čuntićankanaslov

Redovna izvještajna Skupština KUD-a Čuntićanka – nakon priručnika o izradi pukan’ce, rade i na priručniku o izradi narodne nošnje

PRNJAVOR ČUNTIĆKI –  Svoju redovnu godišnju izvještajnu Skupštinu, članovi KUD-a „Čuntićanka“ iz Hrvatskog Čuntića održali su u Ekološkom centru „Vrata Zrinske gore“ u Prnjavoru Čuntićkom. Na Skupštini koju je otvorila predsjednica KUD-a Katica Radošević podnesena su izvješća o radu i financijama u prošloj te predstavljeni planovi rada i financiranja za ovu godinu.

Iz Izvješća o radu u 2023. godini, koje je podnijela tajnica Nevena Jandrić, vidljivo je kako su članovi „Čuntićanke“ marljivo nastavili raditi na promociji umijeća izrade „pukan’ce“, (bijelog veza na hlačama muške narodne nošnje čuntićke župe), koje su 2021. godine uspjeli upisati kao nematerijalno kulturno dobro u Registar kulturnih dobara RH.

Priznavanje statusa nematerijalnog kulturnog dobra, „Čuntićanku“ kao nositelja tog dobra, potiče i obvezuje na njegovo čuvanje, njegovanje, promociju, popularizaciju, kao i prenošenje znanja i vještine njegove izrade. U tu svrhu, KUD je objavio i priručnik „Umijeće izrade pukan’ce“ kojem je autorica njihova članica Veronika Filipec. U suradnji s Kulturno-povijesnim centrom Sisačko-moslavačke županije, priručnik su 25. travnja prošle godine promovirali u Obrtničkoj školi u Sisku gdje su upriličili i kratki program s pjesmama i kolima. Promociju priručnika, 20. rujna prošle godine imali su i u Etnografskom muzeju u Zagrebu, a prilika za njegovo predstavljanje bile su i manifestacije na kojima su sudjelovali, poput „Lovrenčeva u Petrinji“ i „Petrinjske kestenijade“. Osim „pukan’ce“, na ovim su manifestacijama predstavili i uporabne ukrase napravljene po uzoru na „perljine“, tradicionalne ženske ukrase načinjene od sitnih perlica.

Članovi „Čuntćanke“ nastavili su i tradiciju održavanja „Antunovskih susreta“ koje organiziraju prigodom blagdana sv. Antuna Padovanskog, nebeskog zaštitnika župe Čuntić (koja osim Hrvatskog Čuntića obuhvaća još niz okolnih sela). Kako je crkva u Čuntiću, koja je stradala u potresu, lani još bila u procesu obnove, prošlogodišnje „Antunovske susrete“ organizirali su 10. lipnja u prostoru „Ekološkog centra „Vrata Zrinske gore“ u Prnjavoru Čuntićkom.

„Na Antunovskim susretima prošle smo godine ugostili kulturno-umjetničke udruge „Viduševac“ i „Graberje“. Tom prilikom nam je i profesor Vido Bagur video projekcijom prikazao kratke uratke o povijesti korištenja bubnja, kao i o izradi našeg pravog bubnja koji je izradio naš Antun Lovreković. Isto tako, prikazao nam je snimku uvježbavanja pjevanja naših starih izvornih pjesama s grupom Harmonia Disonance pod vodstvom doktora folkloristike Joška Ćalete, a ista grupa nam je otpjevala i nekoliko starih izvornih pjesama“, podsjetila je u izvješću tajnica Jandrić.

Prošle godine, KUD „Čuntićanka“ obilježio je i svoju 20. obljetnicu. Tim povodom izdana je i brošura „Dvadeset godina KUD-a „Čuntićanka“ koja na 24 stranice donosi presjek dva desetljeća postojanja i rada ovog kulturno-umjetničkog društva.

Članovi „Čuntićanke“ svake godine obilježavaju i Dane sjećanja na 13. i 14. srpnja 1991. Učinili su to i prošle godine paljenjem svijeća na mjesnim spomen obilježjima te sudjelovanjem na misi za sve žrtve njihove župe. Tajnica Jandrić izvijestila je i kako su 19. prosinca prošle godine sudjelovali na posveti obnovljene crkve sv. Antuna Padovanskog u Hrvatskom Čuntiću. Tom prilikom imali su susret i s ministricom kulture i medija Ninom Obuljen Koržinek koju su ukratko upoznali s radom svog KUD-a te joj uručili priručnik „Umijeće izrade pukan’ce“ i brošuru izdanu povodom 20. obljetnice „Čuntićanke“, kao i primjerak „perljina“ za uspomenu.

Izvješće o radu u prošloj godini, kao i financijsko izvješće koje je podnijela blagajnica Veronika Filipec te pozitivno mišljenje Nadzornog odbora o kojem je izvijestila Jagoda Herceg, članica tog Odbora, članovi Skupštine „Čuntićanke“ jednoglasno su usvojili.

Jednoglasno su usvojeni i Plan rada i Financijski plan za 2024. godinu. Osim gostovanja na različitim susretima i smotrama na koje budu pozvani, planiraju i ove godine organizirati Antunovske susrete, 19. po redu. Kao i dosad, sudjelovat će i u obilježavanju  Dana sjećanja na 13. i 14. srpnja ’91. Tradicionalno, odazvat će se i na manifestaciju „Lovrenčevo u Petrinji“, a planiraju se prijaviti i na Županijsku smotru u Martinskoj Vesi. Nastavljaju i s promocijom izrade pukan’ce. Radionice o njezinoj izradi planiraju organizirati barem u tri grada. Jedan od novih projekata kojem će se ove godine posvetiti je izdavanje priručnika za izradu narodne nošnje župe Čuntić.

„Zahvaljujući našoj Veroniki Filipec koja je sve to vrijedno napravila na vrijeme, s novoizrađenom ženskom nošnjom planiramo se prijaviti na Smotru rekonstruiranih narodnih nošnji koja će biti održana u Trnjanima. U planu je i izdavanje priručnika za izradu naše narodne nošnje koji bi trebao biti objavljen do kraja godine. Autorica priručnika je naša članica Veronika Filipec. Nakladnici su Ministarstvo kulture i Hrvatski sabor kulture“, najavila je tajnica Jandrić.

Predsjednica „Ćuntićanke“, Katica Radošević, dodala je kako je važno takve stvari sačuvati za budućnost: „To je veliki projekt. U njemu će do u detalje biti opisana izrada naše narodne nošnje i muške i ženske. Znači, to ostaje za sve vijeke. Danas-sutra, možda za 300 ili 400 godina, netko će moći uzeti taj priručnik i moći će napraviti tu narodnu nošnju. To je ipak velika stvar. Isto kao što je bilo i s pukan’com. Mislim da su ti projekti vrlo važni i ponosni smo što imamo Veru koja nam to može napraviti.“

Plan rada KUD-a Čuntićanka i financijski plan za 2024. godinu također su na Skupštini jednoglasno prihvaćeni. Na kraju, predsjednica Katica Radošević je poručila kako će, usprkos činjenici da je članova KUD-a sve manje i da su sve stariji, zdušno nastaviti čuvati i promovirati baštinu svog kraja.

„Željela bih zahvaliti svim članovima našeg Društva na zalaganju, trudu i podršci u svemu što smo prošle godine odradili. Bila je to godina proslave 20. obljetnice postojanja. Za sve nas je to bila velika stvar, s obzirom na to u kojem kraju živimo. U kraju u kojem nas je sve manje. Znamo da je situacija u cijeloj Hrvatskoj ista, ali ovdje je to drastično. Nema nas. Zato moramo biti sretni što smo i u ovakvoj situaciji uopće ustrajali i opstali 20 godina. Moram priznati da je sve teže, da i mi starimo. Godine čine svoje sa zdravljem, a naša djeca nisu tu da nastave gdje mi stanemo. Sretna i zahvalna sam što je grupa Harmonia Disonance pod vodstvom doktora Joška Ćalete sve naše stare pjesme otpjevala i snimila i da će kao takve biti sačuvane za neke buduće generacije. Nešto ćemo i mi uz njih snimiti, pa će i to ostati. Ako se već neće prenijeti ovako usmenim putem, neka bar tako ostane, pa će možda nekad nekoga zanimati, možda će imati želju da opet nastavi s tim. Bez obzira na sve, mi ćemo u svojim mogućnostima nastojati ustrajati i dalje činiti sve da svoju baštinu promoviramo na najbolji način i zahvalni smo svima koji nas podržavaju financijski i na bilo koji drugi način“, zaključila je Radošević.

Puno ustrajnosti i uspjeha u radu, članovima „Čuntićanke“ poželjeli su i gosti njihove Skupštine. Milan Herceg, predsjednik FA „Petrinjčica“, pohvalio je rad „Čuntićanke“ te podsjetio kako angažman njezinih  članova u njegovanju folklora traje zapravo puno duže od dva desetljeća.

„Velika mi je čast i zadovoljstvo, zato što sam tu i domaći u biti, sjediti ovdje večeras s vama, pogotovo kad čujemo rezultate vašeg rada u prošloj godini. Bez obzira koliko vas je, s kojim financijskim poteškoćama se susrećete, u kojim uvjetima, u kojem prostoru radite, vi ste i s pukan’com i s brošurom za 20 godina i drugim učinjenim poslom napravili rezultate s kakvima se malo koja udruga može pohvaliti. Nadam se da mi nećete zamjeriti, ali ja bih podsjetio na ’82. godinu i usudio bih se reći da ste vi nekako pravni sljednici prijeratnog folklornog društva, bez obzira bilo to prnjavorsko ili čuntićko, ali je folklorno društvo naše župe. Tako da nije to samo vaših 20 godina, to je puno više godina rada i truda, promocije naše nošnje. Rijetko je u Hrvatskoj vidjeti tako lijepu, tako čistu, tako bijelu, a prekrasnu nošnju. A to što nema mladih – polako, doći će i oni. Želim vam puno uspjeha“, poručio je Herceg iskoristivši priliku da članove „Čuntićanke“ pozove i na gradsku smotru folklora koja će biti održana početkom lipnja.

Čestitao im je i Božidar Marjanović, predsjednik DVD-a Prnjavor Čuntićki: „Skoro 80 posto tu nazočnih su i članovi našeg DVD-a. Slušajući što ste sve odradili, ja vam se divim da ste to sve uspjeli. Kad gledate onako kroz godinu, misliš, nije to puno, ali kad se počne nabrajati, puno je. Puno radite i vidim da ste složni. Jednu opasku sam baš maloprije rekao, a to je da nitko od nas ovdje nema ispod 50 godina. To je veliki problem, nedostaje nam mladosti i zato se divim što se uspijevate održati. Budite i dalje takvi, a ovi planovi koje ste sada predvidjeli, volio bih da vam se obistine koliko god je moguće. Ako nekada bude trebalo neke pomoći od nas, u našim mogućnostima mi smo uvijek tu na raspolaganju“, poručio je Marjanović.

U ime Grada Petrinje, članove „Čuntićanke“ pozdravio je zamjenik gradonačelnice Ivan Prskalo. Ispričao je kako se u čuntićkom kraju uvijek osjeća kao doma, među ostalim i zato što ga podsjeća na mjesto njegova djetinjstva koje također kao svog nebeskog zaštitnika štuje Svetog Antu.

„Sveti Anto preko vas djeluje na način da čuva onu vrijednost, ne materijalnu vrijednost, ne neki zlatnik, dukat, novac, nego našu povijest, našu kulturu, jer kad bi to izgubili, izgubili bi sve. Dakle vi ste vrijedni čuvari upravo te naše povijesti, naše tradicije. Prošle godine kad sam bio ovdje rekao sam – narod koji ne drži do svoje povijesti, nema nikakvo pravo ni na svoju budućnost. I iskreno vjerujem da će mladi naraštaji to nastaviti, da neće ostati samo onaj tonski zapis koji su vrijedni ljudi s Muzičke akademije napravili i snimili našu tradiciju, nego da će ta tradicija biti sačuvana kroz najvrednije što se pokazalo dosad, a to je vaš živi duh, vaš živi rad i vaše vrijednosti. Ono što se snimi, na kraju ostaje, ali to bude kao neka daleka prošlost, kao da gledate stare filmove koji se više nikad neće ponoviti. Ovo što vi nosite u svojim srcima, treba se ponavljati stalno kao eho hrvatskog duha, hrvatske opstojnosti. Vi ste ti koji to čuvate i koji ćete sačuvati to u svom srcu, a nadam se da će i mladi to od vas naučiti. Kao što vi radite koliko god možete, tako i Grad Petrinja koliko god bude u mogućnosti, sigurno vas neće zaboraviti i okrenuti vam leđa“, zaključio je Prskalo.

Nakon radnog dijela Skupštine, članovi „Čuntićanke“ i njihovi gosti nastavili su druženje uz zakusku koju su pripremile vrijedne članice ovog KUD-a.

Fotografije: 2., 3. i 4. u tekstu – iz Arhive Portala 53

Slađana Marković

Slađana Marković

Dugogodišnja novinarka i radijska voditeljica s bogatim iskustvom u ovom poslu, što potvrđuju i brojne nagrade struke. Osim što je u novoj redakciji zadužena za novinarski dio posla, uskoro će slušatelji Petrinjskog radija moći uživati i u njezinom glasu u našem radijskom eteru.

NAJNOVIJE VIJESTI

X