kestenitekst

Za gospodarstvo, poljoprivredu i ruralni razvoj Grad će izdvojiti 3,1 milijun kuna, kreće postupak priznavanja sorte Petrinjski kesten

PETRINJA – Na prošloj sjednici petrinjskog Gradskog vijeća, vijećnici su između ostaloga raspravljali o prijedlogu Programa poticanja gospodarstva, poljoprivrede i ruralnog razvoja na području Grada Petrinje za 2021.godinu. Ante Marić, pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu i imovinu je kazao kako za ovaj program planiraju izdvojiti iduće godine nešto više sredstava nego do sada, ukupno 3,1 milijun kuna.

„On se nastavlja na prošlogodišnji program, odnosno na program koji smo primjenjivali tijekom više posljednjih godina. Također imamo dvije nove stavke, to su priznavanje sorte Petrinjskog marona 150 tisuća kuna te revitalizacija napuštenih poljoprivrednih površina 300 tisuća kuna. Radi se o dvije nove aktivnosti, prva je nešto slično postupku priznavanja pasmine svinja banijska šara koju smo proveli u proteklih nekoliko godina, ukazala se potreba da naše petrinjsko područje, koje je inače poznato i po kestenu, dakle da provedemo jedan postupak priznavanja sorte kako bi jedna sorta na našem području nosila i petrinjsko ime“, kazao je uvodno Marić.

Govoreći o revitalizaciji napuštenih poljoprivrednih površina, Marić je kazao : „Osim toga revitalizacija napuštenih poljoprivrednih površina, primijetili smo da na području Petrinje, a i šire ima jako puno zapuštenih poljoprivrednih površina koje, ako bi se stavile u funkciju treba na njima napraviti dodatna ulaganja, što OPG-ima čini jedan dodatni nepremostivi trošak, jer se radi o poljoprivrednim površinama koje su dugo godina bile zapuštene, one nisu praktično poljoprivredne, nego su postale više šumske, površine obrasle kojekakvom šikarom“, rekao je Marić.

Dok je pohvalio program revitalizacije napuštenih poljoprivrednih površina, vijećnik Željko Tonković je za program priznavanja sorte Petrinjskog marona istaknuo kako se ovdje očito radi o direktnom pogodovanju u nekoj budućnosti. „Sad povucimo paralelu s priznavanjem sorte Petrinjskog marona, koja samim time što bude priznata, postaje izvorna sorta. Za izvorne sorte i pasmine ne vrijede europska mjerila poticanja, nego za njih može država, lokalna i regionalna samouprava može dati veći iznos poticaja. Automatski oni koji inače uzgajaju kesten, koji je pretežno petrinjski maron, a nije priznat, postaje dohodovniji u tom dijelu potpora koje će dolaziti svake godine po jedinici površine iz državnog i europskog proračuna, ali to ostaje u nacionalnim okvirima“, pojasnio je Marić.

Vijećnica Svjetlana Lazić je predložila da se, po pitanju revitalizacije napuštenih poljoprivrednih površina, u natječaj navede određen vremenski rok koliko će dugo godina, konkretno pet, nakon krčenja ta površina biti korištena isključivo za potrebe poljoprivrede, odnosno poljoprivredne proizvodnje. Vijećnik Mihael Jurić je istaknuo kako resorno ministarstvo ima istu mjeru na koju se poljoprivrednici mogu javiti, a vezan je za revitalizaciju napuštenih poljoprivrednih površina. Također je istaknuo kako je Pčelarska udruga Petrinja daleko odmakla u brendiranju kestenovog banskog meda, a riječ je o projektu vrijednom 140 tisuća kuna, stoga je apelirao da se od 300 tisuća kuna namijenjenih za revitalizaciju, 50 tisuća kuna da Pčelarskoj udruzi za brendiranje tog meda. Petrinjski gradonačelnik Darinko Dumbović je istaknuo kako u tom projektu Grada Petrinje niti Centra za šljivu i kesten nema ni u tragovima. „To se vidi da nas niste željeli uključiti u taj projekt“, rekao je Dumbović. Jurić je istaknuo kako će Udruga projekt brendiranja dovršiti sa ili bez Grada Petrinje, a njegov prijedlog je bio samo poziv na suradnju. Predsjednik Nenad Radošević je predložio da se umjesto naziva priznavanje sorte Petrinjski maron, koristi naziv Petrinjski kesten. Petrinjski gradonačelnik Darinko Dumbović je pak istaknuo kako se on zalaže za naziv Petrinjski maron. Vijećnik Pejo Trgovčević je istaknuo kako je maron talijanski izraz te ističe kako svakako trebamo koristiti naziv kesten. Amandman je prihvaćen jednoglasno.

Grad Petrinja će tako u 2021.godini poticati gospodarstvo, poljoprivredu i ruralni razvoj kroz sljedeće aktivnosti : sufinanciranje kamata poduzetnicima, poticanje izvornih i tradicijskih proizvoda, kapitalna ulaganja, donacije poljoprivrednih udrugama i udrugama za ruralni razvoj, sufinanciranje osiguranja poljoprivredne proizvodnje, pomoć u kriznim situacijama, sufinanciranje lokalne akcijske grupe, sufinanciranje očuvanja Banijske šare svinje, poticati ekološku poljoprivredu, sufinancirati edukaciju poljoprivrednika, tu je i priznavanje sorte Petrinjski maron, revitalizacija zapuštenih poljoprivrednih površina te sufinanciranje projekata ruralnog razvoja. Za sufinanciranje kamata poduzetnicima osigurano je 400 tisuća kuna, za poticanje izvornih i tradicijskih proizvoda osigurano je 100 tisuća kuna, za kapitalna ulaganja milijun kuna, za donacije udrugama 60 tisuća kuna, za sufinanciranje osiguranja poljoprivredne proizvodnje 30 tisuća kuna, za pomoć u kriznim situacijama 400 tisuća kuna, za sufinanciranje lokalne akcijske grupe 150 tisuća kuna, za sufinanciranje očuvanja Banijske šare svinje 130 tisuća kuna, za poticanje ekološke poljoprivrede osigurano je 50 tisuća kuna, za sufinanciranje edukacije poljoprivrednika 30 tisuća kuna, za priznavanje sorte Petrinjski kesten osigurano je 150 tisuća kuna, za revitalizaciju zapuštenih poljoprivrednih površina osigurano je 300 tisuća kuna, a za sufinanciranje projekata ruralnog razvoja 500 tisuća kuna.

Grad Petrinja će sufinancirati kamate na poduzetničke kredite. Ova aktivnost provodit će se u suradnji s poslovnim bankama i Sisačko-moslavačkom županijom, a odnosit će se na kredite koji podrazumijevaju investicije na području Grada Petrinje, a odnose se na kredite iz područja malog i srednjeg poduzetništva, poljoprivrede i ruralnog razvoja. Grad Petrinja će sufinancirati kamate u iznosu od 5 posto.

Grad Petrinja će posebno poticati malo i srednje poduzetništvo, poljoprivredu i ruralni razvoj u obliku dodjele potpore za kapitalne projekte na području Grada Petrinje, a koji su vezani uz proizvodnju i preradu. Ovaj gradski poticaj dodjeljivat će se temeljem javnog natječaja za investicije minimalne vrijednosti 100 tisuća kuna, a maksimalni iznos poticaja po jednom korisniku može biti do 50 posto ukupne investicije. Grad će također sufinancirati poljoprivrednim gospodarstvima do 25 posto iznosa police osiguranja. Nastavlja se i sufinanciranje uzgoja i promocije Banijske šara svinje kao jedine izvorne pasmine životinja na svom području. Grad Petrinja će sufinancirati uzgoj Banijske šara svinje sa 1500 kuna po matičnom grlu godišnje te nastup na sajmovima u svrhu promocije Banijske šare svinje. Za edukaciju poljoprivrednika Grad će sufinancirati iznos do maksimalno 2500 kuna po polazniku edukacije godišnje. Grad Petrinja će također sufinancirati projekte ruralnog razvoja koji doprinose razvoju poljoprivrede i ukupnog ruralnog prostora. Sufinancirat će se posebno projekti koji se odnose na certificiranje, stvaranje robnih marki, sufinancirat će se troškovi provedbe europskih projekata do 50 tisuća kuna po korisniku te druge projekte za koje Povjerenstvo da pozitivnu ocjenu.

U konačnici, navedeni Program poticanja gospodarstva, poljoprivrede i ruralnog razvoja za 2021.godinu usvojen je s 13 glasova za i pet suzdržanih.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X