srecauniverzalna

I to je život o godišnjem odmoru

U današnjoj emisiji „I to je život“ razgovarat o godišnjem odmoru i ljetu koje je pred nama – s našom stalnom suradnicom dr. sc. Dašom Poredoš Lavor.

EMISIJA : I to je život

DATUM : 16.lipnja 2023.godine

TEMA: Godišnji odmor

Poštovane slušateljice i slušatelji Petrinjskog radija dobar dan i dobro došli u posljednju ovosezonsku emisiju I to je život. U današnjoj emisiji „I to je život“ razgovarat o godišnjem odmoru i ljetu koje je pred nama – s našom stalnom suradnicom dr. sc. Dašom Poredoš Lavor.

Mario : Treba nam li svima odmor – s obzirom na to u kakvim vremenima živimo?

Daša : Iza nas je nekoliko doista izazovnih godina. Pandemija, ratovi i ekonomska događanja globalno nas opterećuju. Ako k tome dodamo individualna opterećenja mnogih ljudi, poput zdravstvenih i psiholoških opterećenja, kredita, nezadovoljavajućih poslova i ostalih problema, ljeto i godišnji odmor čini se kao prijeko potreban odmak.

U današnje vrijeme – sagorjeti na poslu možemo i kod kuće. Mnogi zaposlenici imaju osjećaj da „vrijede onoliko koliko privređuju“ te su skloni biti na raspolaganju i nakon radnog vremena. Radom od kuće, ova granica poslovne dostupnosti dodatno se zamaglila, pa je mnogo lakše upasti u „zamku“ kontinuiranog rada bez jasnih granica kada završava poslovni dio života, a počinje privatni. Ž

Tijekom vremena, takva nemogućnost mentalnog odvajanja od posla može dovesti do zamora, pa čak i sindroma sagorijevanja na radnom mjestu (eng. burn-out syndrome). Iako neki na godišnji odmor gledaju kao na luksuz, pa na put nose laptope, službene mobitele, odgovaraju na mailove i dogovaraju poslove misleći kako će se „usput“ i odmoriti, znanost govori drukčije. Godišnji odmor bez uobičajenih poslovnih obveza je nužan za naše psihičko i fizičko zdravlje, a preduvjet tome je uviđanje istinske vrijednosti godišnjeg odmora.

Mario: Neki misle da je godišnji odmor – „trošenje vremena“. Što možemo reći o tome?

Daša : Prema jednom istraživanju koje je napravljeno prije nekoliko godina –  osobe koje su na odmor gledale kao na trošenje vremena, ujedno su pronalazile manje užitka u odmoru i aktivnostima povezanima s njim. Također, ova uvjerenja bila su povezana s nižom procijenjenom razinom zadovoljstva i većom razinom depresivnosti, anksioznosti i stresa. Dakle, poput samo-ispunjujućeg proročanstva, ako na godišnji odmor gledamo kao na gubitak vremena, velika je vjerojatnost da će se on doista pretvoriti u – gubitak vremena.

Ipak, realnost mnogih ljudi (i brojna znanstvena istraživanja) pokazuju upravo suprotno – godišnji odmor je dobar za naše zdravlje. Više dana plaćenog godišnjeg odmora znači i veće zadovoljstvo zaposlenika. Kanadsko istraživanje iz 2016. godine provedeno na uzorku od 3000 ljudi, navodi kako su dobrobiti od većeg broja dana godišnjeg odmora kod zaposlenika bile prisutne mjesecima nakon povratka s odmora. Te dobrobiti protezale su se na subjektivni osjećaj sreće, ali i na bolje zdravstveno stanje zaposlenika.

Kvalitetno provedeno zajedničko vrijeme pozitivno utječe na bliske odnose. Pretjerana preokupiranost poslom ne utječe loše samo na osobe koje previše rade (u obliku stresa i zdravstvenih te mentalnih opterećenja) – već i na njihove bližnje, u obliku manjka kvalitetnog zajednički provedenog vremena. Naime, velik broj istraživanja potvrđuje da veća količina kvalitetno provedenog zajedničkog vremena među partnerima pozitivno utječe na zadovoljstvo vezom. Naravno da se većina problema neće čarobno riješiti na godišnjem odmoru, međutim, on nam omogućuje da propitamo svoju dnevnu rutinu – te kako ona utječe na naše odnose iz „vanjske“ pozicije – dok smo opušteni.

Mario: Postoje dva osnovna tipa odmora – recite nam nešto o njima.

Daša : Kada odlazimo na godišnji odmor, važno je izabrati onaj tip odmora koji nam više odgovara i u kojemu pronalazimo više zadovoljstva. Za neke je to odmor koji uključuje potragu za značajnim iskustvima. To je odmor u kojemu osoba teži obogaćujućim iskustvima kojima će produbiti znanja o sebi ili svijetu. S druge strane, nekima je važan odmor u kojemu će usporiti, imati što manje obveza, gdje će se jednostavno moći opustiti i pritom zabaviti.

Koji god tip godišnjeg odmora odabrali, on je način da usporimo i zapitamo se – je li način na koji živimo ostatak godine za nas zadovoljavajući? Ako nije, kako bismo ga mogli obogatiti? Kako u svoju svakodnevicu unijeti elemente godišnjeg odmora, primjerice, vikend izletima, večernjim opuštanjima uz razgovor, društvenim igrama s našim najbližima…? Kako to može koristiti nama, a kako našim bližnjima?

Nadamo se da će naši slušatelji dobro odabrali tip odmora, te da će se ovog ljeta zasluženo i kvalitetno odmoriti.

Mario: Podijelite s nama Sedam pravila za nezaboravan odmor bez stresa.

Daša :

  1. Budite prisutni u sadašnjem trenutku – Imajte na umu da je biti prisutan u sadašnjem trenutku najbolji poklon koji si možete darovati, posebno na odmoru. Nerijetko se dogodi da, iako smo na prelijepoj lokaciji i sjedimo na plaži ili planinskom proplanku, naš um “vrti” konstantne brige, frustracije i upitnike, bilo da se radi o projektu na poslu koji treba završiti, brizi oko financija, vođenja domaćinstva, obiteljskih nesuglasica, razmišljanju o proteklim događajima koji su daleko iza nas ili neizvjesnoj budućnosti. Na ovaj način propuštamo istinski doživjeti ljepotu mjesta koje smo posjetili, kao i priliku da se kvalitetno odmorimo. Uslijed konfuzije uma ne možemo posvetiti pažnju ljepoti prirode oko nas, cvrkutu ptica, zvucima morskih valova, okusima i mirisima, te ljudima oko nas. Svakog dana zapitajte se jeste li uistinu prisutni na odmoru ili ste još uvijek (u svojim mislima)negdje drugdje.
  2. Meditirajte – Zvukovi iz prirode (šum valova, cvrkut ptica itd.), kao i tišina šume ili lokalnog parka usred gradske vreve idealni su za meditiranje i relaksaciju uma. Ako niste prakticirali meditaciju, za početak je dovoljno da sjedite u udobnom položaju, zatvorite oči, udahnete i izdahnete duboko, te se potpuno usredotočite na zvukove iz okoline, vaš dah i senzaciju u dlanovima.
  3. Kušajte lokalne specijalitete – Nerijetko se dogodi da na odmoru jedemo isto ono što bismo jeli i kod kuće. Iako je praktično (jer ste sigurni da će vam se jelo svidjeti), ovime gubite mogućnost da kušate nešto novo i drugačije, te da obogatite iskustvo svojeg odmora. Dodatna prednost kušanja lokalnih namirnica, osim istraživanja mirisa i okusa mjesta koje ste posjetili je ta što su iste vjerojatno iz lokalnog i organskog uzgoja, te nose i zdravstvene dobrobiti. Lokalno vino i maslinovo ulje iz Dalmacije, naprimjer, pružaju mnoge zdravstvene dobrobiti za srce i krvne žile, a lokalno voće poput smokvi i breskvi bogato je snažnim antioksidansima koje štite kožu od štetnog sunčevog zračenja.
  4. Ponesite mirise i okuse odmora sa sobom doma – Okuse i mirise mjesta koje ste posjetili možete djelomično ponijeti i doma kupnjom lokalnih prehrambenih proizvoda i kozmetike iz domaće radinosti, koje su često zdraviji od onih koje biste možda mogli naći u trgovinama u svojem mjestu. Osim zdravstvenih dobrobiti proizvoda iz domaće radinosti (poput vina, meda ili maslinovog ulja), ovim činom podržavate i lokalnu ekonomiju mjesta koje ste posjetili, kao i marljive ljude koji čuvaju staru recepturu i njeguju tradiciju svojih baka i djedova. Mirisi lavande iz Dalmacije ili majčine dušice s planinskih krajolika dugo će vas podsjećati na dane odmora, a ujedno i pomoći da se opustite.
  5. Budite dostupni samo sebi – U doba kada je tehnologija toliko napredovala da nas svi u svakom trenutku mogu kontirati iz (gotovo) bilo kojeg mjesta putem mobilnog telefona, a naši prijatelji na Facebooku i Instagramu mogu vidjeti fotografije naših aktivnosti tijekom cijelog dana, čak i pratiti gdje se krećemo putem GPS-a, može nam se učiniti nemogućim da nekoliko dana ili tjedana budemo “nedostupni”. Ako vi ne poštujete svoje vrijeme, privatnost i pravo na odmor, neće ga poštovati ni drugi. Prije odlaska na odmor najavite da nećete biti dostupni cijelo vrijeme, postavite automatski odgovor vaše e-pošte, a telefon (ako ga “ne možete” isključiti) postavite na vibraciju i odredite vrijeme u danu kada ćete odgovarati na pozive i poruke ili se možda prijaviti na Facebook. Mudri savjeti dodatno kažu: suzdržite se od postavljanja fotografija i pregledavanja komentara na iste dok se ne vratite s odmora, kako se ne biste cijelo vrijeme “odmarali” s telefonom u rukama.
  6. Neka vam se odmor ne pretvori u umor – Vodite računa da na odmoru opskrbite svoje tijelo s dovoljno sna. Iako idemo na odmor, često se zapravo dogodi da zbog želje da posjetimo sve lokalne znamenitosti, barove, restorane i iskoristimo “maksimalno” svaku minutu svojeg odmora to činimo bez dovoljno sna, te nam se odmor zapravo pretvori u umor. Ukoliko se s odmora vratite neispavani i iscrpljeni, nećete doprinijeti ni svojem zdravlju niti radnoj sposobnosti.
  7. Postanite jedno s prirodom oko sebe – U knjizi Princip prirode (The Nature Principle) povezanost čovjeka s prirodom smatra se esencijalnim za psihičko i fizičko zdravlje i tu povezanost naziva se vitaminom N (eng. nature = priroda). Kao što nam za normalan rast, razvoj i zdravlje trebaju vitamini i minerali iz hrane, tako nam je potreban i vitamin N – boravak u prirodi. Odmor je idealno vrijeme da ne boravite samo u prirodi, već i da osjetite kako ste i vi dio prirode i potpuno budete prisutni u sadašnjem trenutku.

Bez obzira jeste li na moru, u planinama ili u gradskoj vrevi (gdje možete posjetiti lokalni park, zoološki vrt ili bazene), potrudite se da objedinite sve dobrobiti prirode. Hodajte bosi po plaži ili po travi, dišite svjesno i duboko, zagrlite drvo, sjedite pod sjenom drveta, plivajte, mirišite cvijeće oko sebe, upletite cvijet u kosu, kušajte lokalno voće i povrće, promatrajte izlazak ili zalazak sunca, slušajte cvrkut ptica, šum morskih valova ili gradske fontane, pomažite ili nahranite neku životinju (ukoliko ste na odmoru na selu ili u posjeti zoološkom vrtu – ako je navedeno dozvoljeno)

Mario: I koja bi bila poruka za kraj emisije i početak ljeta i odmora koji su pred svima nama …

Daša: Na odmor idemo prvenstveno da se odmorimo i obnovimo energiju, no vrlo često sebi dopuštamo da nam odmor diktira pravila ponašanja nametnuta socijalnim pritiskom kada se vratimo s odmora, poput prekomjernog sunčanja (koje nerijetko završi bolnim opeklinama) da bismo pokazali ten kada se vratimo doma ili konstantnim klikanjem selfija za prijatelje na društvenim mrežama, koji mogu oduzeti previše vremena kojeg na odmoru možemo i trebamo pametnije iskoristiti.

Ukoliko se vratite puni pozitivne energije, odmorni i s osmijehom na licu, to je najbolji indikator da ste proveli nezaboravan odmor.

Poštovane slušateljice i slušatelji Petrinjskog radija bila je ovo posljednja ovosezonska emisija I to je život. Ponovno smo zajedno od mjeseca rujna, do tada, ostanite i dalje uz Petrinjski radio. Srdačan pozdrav.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X