jajcenaslov 2

Radni sastanak s predstavnicima Općine Jajce o mogućnostima prekogranične suradnje

PETRINJA – Gradonačelnica Grada Petrinje, Magdalena Komes, zajedno sa svojim suradnicima, održala je ovog utorka u petrinjskoj gradskoj upravi radni sastanak s Edinom Hozanom, načelnikom Općine Jajce i Josipom Topićem, predsjedateljem Općinskog vijeća Jajce. Teme sastanka bile su mogućnosti i konkretne aktivnosti u povezivanju Grada Petrinje i Općine Jajce u eventualnim projektima prekogranične suradnje.

Razloge zbog kojih su inicirali ovaj sastanak, objasnio je načelnik Općine Jajce, Edin Hozan.

„Mi kao jedna bosansko-hercegovačka općina imamo potrebu surađivati s općinama i gradovima izvan Bosne i Hercegovine, konkretno iz Hrvatske, između ostalog i zbog projekata prekogranične suradnje i povlačenja, odnosno korištenja sredstava iz Europskih  fondova. Mi već surađujemo s nekoliko općina u Republici Hrvatskoj, međutim želimo širiti tu našu mrežu prijateljskih općina i gradova iz više razloga. Dakle, želimo preuzeti neka iskustva koja imaju općine slične nama u Republici Hrvatskoj, jer sigurno su, u smislu pristupa Europskoj uniji i razvoja, jedan period ispred nas. Znamo da je Hrvatska nešto razvijenija od Bosne i Hercegovine i da u tome prednjači. Mi možemo iskoristiti ta njihova iskustva. Kako reče i kolegica gradonačelnica, da „učimo možda i na tuđim greškama“, da neke stvari mi ne ponavljamo. Naravno, želja nam je i da imamo što više prijatelja širom ovih prostora. Ne mora to uvijek biti neki konkretan poslovan ili financijski interes – to može biti i neka druga vrsta suradnje – kulturna, sportska itd. Mi želimo da se naši građani  kreću i da upoznaju ljude i da na taj način zapravo obogaćujemo jedni druge. Malko nas je motivirala i ova nesreća koja se u Petrinji dogodila“, rekao je Hozan.

Općina Jajce danas ima 20-ak tisuća stanovnika. Njezin načelnik kaže kako se radi o relativno maloj općini, ali prebogatoj kulturnim nasljeđem i prirodnim ljepotama poput rijeka Plive i Vrbasa te Plivskih jezera. Upravo zato mogućnosti suradnje vidi u području turizma i zaštite kulturne baštine.

„Danas smo razgovarajući, uvidjeli da imamo dosta toga zajedničkog u području razvoja turizma. I Petrinja i mi se želimo razvijati u tom dijelu. Čak smo spominjali i neke konkretne projekte. Imamo tog kulturnog nasljeđa koje ni ovdje, a ni kod nas, nije baš u nekom najboljem stanju, da budemo objektivni, pa bismo željeli zajedničkim aktivnostima obnoviti i štititi to kulturnu nasljeđe. U tome smo našli zajedničke interese.“

Petrinjska gradonačelnica Magdalena Komes zahvalila je predstavnicima Općine Jajce što su prepoznali Petrinju kao potencijalnog partnera u projektima koje bi mogli zajednički provoditi.

„Imamo puno zajedničkih dodirnih točaka. Ovo prilikom zahvaljujem i na donaciji koju ste nam uputili prilikom naše katastrofe koju smo doživjeli ovdje u gradu Petrinji i što ste nam tada pružili ruku suradnje. Mi smo spremni vama pružiti ruku u pogledu iskustva koje imamo na povlačenju sredstava iz Europskih fondova, što kroz Intervencijski plan koji smo provodili još i prije potresa, a ove godine završavamo, što kroz Fond solidarnosti koji će zaista ostaviti velik trag i kroz sredstva koja smo iz njega povukli, ali i kroz veliko iskustvo zbog jako kratkih rokova koje smo imali i u samom projektiranju dokumentacije, a da ne govorimo o izvođenju radova. Zapravo, mogu reći da je Hrvatska specifična po tim sredstvima, odnosno cilju koji je njima htjela postići. Naime, Fond solidarnosti je inače namijenjen za nekakva brza reagiranje i uspostave uporabljivosti ili zgrada ili kontejnerskih naselja da se život može nastaviti, a mi smo kao država zapravo povukli sredstva za izgradnju, obnovu samih zgrada. Tako da evo, zaista pružamo ruku. Na raspolaganju smo za bilo kakvu pomoć koju budete trebali i u pretpristupnim fondovima, a kasnije vjerujemo – evo i Hrvatska pomaže na vašem putu do Europske unije – i u toj zajednici“, kazala je Komes.

Na sastanku su, kaže, razmotrili više područja potencijalne suradnje: „U ovom trenutku odlučili smo se za očuvanje kulturne baštine i to u onom srednjovjekovnom razdoblju. Mi na području grada Petrinje imamo tri stare kule koje su poprilično oštećene i u kojima vidimo zapravo jedan turistički potencijal i koje bi svakako bilo vrijedno obnoviti. U tom smislu imamo podršku i našeg, ovdje svakog dana prisutnog Konzervatorskog odjela, ali svakako i Ministarstva kulture Republike Hrvatske“.

Podsjetila je kako su jedna od brojnih poveznica Bosne i Hercegovine i Hrvatske i Hrvati koji su, ne uvijek u dobrim okolnostima, dolazili iz BiH na naše područje: „Upravo je u tijeku Poziv za financiranje područja, odnosno za partnerstva između pograničnog područja s naše strane i s vaše strane gdje prebivaju Hrvati, tako da smo i u tom dijelu spremni na realizaciju projekata na koje se odlučimo i vi s vaše i mi s naše strane“, rekla je petrinjska gradonačelnica.

Na kraju sastanka, dvije su strane razmijenile simbolične darove.

Zajedno su potom posjetili Centar novog života na Sajmištu te središnji petrinjski park i potresom oštećenu gradsku jezgru.

 

Slađana Marković

Slađana Marković

Dugogodišnja novinarka i radijska voditeljica s bogatim iskustvom u ovom poslu, što potvrđuju i brojne nagrade struke. Osim što je u novoj redakciji zadužena za novinarski dio posla, uskoro će slušatelji Petrinjskog radija moći uživati i u njezinom glasu u našem radijskom eteru.

NAJNOVIJE VIJESTI

X