Izbornik
slovenvelnaslov

Slovenski veleposlanik u RH Gašper Dovžan posjetio Petrinju

PETRINJA – U nastupnom posjetu Gradu Petrinji boravio je danas veleposlanik Republike Slovenije, Nj. E. Gašper Dovžan. U izmještenom prostoru petrinjske Gradske uprave susreo se s gradonačelnicom Magdalenom Komes i njezinim suradnicima.

„Kao veleposlanik imam cilj obići i posjetiti sve županije i glavne gradove, ali i neke druge gradove zbog specifičnih interesa koje imamo. Nakon strašnih poplava u Sloveniji koje su nas pogodile ovo ljeto, bio je logičan korak da će prvi posjet nakon godišnjih odmora biti posjet Sisačko-moslavačkoj županiji. Naravno, da dođem i k vama koji ste prošli jedno vrlo zahtjevno razdoblje nakon strašnog potresa, jer vidimo da tu postoje neke sličnosti što se tiče izazova koji dolaze nakon ovakve prirodne katastrofe koja je i nas pogodila. Svjesni smo da smo sad u jednoj situaciji u kojoj možemo puno naučiti od vas, od Grada Petrinje i zato smo naravno došli da čujemo od vas koja ste iskustva skupili i što biste možda mogli napraviti i bolje, tako da i mi idemo po najboljem mogućem putu, da ne gubimo vrijeme, da ne napravimo neke greške koje ne bismo trebali. Mislim da je najbolje učiti od onih koji imaju neko iskustvo. U tom smislu mislim da ste vi dobar primjer, jer ste se kao društvo vrlo hrabro nosili s tim izazovima i mislim da možete biti na to ponosni. Mi vam naravno čestitamo i zahvalni smo vam na tome što ste spremni podijeliti to iskustvo i s nama koji smo sad pred vrlo zahtjevnim zadaćama. Nadam se da će i naša Vlada i lokalne zajednice proći kroz taj proces hrabro, prema vašem primjeru“, rekao je veleposlanik Dovžan.

„Grad Petrinja spreman je podijeliti svoja iskustva i na raspolaganju je za bilo kakvu pomoć“, kazala je petrinjska gradonačelnica Magdalena Komes.

„Ne samo zbog toga što su nam Republika Slovenija i njezini građani vrlo brzo priskočili u pomoć nakon naše katastrofe koja je bila 2020. u smislu katastrofalnog potresa, nego smo i kao susjedi i članovi Europske unije na raspolaganju za bilo kakvu pomoć i želimo biti solidarni, kao što ste i vi prema drugim državama. Iza nas kao Grada je veliko iskustvo, dakle jedan period u kojem smo se i mi sami učili brojnim postupcima – i sama država i mi kao Grad. Jako puno posla je iza nas, ali isto tako i ispred nas. Povukli smo velika sredstva iz Europskog fonda solidarnosti koji će i vama zbog vaše katastrofe biti na raspolaganju. I ovaj sastanak je održan kako bismo prenijeli iskustva koja možda nisu vidljiva u medijima, o kojima se nije previše u javnosti govorilo, a sve kako biste vi sami „preskočili“ te neke prepreke koje su kod nas bile prisutne i kako biste što prije povukli što više sredstava iz Fonda koji će vam biti na raspolaganju. U razgovoru koji smo vodili, zaključak je da nije ista vrsta katastrofe, pa u građevinskom smislu možda i ne možemo dati previše savjeta, ali ono što je bitno za vas, što vam slijedi, je sam taj postupak prijave, odnosno povlačenja sredstava. Dakle, razgovarali smo o onom što bi trebalo ili ne bi trebalo biti prihvatljiv trošak u Fond solidarnosti. I kod samog postupka prijavljivanja troška za taj Fond su nekakve zapreke koje smo i mi kao država imali, a koje smo onda „u hodu“ rješavali i mijenjali zakone. Vama želimo da u startu izbjegnete sve to, da što više i što brže povučete sredstva koja će vam biti na raspolaganju, a onda i iz daljnjih nekih izvora, nakon što se zatvori Fond solidarnosti“, rekla je gradonačelnica Komes.

Katastrofalne poplave koje su prošli mjesec zahvatile više od dvije trećine Slovenije odnijele su šest ljudskih života, a tisuće ljudi bile su evakuirane iz svojih domova. Obilne kiše koje su padale danima prouzročile su izlijevanje rijeka iz korita, a bujice i klizišta odnosili su i uništavali sve pred sobom – kuće, mostove, prometnice, energetsku infrastrukturu… Konačni razmjeri ogromne štete još se utvrđuju.

„Na tome se radilo od prvog dana i sad nadležne službe rade na procjeni štete, ali kakva će biti konačna brojka, to je za sada samo špekulacija. Ali, ne govorimo o milijunima, nego o milijardama. Evo samo nekoliko brojki za razumijevanje – mislim da sad nedostaje oko 70 mostova; samo u jednoj regiji 70 kilometara vodovoda, više od 10 tisuća kućanstava je stradalo, dakle više od tisuću obitelji nema više kuće koja bi bila u stanju da je smislena njezina obnova, tako da je to ili nestalo ili treba rušiti. To su velike brojke. S jedne strane je naravno javna infrastruktura, a s druge strane privatna kućanstva. Jedna razlika možda je to da nije toliko stradala kulturna baština kao kod vas u potresu. U tom smislu, to nije veliko, pa će možda biti nešto lakše, jer svi znamo da obnova kulturne baštine ide najsporije i da je to najzahtjevnije što se tiče kvalitete gradnje, postupka, izvođača itd. U tom smislu imamo neku nadu da ćemo, kad stignemo do procjene štete i kad se sve to složi i u zakonodavstvo, da ćemo onda vrlo brzo krenuti“, izrazio je nadu Dovžan.

 

Slađana Marković

Slađana Marković

Dugogodišnja novinarka i radijska voditeljica s bogatim iskustvom u ovom poslu, što potvrđuju i brojne nagrade struke. Osim što je u novoj redakciji zadužena za novinarski dio posla, uskoro će slušatelji Petrinjskog radija moći uživati i u njezinom glasu u našem radijskom eteru.

NAJNOVIJE VIJESTI

X