Izbornik
gradnarupigo

Održan prosvjed „Grad na rupi“, građani poručili: „Dosta je!“

PETRINJA – Inicijativa građana Petrinje pod nazivom „Bolja Petrinja“ organizirala je ispred petrinjske Gradske uprave mirni prosvjed pod nazivom „Grad na rupi“, na kojem su željeli izraziti nezadovoljstvo stihijskom, neorganiziranom i nekvalitetnom provedbom projekata u gradu. Oko 200-tinjak građana podržalo je njihov prosvjed kojeg su organizirali putem društvenih mreža. Članovi ove Inicijative ističu kako žele upozoriti na neodrživo stanje u Petrinji, rekla je Sanja Babić, jedna od članica Inicijative.

„Danas na ovom mjestu želimo pokazati da nam je dosta, dosta nam je života u ovom gradu, dosta nam je vožnja po ovakvim cestama gdje trgamo svoje automobile i ne naziremo kraj ovakvom stanju u našem gradu. Nekada je grad Petrinja bio grad na Kupi, danas ova inicijativa je dala naziv da je Petrinja grad na rupi“, rekla je Babić.

Stoga poručuje kako je građanima dosta ovakvog života u Petrinji. „Mi danas ne znamo je li nam voda za piće. Najgore što se jednom narodu može dogoditi, a to je da izgubi povjerenje u vlastite institucije vlastite države, a mi smo to izgubili. Jedan dan nam kažu voda je za piće, drugi dan nam kažu voda nije za piće, pa onda opet javljaju voda je piće. Mi više ne vjerujemo, ne vjerujemo dok nam se ne pokaže tko je odgovoran da mi građani pijemo ovakvu vodu ili ćemo se na kraju razboljeti“, dodaje Babić.

Poručuje kako traže odgovor na pitanje tko je odgovoran za ovakvo stanje u gradu, kao što je istaknula da je očekivala veći broj građana, obzirom na količinu nezadovoljstva koje su izražavali putem društvenih mreža. Članica Inicijative Manuela Marinović je kazala kako ju žalosti što je na prosvjed došlo malo mladih ljudi.

„Koliko smo puta u zadnjih mjesec dana ostali bez pitke vode, ili uopće bez vode? Koliko puta smo ostali bez struje u zadnjih mjesec dana? Mnogo puta. Odgovor mora biti snažan i jasan, moramo im glasno reći da ne mogu više tako s nama i da i mi imamo pravo glasa, iako smo mali građani, ili malograđani kako nas vole prozivati, slučajni građani, oni rade za nas, a ne mi za njih“, rekla je Marinović te dodaje kako se malim koracima može napraviti puno.

Članica Inicijative Luca Gašpar Šako je istaknula kako oni nisu ovdje slučajno, oni su ispred Gradske uprave s namjerom da kažu dosta je. „Mi smo pisali institucijama, poslali smo svim nadležnim institucijama, od Europske unije, preko ministarstava i Hrvatskih voda da preuzmu odgovornost i da konačno kažu do kada će to trajati, što valja, a što ne valja. Čudno je to da projekti koji se završavaju dobivaju uporabne dozvole. To je jadno. Vidimo na našem groblju gdje je jednosmjerna ulica. Kada odeš na groblje nema više povratka“, istaknula je Gašpar Šako. Osim projekta uređenja groblja, dotaknula se i buduće Poduzetničke zone Mošćenica-Poljana koja je također dobila uporabnu dozvolu, a šahtovi i slivnici su propali.

„Bojimo se da će i ovaj nakaradni projekt Aglomeracije dobiti jednoga dana uporabnu dozvolu pa ćemo svi doslovno, ispričavam se, plivati u govnima jer stručnjaci kažu da nagibi nisu napravljeni sukladno struci i zato se 100 puta kopa i sve se ponovno radi. Radovima nema kraja. Gradilišta nisu ograđena sukladno struci. Naša djeca nisu sigurna dok idu u vrtić i školu i nitko nije siguran u prometu“, dodaje Gašpar Šako.

Pozvala je nadležne institucije da izvade njima dostavljene dokumente i da počnu postupati po njima sukladno zakonu. „Pozivam ovim putem sve nadležne institucije koje su zaprimile naše dopise, da postupe po istima i da se sankcionira ovaj nakaradni rad određenih ljudi. Nije tu samo gradonačelnik kriv, on je samo jedan u nizu jer postoje i voditelji projekta koji primaju 25 tisuća kuna plaću za što? Je li zaslužuje plaću od 25 tisuća kuna tri godine, pet milijuna kuna su potrošili samo za plaće svoje, a napravili nisu ništa. Kriv je gradonačelnik, ali krivi su i drugi, Hrvatske vode i ministarstvo. Svi su zajedno krivi. Zato i drže sve predmete koje im šaljemo u ladicama, zato DORH ne pokreće nikakve postupke što prijavljujemo“, kazala je Gašpar Šako te podsjeća kako je projekt Aglomeracije u Petrinji proglašen strateškim projektom za Republiku Hrvatsku, stoga još jednom ponavlja kako nije odgovoran samo gradonačelnik, već svi od Vlade do gradonačelnika.

Na sam kraj prosvjeda došao je i petrinjski gradonačelnik Darinko Dumbović. „Svaki građanin i svaki prosvjedi i svi imaju pravo na svoje mišljenje, imaju pravo na negodovanje. Demokracija je živa i zdrava onoliko koliko su ljudi u njoj politički aktivni. Dobro je da su aktivni, da pokažu nezadovoljstvo, međutim u tom nezadovoljstvu još trebaju vidjeti koje sve strane sudjeluju o ovom projektu. To je projekt od strateškog interesa Republike Hrvatske koje je ovdje financirala Vlada Republike Hrvatske, Hrvatske vode, a Grad u ovom projektu sudjeluje sa 3,9 posto. U tih 3,9 posto u cijeloj pripremi imali smo zajednički interes da završimo projekt. Ono što sam tražio od Vlade Republike Hrvatske i resornog ministarstva i Hrvatskih voda, da ne može isključivo biti kriv samo Grad Petrinja i gradonačelnik. Ako sam ja kriv, mene ubijte i nemate problema“, rekao je Dumbović.

Još jednom je ponovio ono što je bilo rečeno i na Gradskom vijeću, a to je da je više od 70 posto projekta Aglomeracija do sada realizirano. „Hoćemo li projekt nastaviti ili završiti, možemo razgovarati na način da Gradsko vijeće donese odluku i da prekidamo sa projektom. Ako Gradsko vijeće donese tu odluku, prekinut ćemo projekt i tražit ćemo druge izvođače. Sve penale i penalizaciju takvih projekata se obvezala Vlada Republike Hrvatske da će platiti. Nema šanse kod EU projekata da se bilo koga kriminalizira. Ja vidim dio odgovornosti. Kada pogledamo da imamo projekat u kojem smo svi partneri, ako je samo gradonačelnik odgovoran, imat ćemo izbore i gradonačelnik ide kući“, rekao je Dumbović te dodaje kako uskoro očekuju nove financijske i terminske planove po pitanju ovog projekta. Potvrdno je odgovorio kako ni on sam nije zadovoljan kako danas grad izgleda i da u gradu ima nezadovoljne građane, ali podsjeća kako se u našem gradu trenutno provodi 100 milijuna eura projekata.

 
Google Photos Refresh Token invalid. Please authenticate from Photonic → Authentication.
Error encountered during authentication:
{
  "error": "deleted_client",
  "error_description": "The OAuth client was deleted."
}
See here for documentation.
Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X