Izbornik
gv17022

Jednoglasno usvojena Odluka o raspodjeli 30 milijuna kuna za sanaciju šteta

PETRINJA – U privremenim prostorijama petrinjske Gradske uprave u Kotvi, održana je 43.izvanredna sjednica petrinjskog Gradskog vijeća. Potpredsjednik petrinjskog Gradskog vijeća Miljenko Bušić je nakon usvajanja Dnevnog reda zatražio riječ te se obratio okupljenim vijećnicima.

„Uvjeren sam da mi danas ovdje pored donošenja iznimno važnih odluka ublažavanju posljedica izazvanih potresom, šaljemo povijesnu poruku koja će mnogim našim građanima odrediti njihovu budućnost. Ako današnje odluke građani ne protumače i ne prihvate kao pravedne, poštene i solidarne, bojim se da će mnogi donijeti odluke da se više ne vrate ili da se odsele iz grada, iz razloga trajnog gubitka nepovjerenja u sve institucije zadužene za obnovu i razvitak Petrinje koji smo i mi vijećnici Gradskog vijeća sastavni dio. Zato sada apeliram na vas kolege vijećnici, da danas svi mi zajedno zatomimo svoja politička, stranačka, kao i osobna opredjeljenja, ambicije, stajališta i da na dobrobit svih naših građana donesemo pravedne odluke, odluke koje će odaslati poruke koje će u građanima probuditi i potaknuti osjećaj povjerenja, pravednosti, zajedništva i nade da ćemo svi mi zajedno dati sve od sebe da se naš grad ponovno u najkraćem mogućem vremenu izgradi i da u njemu svi možemo živjeti život dostojan poštenog, vrijednog, zdravog i sretnog i zadovoljnog čovjeka“, rekao je Bušić.

Petominutno izlaganje prije početka same rasprave imala je i predstavnica inicijative građana „Petrinjsko proljeće“ Silvija Popović. „Mi građani smo frustrirani nedostatkom komunikacije, nedostatkom informacija. Tražimo očitovanje svih gradskih vijećnika o njihovim aktivnostima, prijedlozima, ukazivanjima na nedostatke od 28.prosinca. Pozivamo također da svi odstupe danas od svojih političkih nadzora, od prijašnjih sukoba, od osobnih interesa i da zaista po savjesti stave čovjeka, građanina Petrinje u svojim odlukama. Tražimo da sredstva koja će danas biti spomenuta u Dnevnom redu, budu raspoređena pravovremeno, da ono što smo dobili od države, što je dodijeljeno Petrinji, bude pravovremeno utrošeno kako se ne bi stopirao daljnji protok sredstava. Također pozivamo vas na moralnu odgovornost, da sve firme, svi pojedinci koji će biti uključeni u obnovu grada Petrinje su časni ljudi, koji nisu pod istragama niti za malverzacije u gospodarstvu. Pozivamo vas da se ujedinite“, apelirala je Popović.

Vijećnici su potom prionuli na posao te na početku raspravljali o prijedlog Odluke o raspodjeli sredstava pomoći iz proračunske zalihe za privremenu i nužnu zaštitu i popravak oštećenja nastalih uslijed potresa na području Grada Petrinje o čemu je više rekla Ivana Kordić, privremena pročelnica Upravnog odjela za financije i nabavu.

„Grad Petrinja je dobio sredstva u iznosu od 30 milijuna kuna. Donesena je na bazi odluke o raspodjeli sredstava i u toj istoj odluci su precizirana namjena korištenja tih sredstava. Namjena je praktički prepisana iz same odluke Vlade i ovog za koja su nam dodijeljena sredstva. Nakon donošenja ove odluke slijedi raspisivanje javnog poziva. U javnom pozivu će biti precizirani kriteriji, javni poziv će biti objavljen na službenim stranicama Grada, a i u medijima. Prijave za dodjelu sredstava će se napraviti, Povjerenstvo će imati tri člana, prijave će ići Povjerenstvu, na temelju kojeg će Povjerenstvo donositi prijedlog odluka gradonačelniku, gradonačelnik donosi te odluke“, pojasnila je Kordić.

Vijećnica Magdalena Komes je istaknula kako bi trebali imati popis, odnosno podatke o štetama u Petrinji, te osobama kojima će trebati ovakva financijska pomoć, a nemamo nikakvih podataka. Također je istaknula kako prijedlog Odluke ne sadrži jasne kriterije. Također je predložila da se zabrani dvostruko financiranje, kao što je apelirala da se za svaku kunu utrošenu od ovih 30 milijuna kuna jasno zna kome je otišla.

Predsjednik petrinjskog Gradskog vijeća Nenad Radošević izvijestio je o trenutnim podacima o štetama na području Petrinje. „Na području grada Petrinje ukupno je prijavljeno 12 080 objekata za brzi pregled. Terenskom provjerom 9 449 pregleda je izvršeno, od toga preostaje 2631 objekat koji nije pregledan još uvijek, ali je prijavljen. Što se tiče crvenih objekata, njih je 1451, žutom oznakom je 2193, sa zelenom oznakom je 5525. Ono što govori o razmjeru katastrofe i posljedicama na području Petrinje, bijelim oznakama je samo 280 objekata, samo 3 posto od ukupno pregledanih objekata je neoštećeno. To govori o razmjerima katastrofe i zbog toga su mnoge stvari pokazuju kakva je slika i kakve su posljedice“, rekao je Radošević.

Kordić je napomenula kako se ova odluka odnosi prvenstveno za nužne popravke i sanaciju obiteljskih kuća sa zelenom oznakom, jer su one s narančastim i crvenim oznakama pod ingerencijom Ministarstva graditeljstva. No dodaje kako statički pregled nije preduvjet za prijavu na ovaj javni poziv te da ako netko ima oštećen dimnjak, može se slobodno prijaviti.

Vijećnica Svjetlana Lazić je podnijela amandman da prilikom prijava na ovaj javni poziv, prijavitelj mora popuniti i izjavu da će se njegovi podaci moći koristiti za javnu objavu, kako bi sve bilo transparentno, kao što je predložila amandman da je prijavitelj dužan potpisati izjavu da neće biti dvostrukog financiranja. Vijećnici Mihael Jurić i Miroslav Petračić su se složili kako ovim javnim pozivom treba obuhvatiti što veći broj građana, dok je vijećnik Pejo Trgovčević rekao kako je ovaj novac samo kap u moru.

Petrinjski gradonačelnik Darinko Dumbović je istaknuo kako smo svi i dalje potreseni od silnih potresa, ali da ostajemo u Petrinji. „Ono što mogu reći da mi je posebno drago što ste danas u ovoj raspravi pokazali ustvari ono što treba pokazati, brigu za svoje mjesto, svoj grad u ovoj velikoj katastrofi i dajete doprinos koji je prije svega demokratski i civiliziran. I svi mi u ovoj raspravi imamo isti cilj, ponekad različite možemo reći smjerove, kako doći do rezultata, kako doći da ovih 30 milijuna kuna rasporedimo na način da ih stavimo svima na raspolaganje i da s tim budemo zadovoljni. Moja gruba procjena je da raspravljamo o šteti koja je samo 1 posto. To je moja gruba procjena, okvirna, ili politička. Koliko sam slušao struku. Mi sada pričamo o samo 1 posto. Ne stoji nikako da nismo mogli prije potrošiti novac, a nismo ga htjeli trošiti iz razloga što smo tek 18.siječnja dobili prve smjernice Vlade Republike Hrvatske. Kada smo dobili prve smjernice Vlade Republike Hrvatske, onda smo čekali Zakon. Zakon smo čekali do prije ne znam 10 dana, i sada čekamo kada doneseš zakon, akte, Vlada mora donijeti akte, a akti moraju imati određena pravila koja mi još uvijek nemamo. Pričamo o onome čega nemamo“, rekao je Dumbović.

Vijećnik Mihael Jurić je potom u ime Kluba HDZ-a zatražio stanku, koju je kasnije i obrazložio. „U ime Kluba HDZ-a smo zatražili stanku da pokušamo naći zajednički konsenzus kako bi donijeli Odluku koja našim građanima u ovim trenutcima omogućava sanaciju njihovih kuća u onom jednom dijelu, ali onoliko koliko je nama u mogućnosti. Htjeli smo pokazati jednu dobru politiku, politiku zajedništva da nađemo najbolji model, da se građanima pomogne u ovom trenutku onoliko koliko mi možemo. Iskreno se nadam da je ovaj prijedlog Odluke prihvatljiv, najbolji u ovom trenutku što smo mogli izvući i da će građani u konačnici biti zadovoljni i imati razumijevanja, jer mi da možemo dati 130 milijuna mi bi dali, ali unutar ovog konteksta koliko smo imali pokušali smo izvući najbolje“, rekao je Jurić.

Na samom kraju vijećnica Komes je apelirala na građane da ne zlouporabe ovaj javni poziv, stoga smatra kako je u cijelom javnom pozivu bitna i kontrola. Stoga je predložila da se u javni poziv uvrsti i sankcija ukoliko netko nenamjenski potroši dobivena sredstva ovim javnim pozivom. U konačnici je ovaj prijedlog Odluke o raspodjeli sredstava pomoći iz proračunske zalihe za privremenu i nužnu zaštitu i popravak oštećenja nastalih uslijed potresa na području Grada Petrinje usvojen jednoglasno.

Ovom Odlukom utvrđuje se namjena, način raspodjele i postupak raspodjele sredstava pomoći za privremenu i nužnu zaštitu i popravak oštećenja nastalih uslijed potresa na području Grada Petrinje. Na raspolaganju nam je 30 milijuna kuna.

Novčana sredstva iz ove Odluke će se koristiti za privremenu i nužnu zaštitu i popravak oštećenja nastalih uslijed potresa na području Grada Petrinje i to : obiteljskih kuća (stambene zgrade s najviše tri posebna dijela od kojih je najmanje jedan dio stan), stambeno poslovnih zgrada (zgrada koja se sastoji od najmanje jednog stana i najmanje jednog poslovnog prostora, a nije obiteljska kuća), višestambenih zgrada (zgrada namijenjena stanovanju, a sastoji se od najmanje četiri stana), poslovnih zgrada (zgrada u kojoj se obavlja dozvoljena poslovna djelatnost, a u kojoj nema stanova), zgrada javne namjene (zgrade namijenjene obavljaju poslova, odnosno djelatnosti u području društvenih djelatnosti – odgoj, obrazovanje, prosvjeta, znanost, kultura, sport, zdravstvo i socijalna skrb, zgrade namijenjene radu državnih tijela i organizacija, tijela i organizacija lokalne i područne samouprave, pravnih osoba s javnim ovlastima, banaka, štedionica i drugih financijskih organizacija, međunarodnih institucija, strukovnih komora i drugih udruženja, vjerskih zajednica te pravnih osoba koje obavljaju poslove pružanja poštanskih i elektrotehničkih komunikacijskih usluga), gospodarskih objekata i komunalne i druge infrastrukture.

Sredstva Grada Petrinje mogu se koristiti za radove, odnosno nabavu građevinskog i drugog materijala te za refundaciju takvih izdataka građanima i ostalim korisnicima koji su ih sami poduzeli, u sljedeće svrhe : nužna privremena zaštita zgrade od utjecaja atmosferilija i uklanjanja/pridržavanja opasnih dijelova zgrade koji su mogli, odnosno mogu ugroziti život ili zdravlje ljudi; popravak ii zamjena dimnjaka; popravak ili zamjena zabatnog zida; popravak dizala; popravak stubišta; popravak krovišta; sanacija šteta na gospodarskim objektima; kupnja i zamjena bojlera; nabavka i ugradnja plinskih i električnih grijalica; nabavka neophodnog materijala i radova za sanaciju oštećenih objekata i dovođenje istih u stanje koje dopušta boravak u njima; sanacija nerazvrstanih cesta oštećenih potresom u smislu osiguranja uvjeta za sigurno odvijanje cestovnog prometa; sanacija vodoopskrbne, kanalizacijske i elektrodistributivne mreže oštećene potresom; privremeni smještaj građana (šator, kontejneri, hosteli, hoteli i ostalo), uključujući i troškove subvencije najma privremenog smještaja građana, osiguranje prehrane i distribucije prehrane građanima te ostale pomoći građanima; ishođenje statičke dokumentacije (elaborati, procjene troškova sanacije i ostalo), ishođenje elaborata za obnovu i projekti sanacije objekata.

Korisnici mogu ostvariti novčanu pomoć za privremenu i nužnu zaštitu i popravak oštećenja u sljedećim iznosima : fizičke osobe ostvaruju novčanu pomoć do maksimalnog iznosa od 40 tisuća kuna po pojedinačnom prijavitelju; prijavitelji poslovni subjekti (obrtnici, trgovačka društva, nositelji obiteljskih poljoprivrednih gospodarstva, udruge i osobe koje se bave samostalnim djelatnostima na području Grada Petrinje) ostvaruju novčanu pomoć do maksimalnog iznosa od 1,2 milijuna kuna.

Kao što je napomenuto, prijavitelji na ovaj javni poziv morat će popuniti izjavu da će njihovi podaci moći biti iskorišteni za transparentni prikaz utroška ovih sredstava kao što će morati potpisati izjavu o dvojnom financiranju, odnosno da neće za istu namjenu iskoristiti financijska sredstva iz od drugih strana. Također, odlučeno je kako će za sve one koji nenamjenski budu trošili dobivena sredstva, snositi i sankcije.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X