Izbornik
šumarijanaslov

Otvorena obnovljena zgrada Šumarije Petrinja u Turkulinovoj 32

PETRINJA – U petrinjskoj Ulici Artura Turkulina 32, danas je svečano otvorena obnovljena upravna zgrada Šumarije Petrinja.

Uz predstavnike Hrvatskih šuma, povratak zaposlenika Šumarije Petrinja u njihovu zgradu, kao i povratak njihovih usluga za stanovnike Petrinje i šireg područja, pozdravili su i predstavnici Ministarstva poljoprivrede, Sisačko-moslavačke županije i Grada Petrinje.

Voditelj Uprave šuma – Podružnice Sisak, Vlatko Petrović podsjetio je kako je u katastrofalnom potresu 29. prosinca 2020. oštećena i zgrada Šumarije Petrinja: „Zbog oštećenja na zgradi Šumarije, bili smo prisiljeni djelatnost Šumarije Petrinja privremeno premjestiti u Upravnu zgradu u Sisku, ali smo bili istovremeno i nesretni što su građani Petrinje i okolnih mjesta morali zbog obavljanja poslova vezanih uz djelatnost Šumarije putovati dodatnih 15-ak kilometara. Osim poslovne zgrade Šumarije Petrinja, u potresu su stradale i zgrade Šumarije Glina koja trenutno radi u unajmljenom prostoru u Glini i zgrada Šumarije Hrvatska Dubica koja se trenutno nalazi u Lovačkoj kući u Cerovljanima. Namjera nam je da u kratkom vremenskom periodu i te dvije šumarije izgradimo i vratimo u funkciju“, kazao je Petrović.

Podsjetio je kako je Uprava šuma – Podružnica Sisak jedna od 17 organizacijskih jedinica u sastavu Hrvatskih šuma d.o.o. Gospodari šumama i šumskim zemljištem u vlasništvu Republike Hrvatske na površini od 92.131 hektara. Djeluje na području Sisačko-moslavačke županije te manjim dijelom ulazi u sustav Zagrebačke županije. Jedna od deset šumarija koje djeluju u sastavu Uprave šuma Sisak je i Šumarija Petrinja: „Šumarija Petrinja površinom je među najvećima, opsegom radova pridobivanja drveta i radova gospodarenja šumama najveća, a i tradicijom i poviješću najbogatija. Prva osnova gospodarenja za gospodarsku jedinicu „Kotar – Stari gaj“ datira iz 1857. godine, dakle skoro 170 godina organiziranog i sustavnog gospodarenja šumama, naravno, zahvaljujući odgovornim, stručnim i savjesnim zaposlenicima Šumarije.“

Napominjući kako su Hrvatske šume d.o.o. od 2002. godine nositelj prestižnog FSC certifikata koji predstavlja potvrdu da se šumama gospodari u skladu sa strogim ekološkim, socijalnim i ekonomskim standardima, Petrović je posebno naglasio socijalni aspekt: „Ističem taj socijalni aspekt koji upravo govori o aktivnom suživotu u lokalnoj zajednici, a osobito sam ponosan što nas se sve više prepoznaje po tom dijelu suživota. U teškim danima poslije potresa, pomagali smo kroz donacije drveta, raznosili hranu potrebitima, sjekli drvni materijal koji je ugrožavao domove te sprečavao sanaciju nasipa. Izgradili smo dvije prometnice da bi se mogle postaviti bazne stanice teleoperatera kako bi se online nastava nesmetano omogućila svoj djeci na Banovini. Želimo biti partner i oslonac lokalnoj zajednici, a u Petrinji to dokazujemo i zajedničkim projektima. To su projekti poput onih iz mjera ruralnog razvoja – šumski putevi, planinarske i edukacijske staze kula Klinac, kula Čuntić“.

Što se tiče same upravne zgrade Šumarije Petrinja, Hrvatske šume d.o.o. obnovile su je nakon potresa, vlastitim sredstvima: „Postojeća zgrada Šumarije Petrinja u Ulici Artura Turkulina 32 izgrađena je i useljena 2015. godine. Nažalost, katastrofalni potres ostavio je na njoj oštećenja popravljiva, ali u tom trenutku u kategoriji PN2 – privremeno neupotrebljiva – potrebne mjere hitne intervencije, dijelom zbog susjedne zgrade vojarne koja je prijetila srušiti se na naš objekt, a dijelom zbog puknuća zidova i unutarnjih oštećenja. Angažirali smo putem javnog nadmetanja tvrtku „Alfa inženjering“ iz Slavonskog Broda koja je imala obvezu procijeniti stanje oštećenosti te izraditi elaborat i procjenu oštećenosti te troškovnik cjelovite obnove zgrade. Na temelju tih dokumenata, a putem javnog natječaja, odabiremo tvrtku “Hidroelektra Čikara” iz Zagreba, te 5. studenog 2021. godine potpisujemo ugovor vrijednosti radova 801.535,00 kuna za izvođenje građevinskih radova na sanaciji poslovne zgrade Šumarije. Unatoč malom probijanju ugovornih rokova – izvoditelj je imao problema s radnicima u vrijeme pandemije COVID-a 19 – radovi su dovršeni sredinom mjeseca svibnja 2022., a ukupna vrijednost izvedenih radova je bila 517 tisuća kuna. Iznos manji od ugovorenog, jer su se i oštećenja koja su se otvarala u tijeku izvođenja radova, pokazala manjima“, objasnio je Petrović.

Svečanosti otvaranja obnovljene zgrade Šumarije Petrinja nazočio je i predsjednik Uprave Hrvatskih šuma, Krunoslav Jakopčić. Napomenuo je kako je Hrvatska u zadnjih 30 godina povećala svoju šumovitost za 17 posto, po čemu je, kaže, druga zemlja u Europi, poslije Italije.

„Misija i svi ciljevi i Hrvatskih šuma kao poduzeća i Uprave šuma Sisak i Šumarije Petrinja svode se na isto: što bolje, što kvalitetnije gospodariti državnim šumama – ne privatnim – državnim šumama, sačuvati ih i povećati im vrijednost za buduće naraštaje. Na neki način ovo je posebna Šumarija, tradicionalna Šumarija. Zamislite, 165 godina oni već planski gospodare. Tada je, naime 1857. napravljen plan gospodarenja ili Prva gospodarska osnova. Nova strategija EU-a za šume proklamira bioraznolikost za šume, produktivnost, multifunkcionalnost šuma, samoobnovljivih šuma, rekao bih ništa drugo nego upravo ono što Hrvatske šume rade sto godina u kontinuitetu“, kazao je Jakopčić, odavši priznanje generacijama šumara Petrinje i Banovine na dobrom gospodarenju šumskim resursima.

U ime Ministarstva poljoprivrede te Stožera za otklanjanje posljedica katastrofe uzrokovane potresom, obratio se državni tajnik Tugomir Majdak. Zahvalio je Hrvatskim šumama na pomoći i solidarnosti koju su njihovi djelatnici pružili potresom pogođenom stanovništvu. Među ostalim, podsjetio je i kako se 48 posto površine Hrvatske nalazi pod šumama. „To je jedan od naših najvažnijih resursa i Ministarstvo poljoprivrede je izuzetno ponosno što je u sklopu našeg resora i šumarstvo“, kazao je Majdak.

„Ministarstvo poljoprivrede osigurava i dodatna sredstva, kako kroz nacionalnu omotnicu, tako i kroz EU sredstva i evo, upravo je otvoren natječaj za izgradnju šumske infrastrukture za jedinice lokalne samouprave, odnosno i za Hrvatske šume kao jednog od korisnika, u iznosu od 60 milijuna kuna, s dodatnom prioritizacijom ovih graničnih područja kako bi u tom dijelu infrastruktura bila pojačano izgrađena i kako bi se usmjerila dodatna sredstva i na čuvanje naše granice“, najavio je Majdak.

Na pomoći građanima i Gradu Petrinji u danima nakon potresa, zahvalila je i saborska zastupnica, petrinjska gradonačelnica Magdalena Komes: „Kao gradonačelnica Petrinje svjesna sam važnosti povratka institucija u grad. Nakon Domovinskog rata nastojali smo i uspjeli smo vratiti brojne institucije, međutim, u ovoj katastrofi koja nas je zadesila, velik je problem što su brojne institucije ostale bez svojih objekata, bez građevina i zapravo suradnjom svih ovdje nazočnih  i Vlade Republike Hrvatske moramo se zaista boriti da sve te građevine obnovimo i vratimo zaposlenike u te objekte, ali isto tako i da radimo na obnovi domova, kako bi te institucije zapravo imale za koga raditi. Zahvaljujem Hrvatskim šumama na svemu, na čitavom doprinosu ovdje na području grada Petrinje – od usluga koje pružaju našim Petrinjcima, ali naravno i na donacijama koje su uslijedile i nakon samog potresa, ali zapravo i čitavo ovo vrijeme – ne samo građanima, nego na pomoći i Gradu Petrinji. Uvijek su tu kad ih zamolimo za pomoć i to je ta bitna suradnja i koordinacija svih institucija na području i Petrinje i cijele Hrvatske. Zahvaljujem u ime svih Petrinjaca i vjerujem da ćemo i druge institucije bitne za sam grad izgraditi i vratiti naše Petrinjce – zadržati ih i vratiti sve one koji su otišli“, kazala je Komes.

„Znamo da su Hrvatske šume bitan faktor, ne samo zbog gospodarenja šumama, nego to gospodarenje povlači za sobom i čitav niz drugih sektora na području grada – od poljoprivrede i turizma i onog što je već spomenuto da Grad Petrinja surađuje u brojnim projektima s Hrvatskim šumama. Vjerujem da će realizacija tih projekata poboljšati kvalitetu života ovdje u Petrinji i nadam se i vjerujem i u buduću suradnju i zahvaljujem na svemu do sada učinjenom“, rekla je petrinjska gradonačelnica.

Obnovljeni prostor, službeno je otvorio sisačko-moslavački župan Ivan Celjak.

„Cilj Sisačko-moslavačke županije bio je što prije vratiti sadržaje na području Petrinje koje je Petrinja imala prije potresa. Krenuli smo s obnovom objekata na području obrazovanja, na području zdravstva, na području socijalne skrbi. Do sada smo obnovili 12 objekata na području obrazovanja, a od toga čak polovica objekata se nalazi na području grada Petrinje. Uspjeli smo na područje Petrinje vratiti i pulmologiju, palijativu, fizikalnu medicinu, rehabilitaciju; uspjeli smo smjestiti sve službe Zavoda za javno zdravstvo u čvrst, siguran, stabilan objekt, isto kao i Zavod za hitnu medicinu. Zato je posebno važno da je obnovljena ova zgrada Šumarije Petrinje i da su Petrinjci dobili sadržaj koji se odnosi na šumarstvo koji su imali prije potresa. Znamo da postupak obnove nije jednostavan i koristim ovu prigodu i zahvaljujem i čestitam svima koji su sudjelovali u postupku obnove ove zgrade, a na korist ne samo Petrinjkama i Petrinjcima, već svim stanovnicima Sisačko-moslavačke županije“, rekao je župan Celjak.

Obnovljeni objekt Šumarije Petrinja na današnjoj je svečanosti blagoslovio župnik petrinjske Župe sv. Lovre, Josip Samaržija.

 

 

Slađana Marković

Slađana Marković

Dugogodišnja novinarka i radijska voditeljica s bogatim iskustvom u ovom poslu, što potvrđuju i brojne nagrade struke. Osim što je u novoj redakciji zadužena za novinarski dio posla, uskoro će slušatelji Petrinjskog radija moći uživati i u njezinom glasu u našem radijskom eteru.

NAJNOVIJE VIJESTI

X