marijapetranovic24052022

Dom za psihički bolesne odrasle osobe završio postupak javne nabave projekta cjelovite obnove

PETRINJA – Gostujući u Trenici Petrinjskog radija, vršiteljica dužnosti ravnateljice Doma za psihički bolesne odrasle osobe Petrinja Marija Petranović osvrnula se na trenutno stanje s navedenim Domom. Podsjetila je kako je navedeni Dom dobio crvenu naljepnicu nakon potresa, te korisnici i djelatnici Doma od tada nisu u svojim prostorijama.

„Tok 29.prosinca 2020.godine korisnike smo evakuirali u Neuropsihijatrijsku bolnicu dr.Ivan Barbot Popovača, što radi stresa i svega što su doživjeli, što radi toga da i sami dobijemo vremena da se organiziramo. Nakon toga dobili smo poslovne prostore iste te bolnice u Popovači, točnije u Ravniku. Radi se o dvije zgrade, A i B, jednoj maloj zgradi Uprave gdje sada funkcioniramo. Mi smo u Petrinji imali 96 korisnika, odnosno 96 kreveta, sada u Ravniku imamo 79“, rekla je Petranović.

Što se tiče bivše zgrade Doma, upravo su završili postupak javne nabave projekta cjelovite obnove. „Sada slijedi osam dana rok mirovanja i onda potpisujemo ugovor za izradu projekta. Kada se napravi projekt, očekujemo dva mjeseca, ide kontrola projekta i onda ugovaramo radove. Zaista ovaj projekt nam je ključan dokument na temelju kojeg ćemo znati točan troškovnik i točno vrijeme radova. Drugi domovi imaju drugačiju naljepnicu i vidim da radovi traju otprilike godinu dana, ja se nadam da će tako biti i kod nas. Kada će Dom biti završen, tu informaciju imat ću kada ćemo zaista imati projekt“, dodala je Petranović.

Koliko će obnova u konačnici koštati, znat će se nakon završenog projekta i samog troškovnika, a kako će obnova biti financirana, o tome brine Sisačko-moslavačka županija, osnivač Doma za psihički bolesne odrasle osobe.

Svi korisnici su trenutno u izmještenom objektu u Popovači, prostoru koji je u odnosu na kvadraturu koju su imali u Petrinji, deset puta manji. „Ali ja moram reći da uz veliku volju i kreativnost svih djelatnika da to naši korisnici ne osjete. Imaju jako puno zelenila, dvorišnog prostora, tu smo isto dobili potporu našeg osnivača, odnosno Županije da zaposlimo na određeno dodatno dvoje ljudi jer se djelatnosti obavljaju u dvije zgrade i to je onda skroz drugačiji sistem rada. Zaista se trudimo, iako nismo u Petrinji, mi nismo u Petrinji, ali mi jesmo Petrinja, mi smo dio petrinjske tradicije. Dom je djelovao u različitim oblicima i kao Specijalna bolnica, poslije u sklopu Općom bolnicom Sisak. Nastojimo održati vezu s Petrinjom“, rekla nam je Petranović te dodaje kako joj je jedan od ciljeva i destigmatizacija Doma.

Ističe kako su potrebe za njihovim uslugama velike. „One se i u skladu s novim Zakonom o socijalnoj skrbi na jedan način mijenjaju, pa se možda više ide na organizirano stanovanje, pružanje usluga dnevnih boravaka i slično. Nama je prvo cilj vratiti Dom u stanje kakvo je bilo prije potresa, vratiti naše korisnike, uspostaviti poslovanje Doma sa smještajem, a naravno da postoje dalje ideje da se ustanova razvija jer potencijala i potreba ima“, kazala nam je Petranović.

Zahvalila se svim donatorima koji su bili uz njih nakon potresa. Tako su primjerice lani imali donacija u vrijednosti 180 tisuća kuna. Odnos sa županijom je ocijenila dobrim i suradničkim.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X