ppškolenaslov

Pitanja Petrinjskog proljeća o vrtiću i školama u Petrinji

PETRINJA – Među pitanjima koje su predstavnice Inicijative građana  Petrinjsko proljeće postavile na ovotjednom sastanku s predstavnicima Grada Petrinje (gradonačelnicom, pročelnicima gradskih upravnih odjela i direktorima i ravnateljima pojedinih gradskih trgovačkih društava i ustanova) te predstavnicima pojedinih državnih ministarstava, ujedno i članovima Nacionalnog stožera za otklanjanje posljedica katastrofe uzrokovane potresom, bio je i set pitanja koja su se odnosila na odgoj i obrazovanje u našem gradu.

Nevenu Pali iz Petrinjskog proljeća zanimalo je, među ostalim, hoće li vrtićki objekt „Slap“ u Ulici Ivane Brlić Mažuranić biti obnovljen i spreman za prihvat djece početkom rujna.

Ravnateljica Dječjeg vrtića „Petrinjčica“, Nataša Vidović podsjetila je kako obnovu ovog vrtićkog objekta donira Raiffeisen grupacija. Najavila je kako će ovih dana održati i sastanak s gradonačelnicom na temu početka nove pedagoške godine u vrtiću, pa će o svemu podrobnije izvijestiti javnost, ponajprije roditelje. No, po informacijama kojima je u tom trenutku raspolagala, kazala je da vrtić „Slap“ neće svoja vrata moći otvoriti odmah 1. rujna, već koji tjedan kasnije.

„Mogu okvirno reći da s 20. rujna mi očekujemo povratak u taj objekt, jer nakon detaljnih radova, moramo imati i određena ispitivanja. To je išlo u baš veliku rekonstrukciju – rušili su se svi unutarnji zidovi, postavljala se i nova vodovodna mreža i strujne instalacije, tako da možemo reći da faktički dobivamo jedan novi objekt. Dolazi nam i novi namještaj za koji isto treba barem tri do četiri dana da se to sve postavi, tako da očekujemo da će sve biti gotovo 20. rujna. Mi ćemo svu tu djecu zbrinuti. Već smo napravili raspored. Imali smo Odgojiteljsko vijeće – odgojitelji su o tome pravovremeno obaviješteni; za svu novu upisanu djecu od danas roditelji potpisuju ugovore tako da će i oni o tome će biti obaviješteni. Čekamo još i povratnu informaciju Ministarstva znanosti i obrazovanja vezano za COVID situaciju – postoje li neke nove mjere ili ne i onda bismo išli s obavijesti na našoj web stranici i na petrinjskom portalu, najkasnije u ponedjeljak, tako da svi roditelji znaju. Dogovor je s gradonačelnicom da ukoliko roditelji novoupisane djece iz objekta „Slap“ ne žele i neće htjeti ići u objekt „Sunce“ u Češkom selu – ako će im to možda biti nezgodno ili ne žele izlagati svoje dijete zbog adaptacije – neka krenu 20. rujna. U tom slučaju ćemo im izaći u susret i što se tiče plaćanja samog vrtića, odnosno cijena će im biti znatno smanjena. Svi naši roditelji o tome će biti pravovremeno obaviješteni“, kazala je ravnateljica Vidović.

Prokomentirala je i situaciju s neupisanom djecom: „Znam da roditelje zanima i situacija vezana za velik broj neupisane djece. Po tom pitanju mogu reći da ćemo mi, nakon otvorenja objekta „Slap“, biti u mogućnosti privremeno, uz dogovor s našim osnivačem Gradom i u dogovoru s gradonačelnicom, ići s drugim krugom upisa gdje ćemo djecu nastojati smjestiti u postojeće skupine. Otvorit ćemo još jednu dodatnu skupinu u Češkom selu u dvorani i to će biti privremeno rješenje, do studenog. U studenom očekujemo otvorenje pet odgojnih skupina u montažnom vrtiću koji će se postaviti u Ulici Milana Dujnića, kod našeg centralnog objekta. Tada bismo ustvari upisali i onu djecu koja, možemo reći, možda nisu imala sve uvjete, a to znači da barem jedan član obitelji ne radi. Znači, ide se na tu soluciju da uključimo apsolutno svu djecu kako bismo što više roditelja zadržali u gradu Petrinji“, rekla je Vidović, te objasnila kakva je situacija s objektom „Duga“ u Ulici Braće Hanžek.

„Što se tiče objekta u Hanžekovoj, očekujemo da ćemo moći krenuti s 1. rujna. Tamo se pokazala samo nekakva nesuglasica oko prilaza objektu – samo jedna kuća je upitna, ali to ćemo riješiti. Kolegice čiste, pripremaju sobe, tako da mislim da s 1. rujna tamo krećemo, ali molila bih vas, ako mi možete ostaviti prostora do ponedjeljka, kada ćemo ići s detaljnom obavijesti za sve roditelje“.

Vezano za vrtić, Silviju Popović iz Petrinjskog proljeća zanimalo je što se dogodilo s najavljivanom donacijom Vlade Katalonije: „Postavila bih pitanje vezano za izgradnju modularnog objekta u Centralnom vrtiću. Znamo da je Vlada Katalonije ponudila donaciju. „Petrinjsko proljeće“ je vama gospođo Vidović uputilo dopis s pitanjem „u kojoj je to fazi i koliko se planira tolerirati čekanje njihovog odgovora?“. U međuvremenu saznajemo da se sakupljaju donacije za dogradnju modularnog objekta. Što se dogodilo s donacijom Vlade Katalonije i drugo pitanje – sredstva koja su prikupljena od drugih donatora za izgradnju modularnog objekta, jesu li su dovoljna? Ako su dovoljna – kad se kreće, ako nisu dovoljna – koliko nedostaje?“

„Kada je ovdje bio predstavnik Katalonije, on je dao obećanje o donaciji. Međutim, oni su u međuvremenu imali izbore i kad su izbori završili, čekali smo njihovo imenovanje novih ministara i povratnu informaciju. To je inače išlo preko Varaždinske županije, no iz Katalonije se više nisu javljali. Njihova donacija je trebala biti samo za nešto poput kontejnera, za dvije odgojne skupine. Ovo što mi sad planiramo i što je predložila gradonačelnica – ovo je nešto sasvim drugo. Ovo je montažni vrtić za pet odgojnih skupina u postojećem obliku kakav je sad centralni objekt – znači on se ne bi uopće razlikovao. Dakle, puno kvalitetnije, puno bolje. Sad, koliko točno imamo financijskih sredstava, to će možda bolje reći gradonačelnica, ali kažem, ja sam upućivala upite Varaždinskoj županiji, međutim, oni nisu imali više nikakvih saznanja iz Katalonije“, kazala je ravnateljica Vrtića, Nataša Vidović.

Njezinu priču potvrdila je i gradonačelnica Magdalena Komes: „Nakon što sam ovdje došla, ja sam isto urigirala kod Varaždinske županije. Tamo je novi župan, nije znao ništa o tome, ali došla sam do gospođe koja je na tome radila. Jednostavno, potvrđujem priču ravnateljice – bila je suradnja, postojala je volja za pomoći, međutim ti izbori kod njih su nešto zakomplicirali, isto je očito došlo do nekakvih smjena i jednostavno nismo mogli dalje realizirati tu donaciju. Što se tiče ovog projekta modularne dogradnje, dakle, ovo što je ravnateljica rekla, govorimo o nečem što je bilo predviđeno i prije u projektu kao mogućnost nadogradnje, budući da se radi o velikoj površini tog vrtića, odnosno čestice i u ovom trenutku, zbog hitnosti, idemo s donacijama. Dakle, zbog nedostatka sredstava u proračunu tražimo donacije. Predviđen trošak je oko 5,2 milijuna kuna. On će možda biti i nešto malo manji. Projektiranje je u tijeku. Kako su rekli projektanti, projekt bi trebao biti gotovo do kraja osmog mjeseca i u devetom mjesecu kreće se odmah u izgradnju. Kažu da je dva mjeseca maksimalno potrebno za dovršetak tog objekta“, kazala je gradonačelnica Komes.

„Imamo li dovoljno novca od donacija za taj objekt?“, pitala je Popović.

„Imat ćemo“, odgovorila je Komes.

Osim o Vrtiću, članice Petrinjskog proljeća postavile su pitanje i o školama u Petrinji, (koje su inače u nadležnosti Sisačko-moslavačke županije).

„U Osnovnoj školi Dragutina Tadijanovića, uskoro se planira dovršetak radova – je li to istina i hoće li djeca krenuti u tu školu 6. rujna? Obzirom da je sada dakle u velikim radovima, hoće li ipak biti završena do početka nastave?“, pitala je predstavnica „Proljeća“, Nevena Pali.

„Škole su u nadležnosti Županije, ali koliko ja imam informaciju, sve škole će biti spremne za početak školske godine – dakle u Osnovnu školu Dragutina Tadijanovića ići će i učenici Prve osnovne škole, a u Osnovnu školu Mate Lovraka, za sada, idu i učenici Srednje škole Petrinja“, dogovorila je gradonačelnica Komes.

Pali je pitala i hoće li biti moguće organizirati produženi boravak u Osnovnoj školi Dragutina Tadijanovića. Gradonačelnica je odgovorila da, iako je i sama u više navrata postavljala to pitanje, za sada nema preciznu informaciju hoće li to biti moguće organizirati s obzirom na to da će tu školu sada pohađati učenici dviju osnovnih škola. Pojašnjenjem se u raspravu uključila Bojana Novaković iz „Petrinjskog proljeća“ koja je inače zaposlena u Osnovnoj školi Dragutina Tadijanovića.

„Obzirom da već godinama broj djece u Petrinji pada, mi smo u Osnovnoj školi Dragutina Tadijanovića prošle godine radili jednosmjenski – dakle, cijela škola je stala u jednu smjenu, a time se otvara prostor da Prva osnovna „stane“ u drugu smjenu i možemo se izmjenjivati. Došlo je do nekih preinaka – Županija i ravnatelji su to usuglasili tako da bi svi učenici stali, ali još uvijek prostora ima u Hrastovici i u Maloj Gorici, ako neka odjeljenja ne bi stala – tako da što se tiče prostora – produženi boravak može. Je li Grad spreman to financirati?“, pitala je Novaković.

„Je, apsolutno“, odgovorila je gradonačelnica Komes.

Nevenu Pali iz „Petrinjskog proljeća“ zanimalo je i što je s novim objektom Prve osnovne škole čiju izgradnju su ponudili financirati Mađari: „Vidimo da postoji zastoj, da se ništa ne pokreće. Tko točno zaustavlja? Gdje je zapelo – jesu li to Mađari, jesmo li to mi, je li u pitanju administracija?“, pitala je Pali.

„Ne, zaista ništa nije zapelo. Učestalo postavljam to pitanje. Prema informacijama ravnatelja Prve osnovne škole, u devetom mjesecu ide kamen temeljac. Sad se jedino nešto dogovaraju oko preuzimanja gradilišta – možda gospodin Mihotić može nešto više reći o tome, ali problema zaista nema, mađarska Vlada i dalje stoji kod te donacije i izgradnja će krenuti“, odgovorila je gradonačelnica.

Dodatno pojašnjenje vezano za objekt ove škole koji će se graditi na prostoru „starog Gavrilovića“dao je državni tajnik u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture, Tomislav Mihotić:

„U pitanju je bilo uklanjanja objekta starog „Gavrilovića“ i završetka radova na tome, ali izvođač je to izvršio prema nalogu ovlaštenog inženjera koji je tamo bio nadzor. To je sada čisto i predano pripremljeno da bi se moglo početi s montiranjem objekta. Sada moraju doći stručnjaci iz Mađarske koji će uvjete temeljenja, priključaka komunalne infrastrukture i sve što je bitno osigurati da se objekt može početi montirati. To je najosnovnije“, kazao je Mihotić.

„Bilo je rečeno da je sve lijepo pripremljeno. Došli su Mađari i onda su primijetili da nisu zapravo maknuti temelji“, kazala je Pali.

„Nije bilo moguće maknuti sve temelje, jer ti temelji su bili vezani za susjedne objekte, koji bi, da su se maknuli temelji, u tom momentu bili ugroženi. Znači, te detalje će sada uskladiti naši i mađarski inženjeri. Oni će u konačnici micati te temelje, ali kad se budu micali, iste sekunde treba zaštititi susjedne objekte, da se može graditi, odnosno montirati škola“, dodao je Mihotić.

Pali je postavila pitanje i o Srednjoj školi Petrinja: „Tu se radi o staroj Gavrilovićevoj školi koja je prije bila u funkciji – u kojoj je fazi, kad je završetak radova?“

„U kontaktu sam s ravnateljem Srednje škole. Ta zgrada, odnosno dovođenje iste u funkciju za školu, za nastavu, dosta košta. Problem je što ne možemo iz Fonda solidarnosti isfinancirati dva objekta u istu namjenu. Dakle, tu se sad još vode neki razgovori, ali nastojat ćemo zaista ili jednu ili drugu dovesti što prije u svrhu održavanja nastave. Za sada će srednjoškolci bit u Osnovnoj školi Mate Lovraka“, odgovorila je gradonačelnica Magdalena Komes.

Slađana Marković

Slađana Marković

Dugogodišnja novinarka i radijska voditeljica s bogatim iskustvom u ovom poslu, što potvrđuju i brojne nagrade struke. Osim što je u novoj redakciji zadužena za novinarski dio posla, uskoro će slušatelji Petrinjskog radija moći uživati i u njezinom glasu u našem radijskom eteru.

NAJNOVIJE VIJESTI

X