lipadic20102022257

U sklopu projekta „Grad lipa“, ideja je da petrinjska lipa bude posađena u brojnim europskim gradovima

PETRINJA – U planu i programu Turističke zajednice Grada Petrinje za ovu 2023.godinu je i projekt „Grad lipa“. Kristina Suppe, direktorica naše Turističke zajednice, gostujući u radijskoj emisiji „Trenica“ Petrinjskog radija, otkrila je o kakvom se zapravo projektu radi i koji mu je cilj.

„Grad lipa je jedan jako lijepi projekt. Sam logo Turističke zajednice Grada Petrinje je list lipe, to je naš simbol, simbol našega grada, a djelomično asocira i na srce, jer mi smo mali grad velikog srca. Projekt Grad lipa je krenuo iz našeg parka, odnosno naših lipa iz početka 19.stoljeća koje su još Napoleonovi vojnici sadili, od kojih u Gradskom parku, zaštićenom spomeniku parkovne arhitekture još od 1969.godine stoje četiri lipe, premda one nisu velelisne nego su uskolisne, što je pokazalo nedavno istraživanje Šumarskog instituta u Jastrebarskom“, rekla je Suppe.

Odmah nakon toga uspostavljena je suradnja sa Šumarskim institutom iz Jastrebarskog na temu kloniranja lipa. „Ideja je da se one i dalje šire, da budu kakve jesu i projekt Grad lipa će omogućiti i plan je i projekt sadnju i proširenje tih kloniranih lipa u drugim područjima, na drugim mjestima po Petrinji, naravno u dogovoru s komunalnim odjelom Grada Petrinje i sa nadležnim institucijama za koje trebamo dobiti suglasnosti. Prošle godine u listopadu, 20.listopada 2022.godine održan je Dan europske baštine u Prnjavoru Čuntičkom i tom prilikom su francuski veleposlanik i naša gradonačelnica posadili svatko po jednu kloniranu lipu, donesenu iz Šumarskog instituta u Jastrebarskom, sve u znak Francusko-Hrvatskog prijateljstva, ali i u znak održanja i očuvanja tog važnog projekta naših lipa“, ističe Suppe.

Upravo ova akcija sadnje dvije klonirane petrinjske lipe dospio je u brojne medije, pa je tako priča došla i do Federacije Napoleonovih gradova, čiji je Petrinja i član. „Ta Federacija je jedna od europskih udruga kulturnih ruta koja broji sve više članova, sada ih je već 51 članica i do njih je došao glas i priča o toj sadnji dvije lipe, kloniranim petrinjskim lipama. Ove godine na generalnoj konferenciji koja će biti održana u francuskom gradiću Autanu. Tema je zapravo ozelenjavanje, ekologija, proširenje zelene arhitekture, očuvanje prirode i parkova i rodila se ideja da naše petrinjske lipe posadimo za početak u Autanu, koji je također jedan od Napoleonovih gradova, a onda i dalje u ostale grade Federacije Napoleonovih gradova“, najavila je Suppe.

Kako ističe Suppe, to je samo dio projektnih aktivnosti u sklopu projekta „Grad lipa“, jer cilj im je da ozelenimo površine i u našem gradu. „Pa je tako u sklopu projekta Grad lipa na pješačkoj šetnici od stambenog naselja Sajmište prema Petrinjčici posađeno 12 ne lipa, nego japanskih ukrasnih trešanja koje u travnju cvatu i koje imaju jednu ružičastu lijepu nijansu. U dogovoru i suradnji i na prijedlog Nine Panjan iz Komunalca, i uz njihovu suradnju, 12 stabala tih japanskih ukrasnih trešanja je posađeno na navedenoj šetnici u sklopu projekta Grad lipa, a krajem prošle godine, Turistička zajednica Grada Petrinje iskazala je interes i prema Hrvatskoj turističkoj zajednici, upravo u tom smjeru za ozelenjavanje površina našega grada gdje smo dobili pozitivan odgovor u sklopu njihove akcije „Hrvatska prirodno tvoja“ gdje smo upravo danas dobili oznake koje trebamo postaviti na ta posađena stabla“, kazala je Suppe.

Klonovi petrinjskih lipa uskoro bi mogli biti zasađeni i u Francuskoj

Podsjetimo, u Hrvatskoj postoje tri vrste lipe, a to su bijela ili srebrna lipa, velelisna lipa te sitnolisna lipa. Osim u petrinjskom Gradskom parku, lipe su posađene i uzduž Petrinjčice, kao što i okolica Petrinje obiluje lipama.

Najveća lipa danas ima promjer 2,3 metra i opseg 7 metara. Grad Petrinja u suradnji s Hrvatskim šumarskim institutom provodi projekt kloniranja zaštićenih ilirskih lipa kako bi se sačuvao njihov genofond, a s navedenim projektom će se i nastaviti.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X