kirinnaslov

Žiri 27. Kvirinovih poetskih susreta jednoglasan: „Kvirin za Kirina!“

SISAK -„Kvirinovi poetski susreti“, pjesnička manifestacija koju već 27 godina organizira Matica hrvatska u Sisku, ove su godine održani kao trodnevna manifestacija (od 9. do 11.lipnja), u sklopu višednevnog obilježavanja Dana Sisačko-moslavačke županije.

Kako je na svečanom otvaranju održanom na usidrenom brodu „Biokovo“ u Sisku, između ostalog rekao Tomislav Škrbić, predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Sisku, Susreti se održavaju „ipak i usprkos“, aludirajući na činjenicu da Grad Sisak već dvije godine ne podupire financijski ovu manifestaciju.

Sudionike i goste Susreta pozdravila je i Đurđica Vuković, dopredsjednica Ogranka Matice hrvatske u Sisku i začetnica ove pjesničke manifestacije.

„Hvala vam hrvatske pjesnikinje i pjesnici što ste se odazvali na naše 27. Kvirinove poetske susrete. Iako doista skromno vas možemo častiti u gradu Sisku, vjerujem da ćete biti zadovoljni na kraju, jer ćete vidjeti koliki trud i napor je naš Ogranak uložio da održi 27 godina ove posebne i lijepe pjesničke susrete koji su vrijedni najviše po svojim laureatima, jer njihovi laureati su pjesnikinje i pjesnici koji danas u Hrvatskoj predstavljaju, vrh hrvatskog pjesništva“, kazala je Vuković.

Tradicionalno, svake se godine na ovim pjesničkim susretima dodjeljuju dvije nagrade: Plaketa sv. Kvirina, rad akademskog kipara Zlatka Brkića, kao najveće priznanje za ukupan prinos hrvatskom pjesništvu i tzv. „Mali Kvirin“, nagrada autoru do 35 godina starosti za najbolju knjigu poezije objavljenu između dva Susreta.

Laureat 27. Kvirinovih poetskih susreta je Petrinjac Miroslav Kirin čiji pjesnički opus čine knjige: Od nje do vječnosti (1989), Tantalon (1998), Zukva (2004), Iza renesanse (2004), Jalozi (2006), Zbiljka (2009), Iskopano (2012), Zenzancije (2013), Hipernovalis (2015), Lirka (2018), Malešne (2019) i Babanija (2021). U obrazloženju odluke žirija (u sastavu Miroslav Mićanović, Krešimir Bagić i Đurđica Vuković), među ostalim stoji:

„Moglo bi se zaključiti da Kirinova poezija na izniman, hirovit i sustavan način istodobno propituje sebe, svoj jezika, ali tom igrom i provjeravanjem, užitkom i razlikom, u suvremeno hrvatsko pjesništvo donosi niz neočekivanih i dosada neupisanih znakova. Riječ je o projektu koji trusno stanje suvremenog pjesništva i stanovitog beznađa, čini živim i privlačnim, koji čitatelja iznova uvjerava u važnost poezije. Otuda razlozi za nagradu, otuda jednoglasno i glasno: Kvirin za Kirina, Kirin za Kvirina“, objavio je predsjednik žirija Miroslav Mićanović.

Kirinu, književniku, pjesniku i prevoditelju ovo nije prva nagrada. Dapače, jedna je u nizu koje je primio za svoj rad – od „Gorana za mlade pjesnike“ 1989. godine, Nagrade Jutarnjeg lista za najbolju proznu knjigu 2001. za knjigu „Album“ ili pak prošlogodišnje „Fran Galović“ za najbolje književno djelo hrvatskih pisaca na temu zavičaja i/ili identiteta, za knjigu „Babanija“.

„Neizmjerno mi je drago što sam ovdje u Sisku na Kvirinovim poetskim susretima. Koliko sam puta bio, svaki put mi je sve ljepše, a ne mogu naravno poreći da mi je danas vjerojatno najljepše. Zahvalio bih ujedno Đurđici koja je pokrenula ove Susrete i uspjela ih „gurati“ sve ove godine. Svega je tu bilo, uključujući i potres i sve to što se događalo poslije potresa, pa onda i ove nedaće koje se nastoje nekako premostiti. Ja se nadam da će to ići u jednom pozitivnom smjeru i da će ubuduće održavanje Kvirinovih poetskih susreta biti neupitno“, rekao je Kirin koji je nakon preuzimanja nagrade pročitao nekoliko svojih pjesama.

Nagradu Mali Kvirin, za najbolju knjigu poezije objavljenu između dva Susreta, autora do 35. godine starosti, ove je godine dobio Siščanin Patrik Gregurec, student Dramskog i filmskog pisma na Akademiji dramskih umjetnosti u Zagrebu, za knjigu „Špaga“. Odlučio je tako žiri u sastavu: Darija Žilić, Tin Lemac i Đurđica Vuković.

„Gregurecov rukopis, uz posebnu strukturu, karakterizira i nadahnutost, neobične slike, povezivanje svakodnevnog i intertekstualnog, te potreba da u svim tim glasovima koje slijedi dijaloški, na kraju kormilo prepusti vjetru koji razbacuje glas i donosi poništenje koncepta, bez straha. Jer put za istraživanjem dubinskog tek je započeo, za onim ja koji se opire svojim zadatostima. U tom smislu “Špaga” je poetsko tkivo koje nadahnjuje, a autor, pjesnik Patrik Gregurec zaslužuje zbog svega navedenog nagradu Kvirin za mlade autore“, obrazložio je žiri.

Dobitnicima nagrada čestitao je i predsjednik Matice hrvatske, književnik Miro Gavran.

„Srdačan pozdrav svima vama koji ste ili pjesnici ili ljubitelji pjesničke riječi. Ja sam došao samo iskazati poštovanje Ogranku Matice hrvatske ovdje u Sisku, Đurđici, Tomislavu i svima koji se trude da iz godine u godinu ovo bude i ostane jedan od najznačajnijih pjesničkih događaja u Hrvatskoj. Čestitam i ja od srca dobitnicima i svima koji će sudjelovati u ovom programu. Nadam se da se vidimo i dogodine. Ovo što Tomislav spominje da postoje neki mali problemi, nadam se da će oni valjda u budućnosti bliskoj nestati i nadam se da svi zajedno večeras možemo slaviti pjesničku riječ i književnost“, rekao je Gavran.

U sklopu trodnevnog programa ovogodišnjih Kvirinovih poetskih susreta, među ostalim, organizirana je vožnja brodom „Juran i Sofija“ do sisačkog Starog grada te posjet rodnoj kući pjesnika Josipa Severa u Blinjskom Kutu. Veći dio programa odvijao se na usidrenom brodu „Biokovo“ gdje su organizirana predstavljanja knjiga, promocija novog dvobroja „Riječi“- časopisa za književnost, kulturu i znanost; poetske večeri te odavanje pijeteta preminulim pjesnicima Tei Benčić Rimay i Josipu Severu.

 

 

Slađana Marković

Slađana Marković

Dugogodišnja novinarka i radijska voditeljica s bogatim iskustvom u ovom poslu, što potvrđuju i brojne nagrade struke. Osim što je u novoj redakciji zadužena za novinarski dio posla, uskoro će slušatelji Petrinjskog radija moći uživati i u njezinom glasu u našem radijskom eteru.

NAJNOVIJE VIJESTI

X