Izbornik
zabapuhnaslov

ZABAPUH prvi put gostovao u Petrinji

PETRINJA – Još jedno zanimljivo glazbeno gostovanje petrinjska je publika imala priliku poslušati u nedjelju, (22.listopada 2023.), u crkvi sv. Lovre, gdje su u organizaciji Pučkog otvorenog učilišta Hrvatski dom Petrinja, koncert održali Zagrebački barokni puhači.

Zagrebački barokni puhači, prepoznatljivi i po svom skraćenom nazivu „ZABAPUH“ osnovani su 2020. godine u namjeri stvaranja jedinstvenog puhačkog ansambla koji se bavi izvođenjem isključivo tzv. rane glazbe, na povijesno osviješten način, koristeći pritom autentične instrumente za to razdoblje i njihove replike.

Puhački ansambli poput ovog, u prvoj polovici 18. stoljeća imali su značajnu kulturološku i društvenu ulogu. Sudjelovali su na gotovo svim manifestacijama, poglavito onim dvorskog sadržaja. Možda i najznačajniji takav dvor u Europi bio je onaj u Dresdenu na kojem su živjeli i djelovali najznačajniji skladatelji i glazbenici tog doba. Upravo dvor u Dresdenu i njegov kulturno-scenski sadržaj, poslužili su kao središte inspiracije Zagrebačkim baroknim puhačima u pokušaju revitalizacije autohtonog glazbenog izričaja.

„Zagrebački barokni puhači, skraćeno ZABAPUH, je ansambl koji je nastao prije dvije godine na inicijativu Brune Grošića, hornista i Stjepana Nodila, našeg jedinog profesionalnog baroknog oboista i blok flautista. Oni su okupili ekipu vrsnih glazbenika, prije svega puhača i napravili ansambl Zagrebački barokni puhači da predstave zaboravljena barokna djela pisana upravo za takav puhački ansambl iz vremena baroka i rane klasike“, otkrio nam je „nepuhač“ u ovom ansamblu, čembalist Franjo Bilić. (Čembalo je u baroknim sastavima u funkciji basso continua – pojednostavljeno rečeno, pratnje koja izvodi neprekinute najdublje dionice).

Zagrebački barokni puhači jedinstveni su ansambl ovog tipa u Hrvatskoj, ali i u ovom dijelu Europe.

„Ansambl čine dvije barokne oboe – Stjepan Nodilo nekad svira i različite blok-flaute, zatim su tu dva roga – to su prije svega barokni rogovi, znači bez modernih ventila, potom barokni fagot, čembalo kao basso continuo i kako bismo danas rekli „ritam sekcija“, odnosno udaraljke. To je bio neizostavni dio svih baroknih parada bilo kakvih aristokrata. Prednost takvog ansambla je pokretnost. Znači, osim čembala, koje za ovu prigodu kao basso continuo oplemenjuje cijelu priču, oni su zapravo pokretni. Tako i na svim našim koncertima, ZABAPUH izvodi barem jedno djelo koračajući, da zapravo oda počast svim tim ansamblima koji su tijekom povijesti, u bilo kakvim mirnodopskim procesijama ili ratnim marševima, hodali i svirali istovremeno“.

Upravo tako počeo je i koncert u Petrinji. Članovi ansambla: Stjepan Nodilo, (barokna oboa i blok-flauta), oboistica Jelena Iličić, fagotist Žarko Perišić te hornisti Bank Harkay i Bruno Grošić u hodu su, koračajući iz sakristije, započeli nastup Händelovom skladbom „La Marche“ iz opere Ezio. Pridružili su im se i čembalist Franjo Bilić te udaraljkaš Fran Krsto Šercar, koji je već ranije zauzeo svoje mjesto.

„Za ovaj prvi petrinjski koncert smo odabrali jedan potpuno novi program, nikad izvođen u Hrvatskoj. Tu su prije svega djela Telemanna i Händela, koji su pisali za najrazličitije moguće sastave, prije svega Telemann, tako da imamo dvije njegove suite, neke marševe iz različitih opera i oratorija Georga Friedricha Händela i završit ćemo koncert jednim vrlo simpatičnim „Maršem Indijanaca“ („Marcia del’indiani“) njemačkog skladatelja Hassea“, najavio je publici Franjo Bilić.

Osim što je mogla uživati u samom muziciranju članova ansambla, publika je imala priliku ponešto doznati i o baroknim instrumentima koje sviraju, a koji se danas rijetko mogu vidjeti, barem u takvom obliku.

Odličnom se naime pokazala ideja da svaki od glazbenika, u stankama između dviju skladbi, kaže nešto kratko i o svom instrumentu te time dodatno motivira publiku na zainteresirano slušanje.

Slušajući ZABAPUH, uživali su i učenici roga, polaznici Glazbene škole „Frana Lhotke“, Područnog odjela u Petrinji koji su na koncert stigli zajedno sa svojom profesoricom Veronikom Kapović. Osim što su imali priliku iz prve ruke slušati kako sviraju njihovi odrasli „kolege“ i uzori, prije samog koncerta prof. Bruno Grošić održao im je kratko predavanje i prezentaciju o baroknom i prirodnom rogu, povijesti instrumenta te omogućio učenicima da probaju svirati na autentičnom instrumentu baroknog razdoblja.

„Ovo je za njih zaista bila iznimna prilika u njihovom gradu i zasigurno im je obogatila znanje o instrumentu koji sviraju te ih motivirala u daljnjem umjetničkom školovanju“, kazala je Veronika Kapović, profesorica roga u glazbenoj školi Frana Lhotke Sisak-Područnom odjelu Petrinja i u Umjetničkoj školi „Franje Lučića“ Velika Gorica.

Svoje zadovoljstvo, publika je na kraju iskazala i pozivom na bis. Koncert Zagrebačkih baroknih puhača u Petrinji realiziran je uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija RH.

 

 

Slađana Marković

Slađana Marković

Dugogodišnja novinarka i radijska voditeljica s bogatim iskustvom u ovom poslu, što potvrđuju i brojne nagrade struke. Osim što je u novoj redakciji zadužena za novinarski dio posla, uskoro će slušatelji Petrinjskog radija moći uživati i u njezinom glasu u našem radijskom eteru.

NAJNOVIJE VIJESTI

X