Izbornik
tatjanadovranickardastrenica190920233

(VIDEO) Nasipi na Petrinjčici i Kupi trebali bi biti gotovi tijekom listopada

PETRINJA – Gostujući u Trenici Petrinjskog radija, Tatjana Dovranić Kardaš, rukovoditeljica obrane od poplava branjenog područja 10 iz Hrvatskih voda, osvrnula se na radove, kako na nasipu Petrinjčice, tako i nasipima Kupe.

„Možemo reći kako su  nakon potresa, najveća oštećenja obrambenih nasipa bila na području Petrinje i to desnom nasipu Kupe. Mi smo u nepune tri godine puno toga uspjeli napraviti. Prvi koraci koje smo napravili bila je izrada privremenih nasipa neposredno nakon potresa i sve smo napravili u roku od dva mjeseca. Nakon toga je uslijedila izrada izvedbenih projekata. Zašto projekata sanacije? Zato što je potres napravio takva oštećenja nasipa i to je prvi takav slučaj u Republici Hrvatskoj da smo mi trebali sanirati nasipe nakon takvog razornog potresa. Trebalo je napraviti sve geotehničke istražne radove, bilo je potrebno napraviti kvalitetne projekte sanacije, a da bi to mogli sve financirati iz fondova EU, u ovom slučaju Fonda solidarnosti, morali smo provesti i javne natječaje. Stoga to procedura koja zahtjeva određeno vrijeme“, kazala je uvodno Dovranić Kardaš.

Podsjeća kako smo od rujna prošle do lipnja ove godine imali šest visokih vodnih valova rijeke Kupe na petrinjskom području, a obzirom su u pitanju zemljani radovi, loše vrijeme ovakvim radovima na nasipima ne ide na ruku.

„Obzirom da su tehnička rješenja sanacije nasipa dosta kompleksna, prvo smo morali srušiti nasip na oštećenim dionicama i sanirati temeljno tlo u dubini. Sanirali smo temeljno tlo takozvanim cementnim stupnjacima, pod pritiskom od 400 bara u podzemlje se injektirala cementna emulzija kako bi se pješčani sloj, koji je podložan likvefakciji, stabilizirao i kako ne bi došlo do kasnijeg slijeganja nasipa, a u slučaju eventualnog novog potresa iste jačine, kako bi nasip ostao u funkciji obrane od poplava. Ono što se radilo u podzemlju je dugo trajalo. Isto tako, na zahtjev Grada Petrinje 2022.godine, zamoljeni smo da do 15.kolovoza ne otvaramo tu dionicu kako bi ljudima bio omogućen pristup do Gradskog kupališta. Obzirom je već sredinom rujna počeo kišni period i počele su obrane od poplava, tada su radovi morali biti prekinuti“, rekla je Dovranić Kardaš o nasipu na Petrinjčici. Podsjeća kako su ti radovi vrijedni 454 tisuće eura, a trebali bi biti gotovo tijekom listopada ove godine.

Jednako kao i radovi na nasipu Petrinjčice, sredstvima Fonda solidarnosti financirani su i radovi izgradnje nasipa na Kupi uz Gradsko kupalište. Navedena lokacija bi također trebala biti gotova tijekom listopada ove godine, najavljuje Dovranić Kardaš.

„Također i tu smo imali sanaciju nasipa u temeljnom tlu, isto smo postavljali cementne stupnjake. Govorimo o desnom kupskom nasipu koji je ukupno dugačak osam kilometara od Novog Selišta do Nove Drenčine i taj nasip je u cjelokupnoj sanaciji. Nije na svim dionicama stabilizirano temeljno tlo u dubini, jer oštećenja na pojedinim dijelovima nasipa nisu bila toliko velika. Nasip kod Gradskog kupališta je također u završnoj fazi, zemljani radovi su završeni, ostao je završni sloj, takozvani zaglinjani šljunak te završni sloj staze koja je bila prije toga do same rampe na Kupalištu. Također imao još za obaviti malu betonažu potpornog zida koji je srušen tijekom sanacije tog nasipa“, otkrila je Dovranić Kardaš te podsjeća kako su ti radovi vrijedni 2,6 milijuna eura.

Tu su i radovi na nasipu u petrinjskom dijelu Krnica, nasip dugačak pet kilometara za čiju je sanaciju iz Fonda solidarnosti izdvojeno 5,1 milijun eura. „Nizvodna dionica od ušća Petrinjčice do Nove Drenčine, to je nasip dugačak pet kilometara kojeg saniramo. Tu još imamo velike aktivnosti. Na dijelu Krnica je bio najviše oštećen nasip od prvog do drugog kilometra. Osim ogromnih pukotina uz nasip, bile su i pukotine poprečno kroz nasip, tako da smo u tom dijelu napravili drugu liniju obrane od poplava vrlo brzo nakon potresa upravo kako ne bi došlo do ugroze Grada Petrinje, jer stvarno posije potresa i ranjavanja Petrinje, da je još došla i poplava, to bi bila ogromna katastrofa“, ističe Dovranić Kardaš.

Vjeruje kako će sustav obrane od poplava biti završen po pitanju zadržavanja vodostaja i sigurnosti Petrinje, obzirom na vremenske prilike koje nam predstoje u danima koji su pred nama.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X