Izbornik
banski-n

U organizaciji Pčelarske udruge „Petrinja“ održana manifestacija „Popularizacija Banskog meda“

PETRINJA – U organizaciji Pčelarske udruge „Petrinja“ održana je manifestacija „Popularizacija Banskog meda“.

Više o svemu kazao je tajnik Udruge Srećko Panežić: „Popularizacija Banskog meda odvija se već treću godinu za redom, i sama riječ govori, u svrhu popularizacije. Ideja brendiranja Banskog meda javila se još 2017./18. godine, a to je prepoznala i Sisačko-moslavačka županija s kojom smo sklopili Ugovor o partnerstvu za ishođenje oznake zaštite izvornosti Banskog kestenovog meda. Ovo ne radimo samo u svrhu brendiranja meda, već želimo i našim građanima i potrošačima približiti Banski med i upoznati ih kvalitetom meda proizvedenog na ovom našem području. Taj med je sav izuzetno kvalitetan jer potiče s ekološki nezagađenog područja, a proizvodnja meda na ovom području prisutna je više stoljeća. Stručnost naših pčelara i višegeneracijsko iskustvo jamče kvalitetu i pouzdanost tih naših mednih proizvoda. Posebno volimo istaknuti, od tih naših medova, Banski kestenov med, koji je stvarno posebnost ovog našeg područja i za koji smo ustvari i zatražili oznaku zaštite izvornosti, jer kestenov med proizveden na ovom području je zbilja specifičan. Kestenov med se proizvodi i u  drugim područjima Republike Hrvatske, ali na ovom području gdje su najveće naseobine šuma kestena u Hrvatskoj, a i među najvećima u Europi, proizvodi se zaista najkvalitetniji med koji je svojim intenzitetom okusa i udjelom peludnih zrnaca zbilja poseban i specifičan u odnosu na druge medove. Sam postupak brendiranja, odnosno zaštite izvornosti, malo se odužio, traje već više godina iz razloga jer su kriteriji u međuvremenu znatno postroženi i umjesto, kao do sada, dokaza samo neupitne kvalitete meda, sada treba imati i prepoznatljivost proizvoda na tržištu, povijesni dio, zemljopisno podrijetlo, ali i dokazati po čemu je taj vaš proizvod superioran u odnosu na ostale slične proizvode iste kvalitete.“

Potporu njihovim aktivnostima daje i Grad Petrinja što je potvrdila i gradonačelnica Magdalena Komes: „Znamo da je u tijeku brendiranje Banskog kestenovog meda, budući je ovo naše petrinjsko područje, područje Banovine, jedno od najbogatijih kestenovom šumom u Europi, ali i šire i da je taj med koji naši pčelari proizvedu jedan od najkvalitetnijih, jer uspoređuju ih i s novozelandskim i naravno da je nekakav logičan slijed bio da se upravo takav med brendira kako bi se što bolje plasirao na tržište, kako bi dobio oznaku izvorne hrvatske, odnosno banovinske kvalitete. Još uvijek čekamo završetak tog brendiranja, a to ne ovisi o nama niti o pčelarima, već i fakultetu koji provodi taj postupak, ali svakako da bi trebao ove ili slijedeće godine biti završen i sigurno će pomoći pčelarima u plasiranju meda na tržište. Kestenov med je jedan od najzdravijih vrsta i mi smo, kao Grad Petrinja, ali i Sisačko-moslavačka županija, poduprli taj postupak i kao Grad smo u finaliziranju programa poticanja gospodarstva i poljoprivrede, te apeliram na javno savjetovanje, a u svrhu nekakvih izmjena, potreba u samom tom postupku prodaje, odnosno da nam ukažu na nekakve promjene kako bismo mogli kao Grad pomoći financijskim sredstvima i brendiranju, ali općenito i proizvodnji Banskog kestenovog meda.“

Na manifestaciji je bila i Anita Sinjeri-Ibrišević, pročelnica Upravnog odjela za poljoprivredu, ruralni razvoj, zaštitu okoliša i prirode: „Napokon smo se približili kraju tog postupka, projekta Agronomskog fakulteta, Pčelarske udruge „Petrinja“ i Sisačko-moslavačke županije, u postupku ishođenja izvornosti i zaštite Banskog kestenovog meda. Nadamo se da bi kroz nekoliko mjeseci ovo bilo gotovo, vidimo da to traje već četvrtu godinu, što znači da se provode sufisticirani, bilo komplicirani, postupci kojima naš med zadovoljava sve kriterije, pa se možemo pohvaliti medom izuzetno visoke kvalitete koji je u rangu najboljih svjetskih medova. Ima jako visoku razinu polifenola antioksidansa, što ga svrstava i u ljekovita sredstva. Inače ovo naše područje je, kao što i svi dobro znamo, Bogom dano za pčelarenje i nama je drago i ponosni smo da smo županija s najvećim brojem košnica i pčelara, da smo i županija koja u svoje goste prima i pčelare iz drugih krajeva, što znači da se populariziramo i da smo prepoznati u svijetu i da smo županija koja ima najbolji svjetski ekološki med. To su sve elementi koji nam daju vjetar u leđa i koji kažu da trebamo ići dalje punim plućima i ne posustajati. Našim pčelarima želim da im slijedeća godina bude medna, da nema bolesti, da paše budu dobre, a Sisačko-moslavačka županija će i dalje biti uz njih. Sada je otvoren Javni poziv za poticanje poljoprivrede u okviru kojega imamo i mjeru za unapređenje pčelinjeg fonda, čime želimo reći da smo protiv bilo kakvih patvorina na tržištu i da želimo pomoći i kupcima da prepoznaju ono što je dobro, zdravo i izvorno.“

  • foto00001
  • foto00002
  • foto00003
  • foto00004
  • foto00005
  • foto00006
  • foto00007
  • foto00008
  • foto00009
  • foto00010
  • foto00011
  • foto00012
  • foto00013
Ivica Mioković

Ivica Mioković

Urednik, novinar i radijski voditelj na Petrinjskom radiju i Portalu 53. Novinarstvom se bavi više od 30 godina, a bogatu novinarsku karijeru ispunio je brojnim člancima i emisijama. Danas, osim novinarskog posla i izvještavanja sa brojnih terena, je glavni urednik sportske redakcije Petrinjskog radija i Portala 53, te vodi i uređuje sportsku emisiju Treće poluvrijeme.

NAJNOVIJE VIJESTI

X