adela2211202229

Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježen u Petrinji

PETRINJA – Centar za žene Adela iz Siska, Policijska postaja Petrinja i Centar za socijalnu skrb Petrinja zajedno su bili organizatori obilježavanja 25.studenoga, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama. Uz podjelu promotivnih materijala na privremenoj Gradskoj tržnici u Petrinji, građanima su željeli skrenuti pažnju na ovaj svepristun problem.

Senka Filipović, predsjednica Centra za žene Adela je istaknula kako je nasilje nažalost u porastu, posebice u našoj Sisačko-moslavačkoj županiji. „Nasilje ne da se malo povećalo, nasilje je eskaliralo i skloništa, naše posebno, je puno u kontinuiteta cijelu godinu. Je li prijava nasilja povećana zato što su se žene ohrabrile pa to sada više prijavljuju, mi to sada ne možemo točno znati. Prijave nasilja jesu u porastu, ali jesu li ta nasilja bila dugogodišnja pa su žene skupile hrabrost da nam se jave ili su to novi nasilnici, teško je reći. Situacija je jako loša u cijeloj našoj državi“, kazala je uvodno Filipović.

Govoreći o Centru za žene Adela, ističe kako imaju jako puno zahtjeva za smještajem u sigurnu kuću. Inače kapacitet im je 15 osoba, ali im je popunjenost i do 20 osoba tijekom cijele godine. „Kod nas se uglavnom žene zadržavaju u prosjeku 9 do 10 mjeseci. Inače po Zakonu o socijalnoj skrbi mogu biti u sigurnoj kući do godinu dana. Ukoliko se ne riješi problem, mi pišemo Ministarstvu zahtjev da se produži boravak i oni nam odobre svaki puta, produži se boravak za žrtvu za koju je to potrebno. Nastojimo im, za vrijeme boravka, pomoći da pronađu posao, da se osamostale, pomažemo i djeci oko škole“, dodaje Filipović.

Što se financija tiče, Filipović ističe kako je svake godine sve teže. „Mi sredstva koja smo dobivali prije tri godine, dobivamo i sada, čak i malo umanjena, a sve je poskupjelo. Nastojimo slati poruku ljudima dobre volje da nam doniraju, prikupe i hrane, odjeće, doniraju im i tehničke stvari. Jednostavno preko donacija to mi ne možemo kupiti, a to su sve potrebe. Kakve su potrebe za jedno domaćinstvo, takve su potrebe i za nas, ali samo za puno više članova“, kazala je Filipović.

Goran Pejnović, kontakt policajac Policijske postaje Petrinja je kazao kako se obilježavanju ovoga dana priključuju svake godine. „Policija i dalje mora poduzimati sve one mjere i radnje kako bi zaštitili žrtve nasilja, bilo da se radi o ženama ili muškarcima, nažalost ženska populacija je u ovom slučaju najviše zastupljena. Tu ne samo da stradavaju i žene, nego stradavaju i djeca kada je pitanje nasilja u obitelji. Upravo zbog toga smo se priključujemo obilježavanju ovoga dana kako bi naše sugrađane senzibilizirali i upoznali ih da je nasilje još uvijek prisutno, da ne smijemo zatvarati oči i uši ako nešto vidimo i čujemo jer samim time nekada žrtva ne može skupiti hrabrosti i sama prijaviti nasilje u obitelji, ali zato smo svi mi prisutni, posebice naši građani koji mogu pomoći žrtvama nasilja i pozvati policiju, reći što se događa u neposrednoj njihovoj blizini kako bi policija mogla pravovremeno djelovati i spriječiti posljedice“, rekao je Pejnović.

Ističe kako je o brojevima teško govoriti koliko god se policija trudila. „Ovim putem pozivam sve druge državne institucije da se isto tako sa još više senzibiliteta i još više truda zajedno sa nama uključe kako bi mogli zaštititi žrtve koje trpe nasilje i taj dio nasilja svesti na jednu razinu u kojoj bi zajednica mogla biti zadovoljna i reći da smo mi stvarno preventivno počeli djelovati i našim preventivnim radom suzbili i smanjili nasilje u obitelji. Ono što je važno za reći, policija ne želi samo puno o tome pričati i davati nekakve suhe brojeve, nego želimo zajedno s našim građanima, svim drugim institucijama koje se mogu uključiti, djelovati na to da pomognemo prvenstveno žrtvama, ne samo žrtvama“, kazao je Pejnović.

Podršku obilježavanja ovog dana, u ime gradonačelnice Petrinje Magdalene Komes, dala je Ana Aleksić Pezelj, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti i imovinu. „Želimo reći koliko je Grad Petrinja upoznat sa cijelom situacijom u našoj županiji i koliko je žena korisnica ovog centra. Pratimo rad Centra za žene Adela. Za sljedeću godinu smo izdvojili više sredstava nego do sada. Isto tako, nalazimo načina kroz donacije da se također omogući pomoć i kroz materijalni dio. Bitno je da smo sveprisutni i da stalno podižemo svijest u borbi protiv nasilja. Nažalost brojke su poražavajuće, ali nam je drago da su se žene ohrabrile i da svi zajedno progovaramo o ovoj tematici“, istaknula je Aleksić Pezelj.

Tako su i ovom prilikom na promotivnom pultu na Gradskoj tržnici u Petrinji dijelili promotivni materijal kojim upoznaju javnost na koji način i kako pomoći tim žrtvama, što je obitelj, što čini nasilje u obitelji i koje oblike imamo. Na taj način ljude žele upoznati svim elementima nasilja kako bi to oni mogli prepoznati i pomoći žrtvama koje trpe nasilje. Sve žene, ukoliko su žrtve nasilja, pozvane su da se jave na SOS telefon 044-888-888.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X