Izbornik
markobadrictrenica260920231

(VIDEO) Osim obnovljene zgrade Učiteljskog fakulteta, u planu i gradnja Studentskog doma

PETRINJA – Među brojnim objektima koji su oštećeni u potresu je i zgrada Učiteljskog fakulteta u Petrinji. Najbrojnija je to institucija u odgoju i obrazovanju u našem gradu koja broji više od 500 studenata koji svakodnevno studiraju u Petrinji. Marko Badrić, prodekan za poslovanje, studij i studente izvan sjedišta Učiteljskog fakultetu, gostujući u Trenici Petrinjskog radija, kazao je kako su odmah nakon potresa krenuli u izradu elaborata postojećeg stanja kako bi se utvrdile nastale štete, nakon čega se pristupilo izradi projekta cjelovite obnove.

„Krajem 2022.godine uspjeli smo administrativno riješiti svu papirologiju, raspisali smo javni poziv. Iznos kojeg je Ministarstvo dodijelilo bilo je 29 milijuna kuna, a 37 milijuna kuna je bila procjena prema elaboratu. Nakon toga, raspisali smo dva javna poziva, prvi je bio poništen zbog administrativne pogreške ponuđača i nakon toga u trećem mjesecu na drugom javnom pozivu dobili smo izvođača radova. 9.ožujka potpisali smo ugovor i nakon toga krenula je cjelovita obnova Učiteljskog fakulteta“.

Vrijednost projekta na ovoj zgradi od 2500 kvadrata je 4,4 milijuna eura, a obzirom će biti potrebna i sanacija krovišta, vrijednost cjelokupnog projekta će porasti. Tijekom ljeta ove godine javili su se na javni poziv za uništenu opremu i materijalna sredstva te su uspjeli povući sredstva u visini od gotovo 480 tisuća eura. Iako je planirani rok dovršetka obnove Učiteljskog fakulteta kraj ožujka 2024.godine, zbog dodatnih potrebnih radova, rok će biti prolongiran.

„Studenti, zaposlenici, svi smo bili u bezizlaznom položaju, ali željeli smo funkcionirati, željeli smo pokrenuti studentski život u gradu. Bez obzira što je na sreću u tom trenutku bila korona i on-line nastava mi smo već započinjali i neke druge aktivnosti. Pa smo čak u proljeće 2021.godine krenuli s metodičkim vježbama u Osnovnoj školi Dragutina Tadijanovića i Dječjem vrtiću i započeli smo taj studentski život. 2021.i 2022.godina organizacija nastave je bila u Osnovnoj školi Mladost Lekenik. Mislim da je to bio potez koji je sačuvao Petrinju kao fakultet“, dodaje Badrić.

Zahvaljujući Sisačko-moslavačkoj županiji, preuređen je tavanski prostor Osnovne škole Dragutina Tadijanovića gdje i danas studenti imaju nastavu. Od 2007.godine naš Učiteljski fakultet u Petrinji nudi učiteljski studij koji traje pet godina te rani predškolski odgoj i obrazovanje koji traje tri godine.

„Mi sada u ovoj akademskoj godini nakon završenih upisa imamo 28 učitelja upisanih, 34 odgojitelja i 51 izvanredni student što je na razini prošlogodišnjeg upisa. To je ono što mene jako zadovoljava jer sam se jako bojao ovogodišnjeg upisa. Imamo u nekom trenutku veliki broj prijava i nakon ljetnog roka jednostavno kao da nestanu ti studenti koji su se prijavili za Petrinju. Radili smo analizu i išli smo zvati ljude, zašto su odustali. Nije Petrinja još uvijek grad za život studenata“, rekao je Badrić te dodaje kako ipak danas imamo više studenata nego prije potresa.

Prije tri godine na Učiteljskom fakultetu u Petrinji bilo je 11 posto studenata s područja naše županije, lani 33 posto, dok ove godine imaju 28 posto studenata s područja županije. Badrić vjeruje kako je tome pridonijela i jednokratna potpora od 663 eura koje daje Sisačko-moslavačka županija. Smatra kako će gradnjom Studentskog doma u Petrinji biti konkurentniji na tržištu fakulteta.

„Zajmom Svjetske banke, Sisačko-moslavačka županija je uspjela biti kao nositelj tog programa. Prvi dogovori su već odrađeni, odnosno prvi koraci. Napravljen je neki hodogram aktivnosti. Mi imamo građevinsku dozvolu, koja je još 2019.godine izdana. Ona se mora konzumirati do četvrtog mjeseca 2024.godine, do tada ćemo vjerojatno imati izvođača radova, izvedbeni projekt i troškovnik radova bi trebali biti gotovi do prosinca ove godine. Nadam se da će nakon toga ići i proces raspisivanja javne nabave za izvođača radova. Taj Studentski dom je zamišljen kao objekt od 1900 kvadrata, na tri etaže plus prizemlje. U prizemlju je planiran studentski restoran, kuhinja, studentski klub pa i teretana, fitnes centar. Onda na katovima bi bile sobe, jednokrevetne, dvokrevetne i trokrevetne. Ukupno je planirano 70-tak kreveta što je za Petrinju zadovoljavajuće i mislim da će biti ispunjeno do posljednjeg mjesta“, otkrio je Badrić te dodaje kako će Studentski dom biti smješten uz Osnovnu školu Dragutina Tadijanovića.

Za učiteljsku struku smatra kako je malo slabije zastupljena u studijskim programima jer je došlo do zasićenja tržišta, a reformom obrazovanja vjeruje kako će se ponovno pojaviti potreba za tom strukom. Istovremeno, smatra kako je zanimanje odgojitelja traženo zanimanje danas jer nedostaje te struke, a obzirom na najave gradnje dodatnih vrtića u cijeloj Hrvatskoj, potreba postoji. Na samom kraju Badrić je suradnju sa Sisačko-moslavačkom županijom i Gradom Petrinja ocijenio odličnom.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X