kobasjadanaslov

Dražen Božurić pobjednik 16. Petrinjske kobasijade

PETRINJA – Uz proglašenje pobjednika i dodjelu nagrada, u Centru novog života u Petrinji ove je subote održan završni program 16. Petrinjske kobasijade. Ova manifestacija natjecateljskog karaktera tradicionalno se održava pod pokroviteljstvom Grada Petrinje koji za osvojena prva tri mjesta, sudionicima osigurava i novčane nagrade.

Za „Kobasijadu“ ove je godine pristiglo 17 prijava. Ocjenjivanje uzoraka održano je 9. travnja u Ekološkom centru Vrata Zrinske gore u Prnjavoru Čuntićkom. Stručno povjerenstvo koje je uzorke ocjenjivalo činili su doc.dr.sc. Vladimir Margeta s Fakulteta agrobiotehničkih znanosti u Osijeku, prof.dr.sc. Nada Vahčić s Prehrambeno – biotehnološkog fakulteta u Zagrebu, Goran Jandrić, voditelj Odjela razvoja u „Gavriloviću“ i Adolf Cvanciger, vlasnik tvrtke „Promes Cvanciger“. Kao i prethodnih godina, ocjenjivanje se provodilo na temelju Pravilnika za ocjenjivanje kobasica. Temeljni kriteriji bili su: vanjski izgled, izgled prereza, miris, konzistencija, okus i aroma. (Članovi Povjerenstva ne znaju čije uzorke ocjenjuju – pred njih uzorci stižu označeni rednim brojem).

Stručno povjerenstvo ove je godine treće mjesto i novčanu nagradu od 300 eura dodijelilo kobasici koju je napravio Zoran Slijepčević.

Drugo mjesto i nagrada od 400 eura pripali su Matei Tonković.

Između pristiglih uzoraka, ove godine najbolje je ocijenjena kobasica koju je napravio Dražen Božurić. Njemu su pripali prvo mjesto i novčana nagrada u iznosu od 600 eura. U ime tate Dražena, nagradu su preuzeli njegov sin Gabriel i kći Valentina Božurić.

„Tata radi kobase isključivo za obiteljske potrebe. Iz godine u godinu, otkako smo se rodili, otkako pamtimo, svake godine radi kobasice i ostale mesne proizvode. Ne uzgajamo vlastite svinje, kupujemo meso od uzgajivača. Do sada se nije nikad natjecao. Ovo je prva godina da je sudjelovao na Kobasijadi. Posebnog recepta, posebne neke tajne nema. Važni su volja i želja“, rekao je Gabriel.

Otkrio je i pomaže li ocu pri izradi kobasica te hoće li jednog dana i sam nastaviti njegovim stopama: „Da naravno, pomažemo svi, mama, sestra i ja. Što god treba pomognemo tati i tako svake godine. Nastavit ćemo tim stopama zato što mi volimo te mesne proizvode“, kaže Gabriel.

Ovogodišnju Petrinjsku kobasijadu otvorila je gradonačelnica Magdalena Komes koja je sudjelovala i u uručivanju nagrada dobitnicima.

„Drago mi je da se tradicija nastavlja, da nije prekinuta i da su se i ove godine naši Petrinjci odazvali na Kobasijadu, 16. po redu. Zahvaljujem svim sudionicima što su ponudili svoje kobasice na ocjenjivanje. Ove godine imali smo 17 uzoraka. Nadamo se nekako iz godine u godinu da će taj broj biti i veći, ali dobro, zadovoljni smo što su vrsni stručnjaci izrazili svoje zadovoljstvo kvalitetom naših kobasica. Poznat smo kobasičarski kraj s dugom tradicijom proizvodnje kobasica i Prvom hrvatskom tvornicom salame i suhomesnatih proizvoda. Želimo održati tu tradiciju. Ponovit ću što sam i prošle godine rekla, premalo je ponude u odnosu na potražnju ovog vrhunskog proizvoda, ne samo na području grada Petrinje, nego i u cijeloj Hrvatskoj. Smatram da trebamo ponuditi svoje znanje koje imamo u proizvodnji kobasica i napraviti jedan vrhunski brend kobasice od banijske šare ili neke druge sorte i napraviti pravu domaću banijsku kobasicu. Namjera je moja i mojih suradnika da zapravo ujedinimo sve proizvođače kobasica, da omasovimo proizvodnju i da napravimo jedan sjajan brend s ovog područja – banijsku kobasicu koja će biti certificirana, brendirana i koju ćemo onda plasirati na tržište i zadovoljiti barem dio potražnje, odnosno dio potreba na tržištu“, rekla je Komes.

Napomenula je kako uz državne i županijske poticaje i Grad Petrinja svake godine raspisuje pozive kojima potiče gospodarstvo, odnosno poljoprivredu kao granu gospodarstva: „Stalo nam je da zadržimo naše stanovnike u ruralnom dijelu. Između ostalog, potičemo i dalje uzgoj banijske šare, naše domaće, izvorne pasmine svinje. Suradnja sa stručnjacima s fakulteta je dobra, a zahvaljujući poticajima koje ćemo, sukladno mogućnostima u proračunu, svake godine povećavati, vjerujemo kako će se na taj način povećati i broj grla stoke. Uz potporu Ministarstva, nadamo se da će se ta proizvodnja omasoviti i da ćemo imati jedan uspješan brend banijske kobasice, kao što ćemo uskoro imati i brendiran banski kestenov med“, kazala je Komes.

Zajedno s petrinjskom gradonačelnicom, nagrade je dobitnicima uručio Tugomir Majdak, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede.

„Ministarstvo poljoprivrede dužno je dati podršku kraju koji ima najdužu tradiciju u proizvodnji kobasica i suhomesnatih proizvoda. To je upravo petrinjski kraj. Znamo da je „Gavrilović“ najstarija tvornica na ovom području i raduje nas činjenica što se Kobasijada kontinuirano održava ovdje. Lokalni proizvođači s kojima smo imali predavanje uoči same dodjele nagrada, izrazili su želju za nastavkom zaštite mesa banijske šare, odnosno banijske kobasice. Dakle, ova dva brenda, po uzoru na sve ono što Europska unija zaštićuje na razini lokalnih proizvoda, a mi smo već zaštitili na razini mesa turopoljske svinje, odnosno mesa crne slavonske svinje. Taj kontinuitet možemo i ovdje realizirati, kako bi ovaj kraj, ova županija, imala jedan brend u količinama i u kvaliteti koju može ponuditi i zadovoljiti, ne samo potrebe lokalnih tržnica i objekata trgovina, već i daleko šire. Znači, možemo kroz ovaj brend širiti i turističku ponudu. Nužno je surađivati s Ministarstvom poljoprivrede, s lokalnom i županijskom razinom, a prvi korak prema tome, prema zaštiti, bit će formiranje udruge uzgajivača i proizvođača, onih koji imaju volju i želju zaštititi zajedno s Ministarstvom i Županijom ovaj kvalitetan proizvod. Na razini Europske unije Hrvatska je zaštitila 48 proizvoda. Iako smo najmlađa zemlja članica, već smo na visokom sedmom mjestu po zaštiti. Ispred nas je Njemačka s 90 i nešto zaštićenih proizvoda, ali ako nastavimo ovim tempom, za nekoliko godina možemo im se približiti“, rekao je Majdak.

U sklopu Petrinjske kobasijade, Ministarstvo poljoprivrede organiziralo je edukaciju na temu „Zaštita banijske kobasice“. Predavanje je održala Sanja Kolarić Kravar, načelnica Sektora za kvalitetu hrane pri Ministarstvu poljoprivrede RH.

U ime Sisačko-moslavačke županije, 16. Petrinjsku kobasijadu podržala je Anita Sinjeri Ibrišević, pročelnica Upravnog odjela za poljoprivredu, ruralni razvoj, zaštitu okoliša i prirode SMŽ.

Sve kobasice koje su ove godine konkurirale na Petrinjskoj kobasijadi, na završnici održanoj u Centru novog života, ponuđene su posjetiteljima na degustaciju kako bi i sami, vlastitim nepcem, mogli provjeriti njihovu kvalitetu.

Za glazbeno raspoloženje posjetitelja pobrinula se grupa „Novi povratak“.

Petrinjska kobasijada koja je održana je pod pokroviteljstvom Grada Petrinje, organizirana je uz podršku Poslovnih zona Petrinja, POU Hrvatski dom Petrinja i Turističke zajednice Grada Petrinje.

 

 

Slađana Marković

Slađana Marković

Dugogodišnja novinarka i radijska voditeljica s bogatim iskustvom u ovom poslu, što potvrđuju i brojne nagrade struke. Osim što je u novoj redakciji zadužena za novinarski dio posla, uskoro će slušatelji Petrinjskog radija moći uživati i u njezinom glasu u našem radijskom eteru.

NAJNOVIJE VIJESTI

X