susretnaslov 1

U Sisku otvoren 4. Susret graditelja

SISAK – U organizaciji Hrvatske obrtničke komore, u Sisku je otvoren 4. Susret graditelja. Riječ je o dvodnevnom stručnom skupu na kojem građevinski obrtnici i ostali dionici građevinskog sektora imaju priliku razmijeniti iskustva. Prilika je to i da predstavnicima relevantnih institucija iznesu problematiku s kojom se susreću u svakodnevnom radu. Domaćin susreta je Obrtnička komora Sisačko-moslavačke županije, a pokrovitelj Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine.

Predsjednik Hrvatske obrtničke komore Dalibor Kratohvil zahvalio je svima koji su sudjelovali u organizaciji Susreta, kao i onima koji su se na njega odazvali.

„Posljednjih dana siječnja ove godine Hrvatska ima 13.583 obrta kojima je primarna djelatnost graditeljstvo. Unatrag godinu dana imamo novootvorenih 1.420 obrta što se tiče građevinske struke, a prema informacijama Državnog zavoda za statistiku, protekle godine izdane su 11.564 građevinske dozvole, odnosno 3,6 posto više nego godinu prije. Predviđena vrijednost radova je iznosila nešto više od 7 milijardi eura, što je oko 21 posto više nego godinu prije. Brojke su impresivne i potvrda su o tome koliko je ovaj Susret potreban i važan te koliko su hrvatski građevinari potrebni i važni gospodarstvu Hrvatske u cjelini. Ne moram naglasiti da je upravo Sisak pravo mjesto za razgovor o ovoj temi i ponosan sam što smo se ponovo okupili ovim povodom poslije niza godina. Pozivam vas sve da  budete angažirani, konkretni i jasni kako bismo zajedno našli rješenja slijedom kojih ćete vi što uspješnije raditi i graditi“, rekao je Kratohvil.

Antun Trojnar, potpredsjednik Hrvatske obrtničke komore, ujedno i predsjednik Organizacijskog odbora ovog Susreta, u svom je obraćanju poručio kako je građevina trenutno „IN“, no upozorio je kako treba stvoriti preduvjete da to ostane i dugoročno.

„Danas su okolnosti puno drugačije nego one koje su bile prije osam godina – raste broj građevinskih obrta, raste opseg građevinskih radova, ali kronično nedostaje radne snage. Za rast više je razloga, no u najvećoj mjeri rezultat je to velike potresne obnove. Zato je ovo događanje koje se održava upravo ovdje u potresu pogođenom Sisku i na našoj Banovini, toliko važno da je naša obaveza i dužnost zlo koje nam se dogodilo pretvoriti u nešto pozitivno, u nešto dobro. Zaposliti radnike, stvoriti nove vrijednosti, osigurati uvjete za sigurniji život. Naravno da ima i problema u našoj struci i naravno da ćemo razgovarati i o problemima. Između ostalog i o kvaliteti projekata, o radnoj snazi, promjenjivim cijenama materijala i rada, kriznoj skali, zabrani rada tijekom turističke sezone u priobalnim gradovima, lokalima u državnom vlasništvu, građevinskim normama, ali i o još puno toga“, najavio je Trojnar.

U ime domaćina, sudionike je pozdravila Ivanka Čačić, predsjednica Obrtničke komore Sisačko-moslavačke županije.

„Iznimna nam je čast ugostiti vas u našoj ranjenoj, ali prekrasnoj županiji. Ukazali ste nam veliko poštovanje, jer ste došli u tako velikom broju. Već dugo slovimo kao županija koja je postala najveće gradilište u Republici Hrvatskoj. Upravo zbog toga, Obrtnička komora Sisačko-moslavačke županije je domaćin ovog Susreta graditelja Hrvatske obrtničke komore. Nakon razornog potresa lijepo je vidjeti kako se obnavljaju naše kuće, bolnice i škole, a da bi sve to obnovili, jako ste nam bitni svi vi – naš građevinski sektor. I naši obrtnici sada sudjeluju u obnovi. Gradimo škole, domove zdravlja, saniramo žute i zelene naljepnice, obnavljamo višestambene zgrade i obiteljske kuće. Na taj način svi mi ulažemo u našu županiju, jer novac ostaje obiteljima naših radnika i naših građevinara“, rekla je Čačić. Gradonačelnike s područja Sisačko-moslavačke županije pozvala je da na građevinskim poslovima što više angažiraju lokalne obrtnike.

Podršku Susretu graditelja dala je i predsjednica saborskog Odbora za poljoprivredu, saborska zastupnica Marijana Petir.

„Mislim da su i prisustvo potpredsjednika Vlade danas ovdje, kao i sve aktivnost koje se odvijaju, dokaz da se glas obrtnika čuje, da nas vaše mišljenje zanima i da želimo biti aktivni partneri u još boljem kreiranju politika. Svjesni smo da se suočavate s nedostatkom radne snage, premda je i sam predsjednik Komore dao stvarno impozantne podatke o povećanju broja novootvorenih obrta u Republici Hrvatskoj. Činjenica je da bismo svi mi voljeli da naša kvalificirana radna snaga također bude više zastupljena u svim ovim poslovima, što znači da zajednički moramo tražiti rješenja kako da ih vratimo u Hrvatsku. Kao dijete sa sela, ali i kao dijete obrtnika, znam kako je to voditi obrt i s kojim izazovima se suočavate. Zato neizmjerno cijenim vaš trud i rad, vaše, prije svega obiteljske poslove, ali i to što pošteno radite, što nastojite svojim radnicima osigurati dostojanstveno radno vrijeme i poštenu naknadu za njihov rad, što ste redoviti platiše poreza državi i što svaki na svoj način, primjerom koji pružate, gradite bolju Hrvatsku. Zato ćete od mene kao svoje zastupnice, za sve ono dobro što ćete raditi u budućnosti, imati moju podršku“, poručila je Petir.

Sisačko-moslavački župan Ivan Celjak u svom je obraćanju podrobno izvijestio o procesu obnove koji, nakon potresa, Županija provodi u području stanogradnje, zdravstva, školstva, socijalne skrbi i cestogradnje. Osvrnuo se i na stanje u obrtništvu.

„Kada govorimo o obrtnicima, na području Sisačko-moslavačke županije trenutno imamo 2.888 aktivnih obrta, a u njima je zaposleno 6.500 ljudi. Dakle, imamo više zaposlenih radnika i vlasnika obrta u obrtima nego što imamo nezaposlenih na području naše županije. U posljednjih godinu dana imamo porast obrta od čak 235. To znači da se Sisačko-moslavačka županija razvija, a to smo vidjeli i prema novim podacima o prosječnoj neto plaći, po čemu smo ispred svih slavonskih županija, ispred Križevačke županije, Međimurske, Ličko – senjske. Taj poticaj razvoju Sisačko-moslavačke županije sigurno ste dali i vi graditelji vašim aktivnostima i zapošljavanjem. Vjerujem da ste zadovoljni suradnjom sa Sisačko-moslavačkom županijom i želim iskoristiti ovu prigodu i svima vama koji surađujete sa Županijom zahvaliti na vašoj ažurnosti, učinkovitosti, jer mi ne bismo uspjeli vratiti djecu u škole da nije bilo vas, da niste brzo i kvalitetno gradili. Ne bismo stigli i mogli vratiti ni naše odjele u bolnicu ni naše ambulante domova zdravlja da niste brzo obnavljali, gradili i radili. Onim dijelom koji se odnosi na plaćanje, nadam se da ste zadovoljni, jer mi se trudimo da apsolutno svaku građevinsku situaciju isplatimo po dospijeću, u valuti, jer znamo koliko je to važno za vas, koliko je to važno zbog povjerenja radnika prema vama. Isto tako vjerujem da je to poticaj upravo za vaš kvalitetan rad kakav pokazujete na području Sisačko-moslavačke županije. Još jednom vam zahvaljujem i veselim se budućoj suradnji“, rekao je među ostalim župan Celjak.

U ime pokrovitelja – Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, sudionike Susreta pozdravio je potpredsjednik Vlade, ministar Branko Bačić.

„Mislim da niste mogli izabrati bolje mjesto za susret obrtnika graditelja od sjedišta Sisačko-moslavačke županije, grada Siska. Sisačko-moslavačka županija je doista veliko gradilište. U ovom trenutku je na području Sisačko-moslavačke županije – samo kada govorimo o obnovi, a da ne govorimo o drugim investicijama kojih je iznimno mnogo i čini mi se kako nema ministarstva koje na području ove županije nema velike kapitalne projekte – od autoceste koja će na ljeto doći do Siska, pa preko Hrvatskih voda, ministarstava regionalnog razvoja, poljoprivrede, zdravstva i da ne nabrajam koja sve ministarstva, ali samo kad govorimo o obnovi koja je servisirana iz našeg Ministarstva, 1010 je gradilišta u ovom trenutku na području Sisačko-moslavačke županije. Do sada je, samo iz našeg Ministarstva, kroz Fond solidarnosti i kroz državni proračun, ovdje u Sisačko-moslavačkoj županiji, dakle bez ikakvih drugih aktivnosti, izdvojeno više od 1,2 milijarde eura.“

„Obrtništvo je temelj uspješnog gospodarstva. U građevinskom „kolaču“ u Hrvatskoj sudjeluje oko 20.000 obrtnika ili malih poduzeća, a hrvatsko je graditeljstvo lani raslo 8,4 posto“, rekao je Bačić. Dodaje kako je, kada govorimo o obujmu građevinskih radova od 7 milijardi eura, „na rukama“ hrvatskih graditelja ukupno 10 posto BDP-a Hrvatske.

„U hrvatskom graditeljstvu jedino što nedostaje su radnici. Kad sam bio u svom prvom mandatu ministar, imali smo u Hrvatskoj 140.000 zaposlenih u graditeljstvu. Svih 140.000 bili su Hrvati. Mi smo danas negdje na 145.000, a svaki treći radnik je stranac. Prošle smo godine izdali oko 62.000 radnih dozvola strancima i potražnja za radnicima je još uvijek iznimno velika. Tih 62.000 radnika su uglavnom pomoćni radnici. Mi kao državna administracija pripremamo jedan program cjeloživotnog obrazovanja kojim ćemo pomoći tim radnicima da se integriraju u hrvatsko društvo, da ih naučimo osnovnim znanjima i vještinama koje moraju imati kako ne bi bili samo pomoćni radnici. Taj program upravo smo jutros razmatrali na sastanku u Ministarstvu, kako bismo osmislili kako i na koji način ih integrirati i pomoći njima da bi oni pomogli nama, da budu uspješniji i sigurniji, a i kako bi sigurnost svih nas koji smo u procesu građenja bila podignuta na višu razinu“, rekao je Bačić.

Obrtnicima iz građevinskog sektora poručio je kako će posla za njih biti i u ovoj i u idućim godinama, kako na samoj obnovi od potresa, tako i na energetskoj obnovi obiteljskih kuća (za koju će Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost uskoro objaviti natječaj).

Susretu graditelja nazočila je i petrinjska gradonačelnica, saborska zastupnica Magdalena Komes.

„I danas, ali i u već dužem prethodnom periodu i u Petrinji i u Sisku i u cijeloj županiji sve je u znaku radova, građevinske operative i svega onog što je nužno za obnovu našeg kraja. Danas sam u izjavi za medije ponovno apelirala na građevince, na naše tvrtke, da se intenzivnije javljaju na pozive za izvođenje radova. Ministar Bačić kaže da se situacija u zadnjem razdoblju popravila i da je sve više odaziva. Vidljivo je i povećanje broja građevinskih firmi. Nadamo se da su sve redom kvalitetne kako bi i radovi koji su nam nužni bili što kvalitetnije izvedeni. Ovdje, na susretu građevinske struke, očekujemo kvalitetnu raspravu i zaključke u smjeru još većeg intenziviranja obnove, što je nužno. Čujemo sa svih strana i od građana da nisu zadovoljni tempom obnove. Nismo ni mi koji vodimo obnovu i to smo u nekoliko navrata ponovili, ali vjerujem da će se situacija popraviti. Cijena građevinskog materijala se u posljednje vrijeme donekle stabilizirala, očekujemo i veću konkurenciju, tako da u narednom razdoblju očekujemo i opadanje cijena izvođenja radova. To su neka pravila slobodnog tržišta, gdje cijene ovise o ponudi i potražnji. Znamo kakva je bila situacija, znamo da je ponuda, barem do sada, bila puno manja od potražnje i zbog toga smo imali vrlo visoke cijene izvođenja radova. Zapravo, od početka, kroz cijeli postupak obnove – od projektiranja, izvođenja radova, nadzora – sve su cijene bile povećane u odnosu na ona neka normalna, ajmo reći „mirnodopska“ vremena, ali kažem, nadam se da će se sad s vremenom sve to stabilizirati. Očekujemo razumijevanje naših građevinaca i nastavak dobre suradnje naručitelja gradnje, odnosno investitora i samih izvođača“, rekla je Komes.

Na otvaranju 4. Susreta graditelja u Sisku, uručena su i priznanja obrtnicima koji su pridonijeli razvoju obrtništva i promicanju interesa graditeljske struke. Iz svake županije, priznanje je primio po jedan obrtnik. Iznimno, ovaj su put u Sisačko-moslavačku županiju stigla dva priznanja, a dobili su ih obrtnici Ante Tadić i Krešimir Majcan.

U glazbenom dijelu Susreta, nastupile su članice VA “Lipe” iz Siska.

Prvi dan 4.Susreta graditelja nastavljen je predavanjima i panel raspravama o aktualnim temama iz graditeljskog sektora, poput konstrukcijske obnove, problematike u procesu gradnje te obrazovanja i budućnosti radne snage. Susret se u sisačkom hotelu „Panonija“ nastavlja i u subotu, 2. ožujka.

 

Slađana Marković

Slađana Marković

Dugogodišnja novinarka i radijska voditeljica s bogatim iskustvom u ovom poslu, što potvrđuju i brojne nagrade struke. Osim što je u novoj redakciji zadužena za novinarski dio posla, uskoro će slušatelji Petrinjskog radija moći uživati i u njezinom glasu u našem radijskom eteru.

NAJNOVIJE VIJESTI

X