Izbornik
skupstinaantifasistismz19go

Održana izborna Skupština Zajednice udruga antifašističkih boraca i antifašista Sisačko-moslavačke županije

PETRINJA – U Maloj dvorani petrinjskog Hrvatskog doma održana je Izborna Skupština Zajednice udruga antifašističkih boraca i antifašista Sisačko-moslavačke županije na kojoj je izvještaj o proteklom četverogodišnjem razdoblju rada Zajednice predstavio predsjednik Zajednice udruga antifašističkih boraca i antifašista Sisačko-moslavačke županije Antun Maruski.

„Sve se više javljaju tendencije rasvjetljavanja prošlosti na području bivše zajedničke države Jugoslavije, a posebno u Hrvatskoj. Nacionalisti dižu glave i sve se više i glasnije čuju najave revizije antifašističke borbe u II.Svjetskom ratu. Javljaju se razno razne špekulacije, od niza sumnjivih povjesničara, političara, određenih grupacija, novinara, pa i crkve. Eto, najsvježije na našem području tu prednjači sisački biskup Vlado Košić, a što je pokazao i svojim istupima na lokalitetu Zrin. Upravo ovih dana dogodio se još jedan udar. Jedna populacija braniteljskih udruga iz Domovinskog rata pokušala je izbrisati iz dosadašnje hrvatske povijesti 22.lipnja, državni praznik Dan antifašističke borbe. Ne moram podsjećati da cijela civilizirana Europa zna da je toga dana udaren temelj oružanom otporu fašizmu na ovim našim prostorima osnutkom prvog partizanskog odreda 1941.godine“, kazao je uvodno Maruski te dodaje kako sadašnja vladajuća struktura u Hrvatskoj olako prelazi preko nacionalističkih aktivnosti.

„Veliki broj članova udruga Sisačko-moslavačke županije, djece i unuka boraca u II.Svjetskom ratu, bili su sudionici Domovinskog rata od 1991.do 1995.godine kao antifašisti i žele da ih se tako tretira. U nekim krajevima Hrvatske, udruge branitelja iz Domovinskog rata surađuju sa udrugama županija, gradova i općina, ali kod nas ta suradnja do sada još nije ostvarena. I danas ću ponoviti još jednom, u godini kada smo mi antifašisti obilježavali 60.obljetnicu pobjede nad fašizmom, uz prethodno mukotrpno usklađivanje cjelokupne antifašističke organizacije, konačno je u Hrvatskom saboru 13.travnja 2005.godine donesena dugo očekivana Deklaracija o antifašizmu sročena u devet točaka“, rekao je Maruski.

Dodaje kako je malo toga učinjeno od 2005.godine do danas po pitanju ove Deklaracije, no unatoč tome i bez obzira na sve probleme s kojima se nose u svom radu, Zajednica je sa svim udrugama ostvarila programe rada, a pritom je posebno pohvalio Udruge iz Petrinje, Siska i Novske. Njihove aktivnosti svrstao je u nekoliko kategorija : njegovanje tradicija NOB-a kroz sudjelovanje udruga u svečanostima i komemoracijama obilježavanja važnih događaja iz II.Svjetskog rata, obnova i održavanje antifašističke spomeničke baštine te organizacijsko jačanje udruga.

„U veljači ove godine izvršili smo snimak stanja, bolje rečeno evidenciju članstva po udrugama. Trenutno imamo evidentirano 446 članica i članova u 10 udruga gradova i općina. U svakom slučaju, s ovim brojem ne možemo nikako biti zadovoljni, jer smo prije četiri godine imali 521 člana. Prirodni odljev je tu učinio svoje, većinom starije članstvo nas je svojom smrću napustilo. U nekoliko udruga, više ili manje, najviše u najbrojnijoj udruzi Petrinja, što živućih boraca NOR-a, preostalo ih je svega dvoje ili troje. Svi smo zakazali jer malo radimo na popuni, odnosno učlanjenju nama sklonih građana, a posebice mlađih. U proteklom razdoblju ugasile su se dvije općinske udruge u Dvoru i Donjim Kukuruzarima. Zbog neaktivnosti i pasivnosti brisane su iz Registra udruga RH. Nažalost i Udruga Općine Topusko je na istom putu“, istaknuo je Maruski.

Istaknuo je kako je Predsjedništvo Zajednice održalo devet sjednica sa 90 točaka, dok je Nadzorni odbor Zajednice održao četiri sjednice. Kao probleme u radu Zajednice, pa tako i članica udruga, naveo je problem financiranja njihovih programa i projekata, a tu je i problem sa prostorom koji je udrugama potreban za rad.

Okupljeni su jednoglasno podržali navedeni izvještaj o radu Zajednice, kao i financijski izvještaj te izvještaj Nadzornog odbora. Potvrđen je i program rada i financijski plan za naredno razdoblje, kao što su članovi izabrali novo Predsjedništvo, Nadzorni odbor, likvidatora te dva delegata za izbornu skupštinu Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske, a to će biti Antun Maruski i Zvonko Rastovac.

Sa par prigodnih riječi obratio se i Zvonko Rastovac, predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista Brezovica Sisak. „Svi ističu problematiku uvjeta rada i mogućnosti, odnosno nemogućnosti. Mi danas imamo upisano u Ustav antifašizam, imamo Deklaraciju, evo gdje smo. Uvjete teške imamo, tempo koji se traži od udruga ili kojeg si sami nametnemo je teško ostvarivati. Ne možemo biti država, niti imamo novac, niti imamo kadrove, niti imamo organizacijske uvjete, od prostora, tehnike i slično“, rekao je Rastovac te je podsjetio sve okupljene na aktivnosti koje je njegova udruga provela u proteklom razdoblju.

Zrinka Ćorić, predsjednica Udruge antifašističkih boraca i antifašista Petrinje je istaknula kako je Banovina kolijevka ustanka što nikada ne smijemo zaboraviti. „Moram reći da se na području naše županije nalaze vrlo značajni spomenici koji govore o početku ustanka. To je Poziv na ustanak, Grabovac prva partizanska akcija, prije toga je bio prvi partizanski odred. Tu je Glina, Topusko, sve mjesta koja obilježavaju početak II.Svjetskog rata i prvi ustanci, partizanski odredi osnovani su tu na ovom prostoru. Zbog toga trebamo biti ponosni“, rekla je Ćorić te dodaje kako bi trebalo ojačati krovnu organizaciju antifašista u Hrvatskoj, kao što bi trebalo više koordinacije unutar Zajednice.

Sa nekoliko prigodnih riječi obratio se i Nikola Domitrović, predsjednik SDP-a Sisačko-moslavačke županije. „Ovdje bi danas uputio poziv na suradnju koja nam je potrebna jer slušajući vas imate velikih problema, a kada ste sami ste puno slabiji, kao što smo i mi kao stranka slabiji ako ne budemo zajedno. SDP je stranka koja njeguje ideju antifašizma i pokušava je braniti na svoj način koji može, ali to može u jednom dijelu. Vi kao udruga isto to možete u jednom dijelu, a zajedno možemo učiniti više. Neka pitanja koje ste vi postavili ovdje, naravno da SDP preko svojih vijećnika i članova u skupštinama, gradovima i općinama, može postaviti i politički možda artikulirati na višu razinu, pa možda od toga nešto bude, ja ne mogu reći da će biti sigurno, ali možda nešto bude. Ako ne probamo  neće biti sigurno ništa, ako probamo, možda se nešto dogodi“, rekao je Domitrović koji je također istaknuo kako su svakodnevno sve više prisutni simboli fašizacije protiv čega se smatra, treba boriti.

Franjo Habulin, predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske je kazao kako se povijesni revizionizam ne događa samo u Hrvatskoj, nego i u cijeloj Europi. „Podjele u hrvatskom društvu kojih smo svjedoci, velikim dijelom se mogu pripisati i zahvaliti upravo povijesnom revizionizmu. Svjesni smo toga i svi naši problemi proističu iz jačanja ekstremne desnice. 1990.godine kada su se dogodile demokratske promjene, onda je jedan dio desničara i onih koji su čučali ovdje u Hrvatskoj, a i onih koji su došli izvana kao nekadašnja ekstremna emigracija, oni su smatrali da će Tuđman stvoriti Nezavisnu državu Hrvatsku. Prevarili su se. Tuđman nije htio stvoriti to, htio je stvoriti nešto drugo. Međutim, zahvaljujući nekakvoj demokratskoj slobodi govora, oni su tu i vodila se sprega i jedna fronta ekstremne desnice, proustaški orijentirane, koja je glasna. Međutim, nisu oni toliko brojni koliko su glasni. Treba dodati tome da ono što je loše je jedan dio braniteljske populacije je prišao njima, ali najveći dio braniteljske populacije nije prišao njima“, rekao je Habulin te dodaje kako su bolji odnos s aktualnim vlastima imali za vrijeme SDP-ove Vlade, no dodao je kako je uspio uspostaviti nekakav odnos s aktualnom vlašću, no sa aktualnom predsjednicom nije. Apelirao je da Ministarstvo uprave prekontrolira sve udruge u Hrvatskoj i da ukine sve one udruge čiji su programi djelovanja u suprotnosti sa Ustavom Republike Hrvatske. Istaknuo je kako moraju raditi zajedno na tome da pridobiju više članova, kao što se kroz elektroničke publikacije i vlastite tiskovine moraju približiti svim članovima i simpatizerima.

Na samom kraju Skupštine uručena su priznanja i zahvalnice, a najviše njihovo priznanje za zasluge u razvoju antifašizma dobili su Đuro Kalanja, Udruga antifašističkih boraca i antifašista Brezovica Sisak kao i Udruga antifašističkih boraca i antifašista Petrinja.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X