pol dana. Obzirom da smo do zadnjeg koraka svih potrebnih procesa tek stigli, u trenutku upita još nemamo točan trošak gradnje, jer troškovnici i odabir izvođača tek slijede“, napomenuli su nam iz SNV-a.

Dodaju kako su do sada izgradili i obnovili takve centre u Vukovaru, Slavonskom Brodu, Belom Manastiru, Osijeku, Pakracu, Daruvaru, Zagrebu, Kninu, Udbini te su započeli gradnju u Rijeci, a krajem srpnja je najavljeno otvaranje Srpskog kulturnog centra u Glini. „Uz gradnju Srpskih kulturnih centara, a u skladu s našim programom, do sada smo obnovili pozamašan broj društvenih domova i prostora, dječjih igrališta i sportskih terena širom Republike Hrvatske u suradnji s nadležnim jedinicama lokalne samouprave“, dodaju iz SNV-a.

Nakon najave o gradnji Srpskog kulturnog centra u Petrinji, na redakcijski mail je stigla elektronička pošta koja je bila potpisana sa zabrinuti građani Sisačko-moslavačke županije u kojem izražavaju negodovanje zbog izgradnje centra.

„Nakon ratnih strahota koje je preživjela cijela naša domovina, a posebno grad Petrinja, brine nas što se ovakvim postupkom potiče razdor između građana koji su odlučili ostati i živjeti u gradu Petrinji. Ne mislimo da se treba raspravljati o nacionalnoj i vjerskoj pripadnosti pojedinih građana grada Petrinje, već poštovati sklad i mir onih koji su nakon svega ostali tamo živjeti. Izbor svih njih je da su sada građani Republike Hrvatske, i to je jedino važno. Otvaranjem kulturnog centra pojedine manjine mogu se potaknuti samo nemiri i novi razdori u ovom gradu“, stoji između ostaloga u ovoj elektroničkoj pošti te nepotpisani zabrinuti građani županije apeliraju da se ne dopusti gradnja ovakvog centra u centru Petrinje.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X